Kupujemy nowy telefon, czyli co gdzie i jak

W życiu przychodzi taki czas, że komórkę trzeba zmienić. Dotyczy to zarówno prawdziwych komórkomaniaków, jak i tych którzy z telefonu tylko dzwonią i wysyłają smsy (ponoć tacy też istnieją). W każdym z tych wypadków warto przemyśleć swój zakup. Do czego będziemy wykorzystywać nową komórkę? Jakie powinna mieć funkcje? Gdzie kupić? Na te pytanie musimy sobie odpowiedzieć, żeby nasz zakup okazał się trafny, i żebyśmy nie kupili telefonu z którego nie będziemy zadowoleni. Ten poradnik pomoże Wam podjąć słuszne decyzje. Zapraszam do lektury.

sluchawki2
sluchawki2
Jan Lenartowski

W życiu przychodzi taki czas, że komórkę trzeba zmienić. Dotyczy to zarówno prawdziwych komórkomaniaków, jak i tych którzy z telefonu tylko dzwonią i wysyłają smsy (ponoć tacy też istnieją). W każdym z tych wypadków warto przemyśleć swój zakup. Do czego będziemy wykorzystywać nową komórkę? Jakie powinna mieć funkcje? Gdzie kupić? Na te pytanie musimy sobie odpowiedzieć, żeby nasz zakup okazał się trafny, i żebyśmy nie kupili telefonu z którego nie będziemy zadowoleni. Ten poradnik pomoże Wam podjąć słuszne decyzje. Zapraszam do lektury.

Pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać, to jaką kwotą dysponujemy. Tutaj nie jestem niestety w stanie Wam pomóc, każdy sam musi ustalić cenę którą jest w stanie zapłacić za nową komórkę.

[u]Nowy czy używany?[/u]

Osoby z cieńszym portfelem powinny zastanowić się nad kupnem używanej komórki. Dostajemy wtedy lepszy telefon w niższej cenie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach kupowania takiego telefonu. Po pierwsze nie mamy gwarancji od producenta. Wtedy koniecznie musimy obejrzeć urządzenie przed zakupem. Jeśli kupujemy telefon na Allegro, umówmy się na odbiór osobisty, a jeśli w komisie - poprośmy o włączenie aparatu przed zakupem, na pewno nikt nam nie odmówi. Rzadko bo rzadko, ale cały czas zdarzają się oszuści na Allegro którzy wysyłają kamienie zamiast komórek.

O zaletach nowych komórek nie trzeba chyba mówić - gwarancja producenta, nieużywany towar itd. Generalnie jestem zwolennikiem nowych urządzeń, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

[u]Gdzie kupujemy, czyli sklep vs. internet[/u]

Żyjemy w świecie w którym nawet ciepłe bułki na śniadanie możemy zamówić w sieci. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście, również w przypadku telefonu. W sklepie widzimy i "czujemy" to co chcemy kupić. Oprócz tego, jeśli pójdziemy do sklepu z wykwalifikowanym personelem, to może ktoś nam doradzi, powie co się nie psuje, co ludzie najchętniej kupują. W internecie natomiast jest łatwiej. Wchodzimy na stronę sklepu internetowego, kilka kliknięć i za dwa dni mamy telefon. Warto jednak wcześniej "pomacać" to co chcemy kupić. Najlepszym więc wyjściem jest najpierw w sklepie pobawić się komórką żeby wiedzieć czy klawiatura jest wygodna i czy wyświetlacz wystarczająco duży, aby potem zamówić urządzenie przez internet.

Podsumowując:

zakup przez Internet:

  • szybciej, wygodniej, nie wychodzimy z domu, taniej

zakup w sklepie:

  • wiemy co kupujemy, personel który doradzi, nikt nas nie oszuka

[u]Wiemy GDZIE ale czy wiemy CO?[/u]

Ok, powiedzmy, że zdecydowaliśmy się mimo wszystko wyjść z domu, powiedzmy, że chcemy kupić telefon używany w komisie. No ale jaki telefon? Jakie funkcje będą nam potrzebne? Do czego będziemy wykorzystywać nowy nabytek? Czy nasz telefon na pewno musi wszelkiego rodzaju gadżety i gadżeciki z lodówką i prostownicą do włosów włącznie? Zazwyczaj nie. Oprócz komórek do wszystkiego są również telefony przeznaczone do konkretnych celów. Są telefony muzyczne, internetowe, fotograficzne i biznesowe. Ten podział jest oczywiście dosyć ogólny, jednak według mojej skromnej osoby najlepiej dzieli profile urządzeń.

[u]Telefon muzyczny[/u]

Do czego będzie służył? Oprócz dzwonienia i pisania smsów będzie musiał spełniać rolę odtwarzacza mp3. Odtwarzacz muzyczny ma teraz prawie każda komórka, ale nie o to chodzi. Telefon muzyczny musi mieć dobrą jakość dźwięku oraz wygodną aplikację do obsługi naszej muzycznej biblioteki. Oprócz tego, te kilkaset czy nawet kilka tysięcy plików musi się gdzieś pomieścić. Najlepiej więc, żeby urządzenie miało wbudowane parę giga pamięci, lub co najmniej slot na karty typu SDHC (czyli te powyżej 2GB). Inną ważną kwestią są słuchawki. Sony Ericsson dodaje do swoich komórek z serii W (od Walkman) doskonałe słuchawki kanałowe, jednak nie jest to regułą wśród innych producentów. Warto więc kupić telefon ze złączem 3.5mm żebyśmy mogli podłączyć swoje ulubione słuchawki. Oprócz słuchawek warto zwrócić uwagę na głośniki, czy dają odpowiedni dźwięk żeby posłuchać muzyki np. siedząc w wannie. Imprezy się raczej nie nagłośni, ale są sytuacje w których przydaje się muzyka puszczona "głośno".

Obraz

W przypadku komórki którą chcemy robić dużo zdjęć, warto zwrócić uwagę na aparat. Najlepiej żeby miał przynajmniej 3.2 megapiksela, należy jednak pamiętać, że nie megapiksele decydują o jakości zdjęcia. Dobrze żeby obiektyw wykonany był przez znaną w fotograficznym świecie firmę. Przykładem mogą być aparaty Carla Zeissa montowane w niektórych Nokiach serii N. Lampa błyskowa, oprócz tego, że powinna być, to powinna działać tak, żeby była użyteczna. Najlepiej w telefonach sprawdzają się lampy ksenonowe, trochę gorzej LED. W przypadku telefonu fotograficznego również ważna będzie duża pamięć która pomieści nasze "fotki".

mobile-internet
mobile-internet

[u]Telefon Internetowy[/u]

Tutaj największą uwagę zwracamy na możliwość połączenia z siecią. Standardem w tego typu komórkach będzie 3.5G (HSDPA) oraz Wi-Fi. Bez tego ani rusz. Drugą sprawą jest wyświetlacz który powinien być wystarczająco duży aby mieścić strony HTML. Do tego przyda się dobra rozdzielczość ekranu, standardowe 320 * 240 to już za mało. Dużo wygodniej przeglądać internet przy pomocy ekranu dotykowego, a adresy czy wypowiedzi na forum najłatwiej wpisywać przy pomocy klawiatury qwerty.

busnessman
busnessman

[u]Telefon biznesowy[/u]

Biznes to ciągły kontakt z klientami/przełożonym zarówno w postaci połączeń głosowych jak i e-maili. Komórka dla biznesmena musi więc posiadać szybkie łącze z internetem (3.5G, Wi-Fi) oraz wygodną klawiaturę do pisania poczty - najlepiej qwerty. Oprócz tego możliwa musi być praca na dokumentach pakietu Office, czyli potrzebujemy aplikacji która pozwoli nie tylko czytać ale również edytować pliki *.doc, *.xls czy .pps/.ppt. W przypadku "mobilnego biura" warto zaopatrzyć się w urządzenie z "poważnym" systemem operacyjnym jak Symbian czy Windows Mobile. Pozwoli nam to instalację przydatnych aplikacji.

Podsumowując

  • Nie kupujemy telefonu w ciemno. Zarówno nowy jak i używany trzeba obejrzeć, sprawdzić czy działa tak jak powinien, czy jest wygodny i czy zapewni nam szybkie i komfortowe korzystanie ze swoich funkcji.
  • Telefon kupujemy kierując się swoimi potrzebami. Nie kupujemy tego co ma kolega bo go lubimy, nie kupujemy komórki która ma milion funkcji z których nigdy nie skorzystamy. Kupujemy to co potrzebujemy.
  • Nigdy nie należy się spieszyć z zakupem urządzenia, które potrafi kosztować nawet ponad 2000zł. Szkoda wyrzucić takie pieniądze w błoto. Najlepiej przespać się z decyzją, popytać, poczytać, pomyśleć, czy na pewno kupujemy telefon naszych marzeń.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)