Koniec patentowej batalii: OPPO i Nokia zawierają historyczną umowę

Koniec patentowej batalii: OPPO i Nokia zawierają historyczną umowę

Firmy Oppo i Nokia nawiązały współpracę.
Firmy Oppo i Nokia nawiązały współpracę.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
25.01.2024 09:24

OPPO oraz Nokia, po około trzech latach zmagania się, postanowiły zakończyć konflikt. Firma chińska może już planować swój powrót na scenę.

W roku 2021 Nokia wytoczyła sprawę przeciwko OPPO za pogwałcenie jej patentów. Spory sądowe wybuchły równocześnie na wielu rynkach w Azji i Europie, co dla chińskiego producenta było szczególnie bolesne w Niemczech. W sierpniu 2022 roku sprzedaż produktów OPPO oraz należącej do niej marki OnePlus została tam całkowicie zatrzymana.

Po okresie półtora roku nieobecności, chińska firma staje przed szansą na powrót na stracone terytoria, gdyż obie korporacje w końcu osiągnęły porozumienie.

OPPO oraz Nokia zawarły umowę patentową

Każda z firm ogłosiła na swoich stronach internetowych podpisanie długoterminowej umowy, która obejmuje wzajemne udzielanie licencji na technologie związane z łącznością mobilną, a w szczególności ze standardem 5G. "Po zawarciu umowy obie strony zobowiązują się do zakończenia wszystkich trwających postępowań sądowych we wszystkich jurysdykcjach" - zaznacza OPPO.

Rozstrzygnięcie konfliktu teoretycznie otwiera przed OPPO drogę do powrotu na niemiecki rynek, lecz z pewnością nie nastąpi to nagle. Mimo ogłoszenia porozumienia dzień po światowej premierze flagowego modelu OnePlus 12, na niemieckiej stronie tej marki nie znajdziemy nawet wzmianki o nim.

Nokia w swoim oświadczeniu prasowym podkreśla, że umowa zobowiązuje OPPO do płacenia licencji na patenty 5G przez długi czas, jak również do uregulowania zaległości powstałych w czasie konfliktu. Firma zapewnia inwestorów, że będzie to miało istotny wpływ na jej finanse, począwszy od pierwszego kwartału 2024 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)