Ładowanie komórki głosem podczas rozmowy

Ładowanie komórki głosem podczas rozmowy

Technologia ładowania baterii głosem
Technologia ładowania baterii głosem
Karolina Adamus
17.09.2010 14:30, aktualizacja: 17.09.2010 16:30

Niska żywotność baterii to nadal wielki problem w telefonach komórkowych. Naukowcy nie bardzo radzą sobie ze zwiększeniem wydajności ogniw, postanowili więc pójść w drugą stronę. Na rynku znalazły się już telefony, które można ładować przy użyciu energii słonecznej, a być może już niedługo pojawi się kolejny sposób na problem z szybkim rozładowywaniem baterii. Koreańczycy pracują bowiem nad technologią zmiany głosu na energię elektryczną.

Duży, dotykowy ekran, WiFi, połączenie za pomocą sieci 3G, GPS  to jedne z najbardziej energożernych funkcji w najnowszych telefonach. Nic jednak nie nadweręża baterii w takim stopniu, jak połączenie podczas rozmowy. Koreańscy naukowcy postanowili obrócić ten fakt na naszą korzyść.

Technologia przez nich opracowywana polega na odwróceniu procesu zachodzącego na przykład w głośnikach, w których energia elektryczna zamieniana jest na głos. Naukowcy, wykorzystując główny składnik płynu kalaminowego (mieszaninę tlenku cynku i tlenku żelaza), stworzyli materiał piezoelektryczny, który odbiera fale dźwiękowe i zamienia je na mechaniczną energię, a następnie na energię elektryczną.

Jak dotąd naukowcy zdołali wyprodukować prąd o napięciu 50 miliwoltów, dostarczając dźwięku o natężeniu 100 decybeli. Nie jest to ilość wystarczająca do załadowania baterii w telefonie komórkowym (potrzeba co najmniej kilku woltów), ale Koreańczycy są na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Wyprodukowanie nawet tak małej ilości energii jest potwierdzeniem koncepcji. Naukowcy mają zamiar nadal pracować nad technologią, aby wdrożyć ją do powszechnego użytku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)