Kolejne informacje o telefonach z Boot to Gecko

Pojawiły się ciekawe wiadomości dotyczące telefonów z Boot to Gecko. Na moje pytanie, czy Mozilla planuje wspierać Samsunga Galaxy S II oraz Nexusa S 4G po wypuszczeniu pierwszych dedykowanych urządzeń, odpowiedział Andreas Gal, dyrektor ds. badań w Mozilli.

B2G (for. mozilla.org)
B2G (for. mozilla.org)
Paweł Żołyniak

Gal napisał krótko na Twitterze: "Najprawdopodobniej zawsze będziemy wspierać kilka deweloperskich telefonów i obecnie pracujemy nad wsparciem dla urządzeń tańszych niż Samsungi".

Twitter @andreasga
Twitter @andreasga

Potwierdza to moje przemyślenia w tej sprawie. Według zapowiedzi marketingowych B2G ma wspierać jak najwięcej urządzeń. Prawdopodobnie największy nacisk będzie wywierany przez operatorów chcących wprowadzić tańsze urządzenia, które można korzystnie oferować z umowami - pierwszy taki telefon będziemy mogli zobaczyć w Brazylii.

Wspieranie kilku urządzeń deweloperskich nie powinno dziwić, chociaż konkurencja zawsze wydawała jeden wzorcowy telefon. Sama specyfikacja Boot to Gecko zmienia sytuację - programiści nie tworzą natywnych programów, ale aplikacje webowe. Mozilla już zaprezentowała możliwości takich aplikacji w BrowserQuest. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak automatycznie skaluje się program w zależności od urządzenia, na którym jest uruchomiony.

BrowserQuest - Massively Multiplayer HTML5 Game Demo

Może to oznaczać, że nawet jeśli w najbliższej przyszłości na rynku będą debiutować tylko tańsze urządzenia z systemem Mozilli, to jednak zawsze będzie możliwość zainstalowania systemu chociażby na Samsungu Galaxy S II, a dzięki zaangażowaniu niezależnych programistów - również na innych smartfonach z Androidem.

Ostatnio dużo się mówiło o problemach z aktualizacjami do systemów mobilnych, jak rzekomym braku wsparcia dla obecnych smartfonów z Windows Phone. Co prawda B2G nie jest jeszcze nawet w wersji alfa i nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat systemu aktualizacji telefonu, to jednak można się spodziewać kilka rzeczy.

System składa się z trzech warstw. Najniższa warstwa to Gonk - zbudowany z jądra Linux oraz warstwy abstrakcji sprzętowej (HAL), w skład której wchodzą wybrane biblioteki Androida. Taka konstrukcja umożliwia łatwiejszą adaptację smartfów z Androidem.

Kolejną warstwą jest dobrze znany silnik Gecko - znajdujący się chociażby w przeglądarce Firefox. Odgrywa on rolę środowiska uruchamiania aplikacji webowych oraz najwyższej warstwy systemu - interfejsu Gaia. Taka struktura oraz przeniesienie ciężaru na technologie sieciowe mogą znacząco ułatwić aktualizację systemu niezależnie od telefonu, na jakim on działa. Oprócz tego system jest w pełni otwarty i możemy liczyć na zaangażowanie społeczności.

Źródło: własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)