Koniec z opłatami roamingowymi w Europie. Wreszcie!

Koniec z opłatami roamingowymi w Europie. Wreszcie!
Mateusz Żołyniak

03.04.2014 12:58, aktual.: 03.02.2017 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koniec dodatkowych opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej staje się faktem. Parlament Europejski uchwalił zniesienie opłat roamingowych na terenie krajów członkowskich.

Od 15 grudnia 2015 roku nie będą obowiązywać opłaty roamingowe za połączenia telefoniczne, wiadomość tekstowe ani mobilny Internet na terenie Unii Europejskiej.

Neelie Kroes:

Głosowanie to jest dotrzymaniem zobowiązania UE wobec obywateli. Taka jest właśnie rola UE – zniesienie barier w celu ułatwienia życia i sprawienia, by było ono mniej kosztowne. [...] W 2010 r. obiecałam znieść opłaty roamingowe do końca 2015 r. i obecnie jesteśmy o krok od osiągnięcia tego celu.

Po 15 grudnia przyszłego roku stawki za połączenia, wiadomości SMS/MMS i mobilny Internet na terenie całej UE będą takie same jak w kraju. Poza tym zgodnie ze wcześniejszymi postanowieniami od lipca opłaty roamingowe zostaną obniżone. Cena detaliczna połączenia spadnie z 1,22 zł do 97 gr/min, a koszt wiadomości z 36 na 26 gr. Z kolei cena transferu 1 MB danych wyniesie 1,02 zł zamiast 2,30 zł.

Neelie Kroes:

Oprócz wyraźnie widocznej bariery jaką jest roaming, jesteśmy obecnie coraz bliżej zlikwidowania wielu innych barier, tak aby Europejczycy mogli korzystać ze swobodnego dostępu do łączności bez zakłóceń, gdziekolwiek się znajdują.

Unia Europejska stara się również zagwarantować otwartość Internetu oraz neutralność sieci. Ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki zakazowi promocji jednych usług kosztem drugich. Oznacza to, że promowane usługi (wideo na żądanie, dyski w chmurze, streaming muzyki) nie mogą wpływać na obniżanie jakości czy ograniczenie dostępu do usług innych usługodawców. Wprowadzone mają zostać również ograniczenia w blokowaniu dostępu do Internetu.

Neelie Kroes:

W naszym codziennym życiu niemal wszyscy zależni jesteśmy od usług telefonii komórkowej i połączeń internetowych. Powinniśmy wiedzieć, co kupujemy. Nie możemy dać się naciągać na niepotrzebne koszty i powinniśmy mieć możliwość zmiany decyzji. Przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość dostarczania swoich usług nam wszystkim, a rozporządzenie to ma ułatwić im to zadanie. Jest ono zatem z korzyścią dla wszystkich.

Działania UE mają pomóc w stworzeniu jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych na terenie krajów członkowskich, na którym klienci będą mogli korzystać z przejrzystych umów i w razie potrzeby zmieniać usługodawcę. Zmiany mogą pomóc również w zwiększeniu konkurencyjności, na czym także zyskają klienci.

Źródło: TVN24, europa.eu

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)