Łączność satelitarna w iPhonie 13 może być mocno ograniczona. Wyciekają szczegóły

Łączność satelitarna w iPhonie 13 może być mocno ograniczona. Wyciekają szczegóły

Łączność satelitarna w iPhonie 13 może być mocno ograniczona. Wyciekają szczegóły
Miron Nurski
31.08.2021 10:47, aktualizacja: 01.09.2021 09:58

Raczej można zapomnieć o dzwonieniu do znajomych z dowolnego miejsca w Himalajach. Przynajmniej na razie.

Dopiero co pojawiły się przecieki, jakoby iPhone 13 miał obsługiwać łączność satelitarną, a już Mark Gurman z Bloomberga dorzuca do tego garść konkretów. Mogą być dla niektórych rozczarowujące.

iPhone 13: łączność satelitarna ma być ograniczona do sytuacji kryzysowych

Z raportu Gurmana, który jest zazwyczaj dobrze zaznajomiony z planami Apple'a, wynika, że iPhone 13 nie będzie pełnoprawnym telefonem satelitarnym. Nowy rodzaj łączności ma być wykorzystywany raptem w dwóch scenariuszach.

Po pierwsze - iPhone 13 ma umożliwić wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych do służb ratowniczych i kontaktów alarmowych z miejsc, w których nie ma zasięgu sieci komórkowej.

Satelitarne komunikaty alarmowe mają zostać wprowadzone jako trzeci protokół aplikacji Wiadomości, u boku SMS-ów i iMessage. iPhone 13 ma się przełączać w tryb satelitarny automatycznie, a wysłane za jego pośrednictwem wiadomości mają być wyróżnione szarymi dymkami.

Po drugie - łączność satelitarna w iPhonie 13 ma umożliwić zgłaszanie sytuacji kryzysowych. Takich jak pożary, wypadki samochodowe czy katastrofy lotnicze i morskie.

iPhone 13 na wizualizacji bazującej na przeciekach
iPhone 13 na wizualizacji bazującej na przeciekach© CoverPigtou.it / xleaks7

Przygotowany przez Apple'a system ma sam dopytywać użytkownika o szczegóły: czy ktoś wypadł za burtę, czy potrzebne są służby poszukiwawcze, czy do zdarzenia doszło z udziałem broni itp. Funkcja może też automatycznie udostępnić służbom lokalizację czy kartę medyczną.

Na tym nie koniec satelitarnych ograniczeń w iPhonie 13

Gurman zauważa, że oba rozwiązania nie zostały zaprojektowane z myślą o działaniu w każdym kraju. Wszystko ma zależeć nie tylko od dostępności satelitów, ale i lokalnych przepisów.

Mówi się także, że choć iPhone 13 ma zostać uzbrojony w podzespoły pozwalające na uzyskanie połączenia z satelitami, te mogą nie być aktywne od razu. Niezbędne oprogramowanie może się pojawić dopiero w przyszłym roku lub - jeśli z jakichś powodów tak zdecyduje Apple - wcale.

Jako że producent ma być mocno zainteresowany tą technologią, w przyszłości jej możliwości mają być rozbudowywane. Potencjalnie także o wykonywanie połączeń głosowych.

Zapewne nawet w ograniczonej formie, łączność satelitarna w iPhonie 13 spotka się ze sporym entuzjazmem użytkowników. Technologii ratujących życie i zdrowie nigdy za wiele.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że iPhone 13 zadebiutuje 14 września.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)