Ładowanie smartfonów w samochodzie wejdzie na nowy poziom?

Ładowanie smartfonów w samochodzie wejdzie na nowy poziom?

Wbudowana ładowarka we wnętrzu Toyoty Avalon
Wbudowana ładowarka we wnętrzu Toyoty Avalon
Źródło zdjęć: © techhive.com
Mateusz Żołyniak
29.07.2014 13:02, aktualizacja: 29.07.2014 15:11

Amerykański gigant General Motors poważnie zainteresował się bezprzewodowym ładowaniem smartfonów. Czy oznacza to koniec uciążliwej zabawy z dotychczasowymi, wpinanymi w gniazdo zapalniczki ładowarkami?

General Motors ogłosiło dzisiaj, że na pokłady samochodów wprowadzi bezprzewodowe ładowarki do smartfonów, opracowane przez firmę Powermat. Należy ona do Power Matters Alliance, czyli konkurenta Wireless Power Consortium, które stoi za cieszącym się obecnie większą popularnością standardem Qi. Powermate zdaje sobie oczywiście z tego sprawę, więc system zainstalowany w samochodach General Motors będzie obsługiwać oba standardy bezprzewodowego ładowania.

Rozwiązanie to pojawi się w pierwszej kolejności w Cadillacach. Już teraz dostępne jest ono na pokładach ATS-ów, a do końca roku trafi do modeli CTS i Escalade. Ładowarka ukryta ma być w specjalnych schowku za centralną konsolą, co dobrze obrazuje poniższe wideo.

System Powermate'a pozwolić ma na wygodne ładowanie całej masy smartfonów - zarówno tych z wbudowanymi zwojami do ładowania bezprzewodowego, jak i tych ze specjalnymi przystawkami. Dość wspomnieć choćby o: Lumiach 1520, 930, 920, 925 i 820, Nexusach 4 i 5, LG G3 czy topowych Samsungach Galaxy, do których można dokupić alternatywne plecki. Etui umożliwiające ładowanie bezprzewodowe dostępne są nawet do iPhone'ów.

Cadillaci nie będą pierwszymi samochodami z takimi przystawkami, gdyż już wcześniej podobne rozwiązanie prezentowano w Toyocie Avalon (opracowane przez Wireless Power Consortium). General Motors nie ogranicza się jednak tylko do jednego modelu, który do tego dostępny jest w limitowanej edycji. Można liczyć, że rozwiązanie z czasem zostanie wprowadzone w samochodach innych marek należących do koncernu.

Liczba dostępnych smartfonów z opcją bezprzewodowego ładowania może nie powala, ale praktycznie wszystkie topowe modele oferują tę funkcjonalność (no może poza HTC i Sony). Cieszy mnie więc, że producenci samochodów zaczęli na poważnie interesować się tym tematem. Dostępne zewnętrzne ładowarki bezprzewodowe do aut to fajne rozwiązania, ale korzystanie z nich jest - przynajmniej według mnie - równie wygodne, jak tradycyjnych ładowarek samochodowych wpinanych do gniazda zapalniczki.

Źródło: PhoneArena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)