Koniec z wpisywaniem kodu. Blik obsłuży płatności zbliżeniowe

Koniec z wpisywaniem kodu. Blik obsłuży płatności zbliżeniowe

Koniec z wpisywaniem kodu. Blik obsłuży płatności zbliżeniowe
Miron Nurski
13.07.2021 19:53, aktualizacja: 17.02.2022 18:41

Na ten moment użytkownicy polskiego systemu płatności Blik czekali 6 lat. Podczas płacenia telefonem w sklepie nie trzeba będzie już podawać kodu, bo całość zadziała zbliżeniowo.

Co prawda zbliżeniowy Blik został zapowiedziany już w styczniu, ale dopiero teraz twórcy ujawnili szczegóły techniczne oraz listę banków, których klienci będą mogli z nowej usługi skorzystać.

Płatności zbliżeniowe Blik na razie w 6 bankach

Chęć skorzystania z nowej formy płatności zadeklarowały Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.

Od strony technicznej wszystko jest już gotowe. Teraz odpalenie usługi leży po stronie banków, które mają zacząć wprowadzać nową funkcję "w najbliższym czasie".

Twórcy podkreślają, że rozwiązanie - bazujące na technologii Mastercard - jest otwarte i mogą z niego skorzystać wszystkie banki, które obsługują Blika.

Jak zapłacić zbliżeniowo Blikiem?

Przede wszystkim funkcja działać będzie jedynie na smartfonach z Androidem i - co oczywiste - tylko tych z NFC.

Drugi wymóg to aktywna blokady urządzenia za pomocą kodu, wzoru lub danych biometrycznych.

Aby zapłacić telefonem, wystarczy odblokować smartfon i przyłożyć go do terminala. Uruchamianie aplikacji banku oraz dostęp do Internetu i sieci komórkowej nie są wymagane, w przeciwieństwie do płatności z użyciem kodu.

Płatności zbliżeniowe Blik mają działać w Polsce i za granicą.

Po co zbliżeniowy Blik skoro mamy Google Pay? Polski system ma jedną znaczącą przewagę

Z usługi korzystać będą mogły nawet osoby, które w ogóle nie mają karty debetowej lub kredytowej. To znacząca przewaga nad konkurencyjnymi platformami, które wymagają podpięcia karty.

Blik został uruchomiony w lutym 2015 roku. Twórcy chwalą się, że w roku 2020 z płatności z użyciem kodu skorzystano w Polsce 40 milionów razy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)