Kolejna niebezpieczna odsłona integracji Facebooka z iOS‑em - numery telefonów

Kolejna niebezpieczna odsłona integracji Facebooka z iOS-em - numery telefonów
Krystian Bezdzietny

29.09.2012 11:52, aktual.: 04.08.2016 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku września ostrzegałem Was przed nowością w iOS-ie 6 - integracją z Facebookiem. Przez nią tworzył się bałagan na liście kontaktów. Dziś zwrócimy uwagę na bardziej niebezpieczny aspekt tej funkcji iOS-a, dotyczący numerów telefonów.

Na początku września ostrzegałem Was przed nowością w iOS-ie 6 - integracją z Facebookiem. Przez nią tworzył się bałagan na liście kontaktów. Dziś zwrócimy uwagę na bardziej niebezpieczny aspekt tej funkcji iOS-a, dotyczący numerów telefonów.

Załóżmy, że jesteś femme fatale, która na lewo i prawo rozdaje absztyfikantom w klubie swój numer telefonu, zdradzając przy tym wyłącznie imię. Tobie się wtedy wydaje, że jesteś osobą w pewien sposób anonimową, jednak nic bardziej mylnego.Idąc dalej, załóżmy, że nasi klubowi absztyfikanci zintegrowali swoje iOS-y 6 z Facebookiem i postanowili zapisać Twój numer telefonu w kontaktach. Wiesz co wtedy się dzieje? Ich iPhone'y automatycznie pobierają z Facebooka twoje imię, nazwisko oraz zdjęcie profilowe.

Jak to się dzieje?

Wystarczy że niebieski portal ma gdzieś zapisany twój numer telefonu. Może być on nawet ukryty (nawet dla znajomych). Jeżeli wprowadzisz go do książki telefonicznej będącej zsynchronizowaną z Facebookiem, to funkcja automatycznie uzupełni brakujące (i jakże pożądane) informacje dla danych kontaktów. Czyli np. Twoje nazwisko.

To samo dotyczy adresów e-mail, jednak chyba rzadziej rozdajemy maile niż numery telefonów.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie jest to problem iOS-a tylko samego Facebooka. Jeżeli w Twoich ustawieniach prywatności Facebooka, w zakładce "Jak nawiązujesz połączenia", funkcja "Kto może Cię wyszukać przy użyciu podanego przez Ciebie adresu e-mail lub numeru telefonu?" ma znacznik Wszyscy, to przedstawiony scenariusz z absztyfikantami jest jak najbardziej prawdopodobny. Zaznacz więc, aby znajdować Cię po mailu czy numerze telefonu mogli wyłącznie twoi znajomi. Domyślnie jednak funkcja ma znacznik Wszyscy i mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

A teraz, jeżeli jesteś pośród 60% użytkowników którzy zainstalowali iOS-a 6, a także zintegrowałeś kontakty z Facebookiem, sprawdź ile kontaktów z samym numerem telefonu i imieniem otrzymało także nazwisko i facebookowe zdjęcie profilowe. W moim przypadku były cztery takie pozycje. Wyobraź też sobie ile osób dzięki innowacyjnej integracji FB z  iOS 6 poznało Twoje dane.

Integracja iOS-a z Facebookiem to bardzo fajne rozwiązanie dla osób internetowo społecznościowych. Jednak zanim zaczniesz z tej funkcji korzystać i zanim zaczniesz ubolewać nad kulejącą prywatnością Facebooka, zapoznaj się z dostępnymi opcjami i ustawieniami portalu, bo wbrew powszechnemu przekonaniu Facebook pozwala być profilem dostępnym wyłącznie dla wybranych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)