Koniec kantowania w konkursach SMS?

Strona głównaKoniec kantowania w konkursach SMS?
09.02.2011 20:15
UKE zajmie się konkursami SMS
UKE zajmie się konkursami SMS
Kira Czarczyńska
Kira Czarczyńska

Usługa Premium SMS jest bardzo wygodnym sposobem realizowania drobnych transakcji - na przykład w Internecie. Od pewnego czasu jednak stała się też jednym z ulubionych narzędzi różnego rodzaju oszustów. Prezes UKE dostaje coraz więcej związanych z tym skarg. Urząd postanowił w końcu zareagować na nadużycia, do których wykorzystywane są usługi SMS o podwyższonej płatności.

Dopiero przy otwieraniu faktur okazywało się, że przysyłany przez organizatora każdego dnia SMS kosztował odbiorcę kilka złotych - co w skali miesiąca stanowiło już niebagatelną sumę. Jest to co prawda najbardziej znany, ale nie jedyny przykład nadużyć.

Nagminne jest ukrywanie prawdziwej ceny SMS-a i ujawnianie jej np. tylko w regulaminie, podawanie obok siebie kosztów wnoszenia opłaty przez SMS i przelewem, tak że ciężko rozróżnić, ile który sposób kosztuje, nieczytelne informacje o warunkach konkursu czy usługi.

UKE - sposoby walki z nadużyciami

Jak wskazuje Prezes UKE, operatorzy - wbrew temu, co mówią klientom - mają jednak kilka możliwości wprowadzenia mechanizmów chroniących przed nadużyciami:

  • Umożliwienie blokady wszystkich numerów o podwyższonej płatności na żądanie abonenta, a w przypadku gdy użytkownikiem numeru telefonu jest osoba starsza, niepełnosprawna lub dziecko - niepobieranie opłat za taką usługę.
  • Ustanowienie limitu kwotowego na usługi telekomunikacyjne i/lub na usługi o podwyższonej opłacie. Rozwiązanie powinno umożliwiać abonentowi wskazanie kwoty, jaką miesięcznie może przeznaczyć na usługi o podwyższonej opłacie lub w ogóle na usługi telekomunikacyjne. Po przekroczeniu wcześniej ustalonej kwoty, abonent niezwłocznie powinien zostać o tym poinformowany i na tej podstawie podjąć decyzję, czy chce dalej korzystać z płatnych usług do końca okresu rozliczeniowego.
  • Rejestracja dziecka jako użytkownika telefonu, aby umożliwić opiekunowi zarządzanie usługami na koncie dziecka i decydowanie (za pomocą narzędzi kontroli rodzicielskiej), czy dziecko może korzystać z usług Premium i mieć dostęp do całego kontentu w Internecie, oraz ustalanie limitu kosztów.

Oprócz tego ważne jest informowanie klientów o tym, jak bezpiecznie korzystać z usług płatnych SMS-em, a od dostawców tych usług konsekwentnie egzekwować podawanie prawdziwych i rzetelnych informacji o kosztach.

Zdaniem Prezes UKE nie jest możliwe rozwiązanie problemów bez współpracy i zaangażowania wszystkich zainteresowanych - operatorów, dysponentów numeracji oraz samych dostawców usług. To mają na celu działania, które zamierza podjąć Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Modlitwy SMS-em
Modlitwy SMS-em
Kira Czarczyńska
SMS-owy autoresponder
SMS-owy autoresponder
Komórkomania.pl
SMS-owe lustro
SMS-owe lustro
Karolina Adamus
Komentarze (0)