Ładowanie telefonu w trakcie burzy. Czy to bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy w trakcie burzy sprzęt elektroniczny powinien być podłączony do prądu i czy może to rodzić jakieś potencjalne zagrożenia. Specjalista objaśnia, co należy zrobić z urządzeniami podczas burzy.

Ładowanie telefonu w trakcie burzy. Czy to bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Pixabay

07.05.2024 14:03

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed burzą? Co zrobić w jej trakcie z elektroniką, a szczególnie z telefonami? Zapewne nie wszyscy z nas są w stanie odpowiedzieć na te pytania. Niestety funkcjonuje na ten temat wiele błędnych przekonań, które mogą prowadzić do kosztownych konsekwencji. Warto zatem przypomnieć podstawowe zasady dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych w czasie burz.

Czy podczas burzy można bezpiecznie ładować telefon?

Wszystkie nowo wybudowane domy powinny być wyposażone w system ochrony przeciwprzepięciowej. Jego zdaniem jest ochrona przed uszkodzeniami wywołanymi przez pioruny. Lepiej jednak dmuchać na zimne i w trakcie burzy odłączać urządzenia zarówno od prądu, jak i internetu. Dzięki temu można je dodatkowo zabezpieczyć.

Użycie listwy zabezpieczającej przed przepięciami i wyłączanie bezpieczników nie daje pełnej ochrony. Specjaliści podkreślają, że elektromagnetyczne promieniowanie emitowane podczas wyładowań może uszkodzić elektronikę nawet wtedy, kiedy nie jest połączona z siecią elektryczną.

Dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzega, że promieniowanie elektromagnetyczne wydzielane podczas wyładowań atmosferycznych charakteryzuje się dużym natężeniem oraz szerokim spektrum częstotliwości. W sytuacji, gdy wyładowanie wystąpi blisko urządzenia elektronicznego, możliwe jest jego uszkodzenie, nawet jeżeli nie było ono podłączone do zasilania.

Dlatego, jeśli ładujemy telefon podczas burzy, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Możemy bowiem stracić nie tylko urządzenie (w przypadku topowych modeli smartfonów często kosztujące kilka tysięcy złotych), ale także coś nierzadko bardziej wartościowego – zgromadzone w nim dane. Aby tego uniknąć, warto monitorować burze za pomocą aplikacji i planować ładowanie telefonu z wyprzedzeniem.

Kiedy w Polsce przypada sezon burzowy?

Sezon burzowy w Polsce trwa zwykle od kwietnia do września. Największą aktywność burzową obserwuje się jednak w miesiącach letnich – od maja do sierpnia. Liczba burz może być szczególnie wysoka zwłaszcza lipcu. Związane jest to z występowaniem w tym okresie ciepłych i wilgotnych mas powietrza nad Europą Środkową i Wschodnią.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)