Dzięki tej folii zwykły ekran wyświetli kolory jak OLED. Fizyki moc!

Dzięki tej folii zwykły ekran wyświetli kolory jak OLED. Fizyki moc!

Dzięki tej folii zwykły ekran wyświetli kolory jak OLED. Fizyki moc!
Jan Blinstrub
23.05.2013 17:59, aktualizacja: 23.05.2013 19:59

Dlaczego wyświetlacze OLED są lepsze od większości LCD? Bo odwzorowują więcej kolorów i pobierają mniej energii. Firmy 3M i Nanosys mają jednak rozwiązanie, dzięki któremu z ekranów ciekłokrystalicznych będzie można wycisnąć równie dużo barw jak z organicznych. Dużo taniej.

3M i Nanosys pracują od jakiegoś czasu nad wykorzystaniem kropek kwantowych w poprawieniu parametrów wyświetlanego obrazu. Niedawno poinformowały, że efekt ich pracy - folia QDEF (Quantum Dot Enhancement Film) - niebawem trafi do producentów sprzętu, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się pierwsze wyświetlacze, w których będzie ona wykorzystana.

Technologia jest kosmiczna i może mieć spore znaczenie dla rynku mobilnego (i nie tylko), więc warto się jej przyjrzeć. Trzeba jednak zacząć od podstaw.

Skąd się biorą kolory na ekranie?

W dużym uproszczeniu każdy panel LCD zbudowany jest ze źródła światła (zwykle LED) i ciekłokrystalicznego modułu. Elementem modułu odpowiedzialnym za wyświetlanie kolorów jest warstwa złożona z milionów pikseli, które tworzą subpiksele w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Subpiksele "otwierają się", filtrując białe światło z panelu LED, dzięki czemu ludzkie oko może zobaczyć każdy kolor, jaki powstaje ze zmieszania czerwonego, zielonego i niebieskiego. Barwa pikseli zależy od intensywności podświetlenia subpikseli, tak więc żeby ekran świecił na fioletowo, subpiksele czerwone i niebieskie muszą przepuszczać przez siebie więcej światła niż zielone.

Gdyby białe światło emitowane przez diody składało się w równych proporcjach z barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej, a subpiksele precyzyjnie je filtrowały, kolory na ekranie byłyby idealnie odwzorowane. Tak niestety nie jest. Zwykle światło emitowane przez diody - choć wygląda na białe - jest chłodniejsze od światła naturalnego; jest bardziej niebieskie. Jego jakość można poprawić, ale trzeba zaprząc do tego fizykę kwantową.

Tu zaczyna się magia

Obraz

Dla nas ważne jest to, że ekipy z 3M i Nanosys wykombinowały, jak dzięki kropkom kwantowym poprawić jakość wyświetlaczy.

Potraktowane niebieskim światłem kropki kwantowe mogą je zmienić na światło w niemal dowolnej innej barwie (o długości fali dłuższej niż światło źródłowe). Folia QDEF bazuje właśnie na tej właściwości.

Folia QDEF jest cienka i przeźroczysta. Absurdalne ilości kropek kwantowych, które się na niej znajdują, emitują czerwoną i zieloną barwę, gdy zostaną pobudzone niebieskim światłem. Tworzą więc R (red) i G (green) z palety RGB. B (blue) jest emitowane przez samo podświetlenie, które jest przepuszczane przez folię. W efekcie powstaje białe światło o zdecydowanie bardziej zrównoważonym spektrum niż to, które emitują niby-białe LED-y. Wystarczy zestroić podświetlenie z filtrami barw w matrycy i voilà! Uzyskamy o 40% lepsze pokrycie spektrum barw rozróżnianych przez ludzkie oko niż w wypadku przeciętnych paneli LCD.

Kwantowe technologie vs OLED

Po co jednak zaprzęgać kwantowe technologie, skoro już teraz w sprzedaży są wyświetlacze OLED, które mają równie duże pokrycie widzialnego spektrum barw i mnóstwo innych zalet? Odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi o pieniądze. OLED-y są drogie, a żeby skorzystać z technologii 3M i Nanosys, wystarczy w dowolnym panelu LCD wymienić podświetlenie na niebieskie i przykryć je folią (oczywiście w etapie produkcji).

Czy więc niezwykła folia może spowolnić rozwój rozwiązań bazujących na diodach organicznych? Nie. To do nich należy przyszłość.

Folia QDEF - jeśli będzie powszechnie stosowana - może jednak przedłużyć żywotność paneli LCD, poprawić jakość obrazu w mid-endowych urządzeniach mobilnych oraz produktach firm, które nie stosują OLED-ów. Znajdzie także (a może przede wszystkim?) zastosowanie w segmencie RTV. OLED-y na rynku telewizorów jeszcze długo nie będą konkurencją dla paneli LCD, bo są za drogie.

Na koniec ciekawostka - Samsung, lider na rynku wyświetlaczy OLED, w 2010 roku zainwestował w firmę Nanosys 31 mln dol. Koreańczycy naprawdę trzymają rękę na pulsie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)