Komórki spełnieniem marzeń Stalina - kto tak uważa?

Komórki spełnieniem marzeń Stalina - kto tak uważa?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Friprog
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Friprog
Paweł Żmuda
15.03.2011 18:30, aktualizacja: 15.03.2011 19:30

Żywa legenda wśród programistów, współtwórca licencji GNU GPL, Richard Stallman, wypowiedział się właśnie na temat nowoczesnych telefonów komórkowych. Zdaniem Stallmana popularne dziś smartfony są spełnieniem marzeń dyktatora Związku Radzieckiego - Józefa Stalina. Dlaczego?

Nie mam i nie będę mieć telefonu komórkowego. Komórki są narzędziami godnymi Wielkiego Brata. Nie zamierzam nosić sprzętu, który cały czas rejestruje moje położenie i może stać się sprzętem na przykład do podsłuchu - stwierdził Stallman.

W opinii legendy branży IT jedynie wolne oprogramowanie obecne w smartfonach, komputerach domowych czy tabletach może ochronić nas przed niecnym wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Jako oprogramowanie, którego powinno się używać, Stallman wskazuje wolną wersję Androida o nazwie Replicant. System, o którym mowa, podobny jest do modyfikacji Cyanogen, jednak zastępuje większość bibliotek i aplikacji ich całkowicie wolnymi odpowiednikami. Niestety, zmodyfikowany Android pracuje sprawnie jedynie na w telefonach w Europie.

Wywiad, w którym zapytano Stallmana o zagrożenia związane ze smartfonami, przeprowadzono za pośrednictwem... komórki. Urządzenie nie należało jednak do legendarnego programisty, a do jego przyjaciela. Czy to już obsesja?

Źródło: networkworld

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)