"Koronawirus jest wokół ciebie", czyli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

"Koronawirus jest wokół ciebie", czyli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

VK Studio / Shutterstock.com
VK Studio / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
31.03.2020 14:22, aktualizacja: 02.04.2020 17:16

Szkodliwe oprogramowanie jest wydawane głównie na zwykłe komputery, jednak smartfony również stają się od czasu do czasu celem cyberprzestępców. Oszuści wykorzystują pandemię koronawirusa do kradzieży danych.

Koronawirus wywołuje niepokój, a czasami nawet panikę. W perfidny sposób wykorzystali to przestępcy, którzy postanowili zagrać na emocjach.

Trojan żerujący na strachu przed koronawirusem

Nowy androidowy trojan o nazwie Ginp otwiera w przeglądarce stronę Coronavirus Finder. Jak sama nazwa mówi, ma ona udawać serwis do wyszukiwania zarażonych osób. Dla wiarygodności podaje konkretną liczbę nosicieli w najbliższym otoczeniu. Jest jednak pewien haczyk.

Aby zobaczyć lokalizację zainfekowanych ludzi, należy wnieść opłatę. Niedużą - bo czym jest 75 centów (ok. 3,40 złotych) w zamian za uniknięcie zarażenia?

Cena jest jednak dużo wyższa, niż sugeruje aplikacja. Jak się pewnie domyślacie, strona jest jedynie przynętą. Prawdziwym celem jest zdobycie danych karty płatniczej, które użytkownik podaje w formularzu. Najciekawsze jest to, że przestępcy nawet nie inkasują tych 75 centów, chociaż w zasadzie po co - mają dostęp do wszystkich środków na karcie.

412214747938095660
© Kaspersky

Kaspersky informuje, że zdecydowana większość ofiar pochodzi z Hiszpanii. Obecna wersja szkodliwego kodu w przeciwieństwie do poprzedniej wersji trojana pozbawiona jest dopisku "es", co może świadczyć o możliwość rozszerzenia działań trojana na inne rejony.

Kaspersky radzi, żeby nie instalować aplikacji spoza sklepu Google Play i być ostrożnym jeśli chodzi o wszelkie wyskakujące okienka. Zwłaszcza jeśli proszą o podawanie loginów lub, jak w przypadku Ginpa, danych płatniczych. Należy również uważać na nadawanie uprawnień oraz używanie oprogramowania zabezpieczającego.

Jak widzicie, w 2020 roku trzeba uważać nie tylko na koronawirusa, ale też cyberprzestępców, którzy perfidnie próbują wykorzystać trudną sytuację na świecie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)