Koniec z kruczkami? Operator da ci streszczenie umowy przed jej podpisaniem

Koniec z kruczkami? Operator da ci streszczenie umowy przed jej podpisaniem

Koniec z kruczkami? Operator da ci streszczenie umowy przed jej podpisaniem
Miron Nurski
24.12.2019 11:34, aktualizacja: 24.12.2019 12:34

Unia Europejska chce walczyć z problemem nieświadomego podpisywania przez klientów niekorzystnych umów z operatorami telekomunikacyjnymi. Nowe przepisy wejdą w życie w 2020 roku.

Idziesz do salonu operatora z zamiarem wykupienia abonamentu, dostajesz do podpisania tonę niezrozumiałych papierów, po kilku tygodniach dowiadujesz się, na jakie w ogóle warunki się zgodziłeś i że mogłeś wybrać lepiej - ten scenariusz przerabiało wielu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Komisji Europejskiej, takie sytuacje będą zdarzać się rzadziej.

Umowy telekomunikacyjne ze streszczeniami

W ramach nowych unijnych przepisów, klient przed podpisaniem umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych będzie musiał otrzymać jej skróconą formę.

Streszczenie umowy będzie musiało zawierać najistotniejsze informacje, takie jak dane kontaktowe dostawcy, opis usługi, prędkość internetu, koszta oraz czas trwania umowy i warunki jej przedłużenia lub rozwiązania.

Całość będzie musiała się zmieścić na jednej stronie A4 w przypadku usług pojedynczych lub maksymalnie trzech stronach dla pakietów usług. Nowe przepisy precyzyjnie regulują także rozmiar czcionki, więc manipulowanie danymi będzie mocno utrudnione.

Podsumowania umów udostępniane będą zarówno w fizycznych salonach, jak i przed internet.

Po co streszczenia umów? Komisja Europejska chce, by oferty były czytelne i porównywalne

Skrócone wersje umów mają być możliwie jak najbardziej ujednolicone, aby klient mógł z łatwością porównać ze sobą kilka ofert i dokonać świadomego wyboru.

"Nowe streszczenia umów zapewnią jasne i porównywalne informacje o każdej usłudze i umowie, ułatwiając konsumentom dokonywanie świadomych wyborów. Kolejny krok w pomaganiu Europejczykom w cieszeniu się ze wszystkich możliwości rynku wewnętrznego" - powiedział Thierry Breton, komisarz ds. Rynku wewnętrznego.

Cel jest szczytny, ale co z tego wyjdzie w praktyce? Zobaczymy. Ale niestety nieprędko.

Nowe przepisy mają wejść w życie 21 grudnia 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)