Korzyści z funkcji AirPlay dla użytkowników iOS - poradnik

Na SIMblogu kilkakrotnie pisaliśmy o nieoficjalnych możliwościach, jakie można czerpać z udostępnionej przez Apple'a usługi AirPlay. Tych właśnie "nieoficjalnych możliwości" jest bardzo wiele, dlatego postanowiłem je zebrać i opisać. Poniżej prezentujmy poradnik, jak ciekawie można wykorzystać właściwości AirPlay.

Korzyści z funkcji AirPlay dla użytkowników iOS - poradnik
Krystian Bezdzietny

14.01.2011 | aktual.: 14.01.2011 16:11

Czym jest AirPlay?

To jest podstawowe pytanie. Zamysłem Apple'a było stworzenie funkcji, która będzie umożliwiała bezprzewodowe przesyłanie multimediów z komputera Mac do AppleTV, co pozwoli stworzyć coś a la zaawansowane kino domowe. Cały transfer odbywałby się dzięki WiFi i podłączonym do punktu dostępowego obu urządzeń chcących ze sobą współpracować dzięki AirPlay. Podobnie działa aplikacja Remote dla iOS, która pozwala zarządzać odtwarzaniem iTunes za pośrednictwem WiFi i usługi Bonjour.

Oczywiście Apple stworzył swoje, a programiści znacznie rozszerzyli możliwości. Otóż deweloperzy z różnych środowisk postanowili stworzyć kilka ciekawych narzędzi i programów, które znacznie rozszerzają możliwości usługi AirPlay. Dzięki odpowiednim "dodatkom" można przykładowo oglądać wideo z iPhone'a na ekranie komputera czy zamienić komórkę Apple'a w zewnętrzny głośnik, do którego będziemy przesyłać muzykę z iTunes. Które to dodatki oraz co umożliwiają, dowiecie się poniżej.

AirPlayer

Zadaniem tego programu jest umożliwienie nam przesyłu wideo z iPhone'ów, iPadów oraz iPodów touch na komputery Mac. Uprzednio wymagane jest zainstalowanie AirVideoEnabler, aby wszystko działało bez problemu. Wówczas podczas odtwarzania jakiegoś filmu wystarczy nacisnąć na odpowiedni przycisk obok panelu sterowania odtwarzaniem i wskazać nazwę naszego komputera. Na ekranie komputera powinien pojawić się obraz z urządzenia. Więcej o AirPlayer oraz link do programu można znaleźć pod adresem TUAW.com.

AirMedia Player

AirMediaPlayer, AirPlay for Windows

W przypadku AirMedia Player sytuacja jest bardzo podobna do AirPlayer. Różnica polega na tym, że AirMedia Player został stworzony z myślą o posiadaczach komputerów z systemem Windows. O tej aplikacji pisaliśmy już na łamach SIMblogu. Działanie jest również takie samo jak w przypadku AirPlayer, czyli uruchamiamy odtwarzanie wideo, po czym obraz jest wyświetlany w oknie AirMedia Player na komputerze. Wraz z dźwiękiem oczywiście.

AirFlick

Erica Sadun, która stworzyła m.in. AirPlayer, jest również autorką AirFlick. Tutaj również mamy do czynienia z przesyłaniem multimediów dzięki AirPlay, jednak tym razem odbywa się to pomiędzy komputerem Mac a AppleTV. Otóż dzięki AirFlick można przesyłać wideo do AppleTV zupełnie bez wykorzystania iTunes, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy komputera Mac i AppleTV. Więcej o AirFlick można przeczytać bezpośrednio na blogu Sadun.

Air Home Video

Kolejna dziwna kombinacja związana z AirPlay. Po zainstalowaniu w iPhonie Air Home Video (Cydia Store: 0,99 dolara) będziemy mogli wyświetlać zawartość folderu "Rolka z aparatu" bezpośrednio w AppleTV. Oznacza to, że zwyczajnie można wyświetlać zarejestrowane iPhone'em wideo na naszym jakże nowoczesnym kinie domowym, którego nieodzownym elementem jest wspomniane AppleTV.

AirPlay Speakers

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qsyP_fdIef8[/youtube]

Moim zdaniem najlepsze dotąd odkryte zastosowanie funkcjonalności AirPlay. Po zainstalowaniu w iPhonie AirPlay Speakers będziemy mogli zamienić iPhone'a/iPada/iPoda touch w głośnik naszego komputera (właściwie głośnik iTunes). Zakładając, że zarówno iTunes, jak i urządzenie-odbiornik będą podłączone do tej samej sieci WiFi, a iPhone będzie miał aktywną usługę AirPlay Speakers, w odtwarzaczu na komputerze pojawi się odpowiedni przycisk, po którego wciśnięciu dokona się wyboru, czy muzyka z iTunes ma lecieć w głośnikach komputerowych, czy może chcemy ją "wysłać" do iPhone'a.

Oczywiście można wskazać obydwie opcje. Taka "funkcja" pozwoli na zamianę iPhone'a w odbiornik dźwiękowy, do którego można podłączyć głośniki i cieszyć się bezprzewodowym kinem domowym. O AirPlay Speakers również można było przeczytać na SIMblogu.

W nowym API, udostępnionym wraz z pierwszą betą iOS 4.3, pojawiło się mnóstwo nowych funkcji, które w różny sposób rozbudowują możliwości AirPlay. Być może po oficjalnej premierze oprogramowania pojawi się znacznie więcej sposobów na wykorzystanie omawianej funkcji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)