Ładowarki do komórek wkrótce znikną?

Wkrótce ładowarki będą zbędne? (fot. na licencji CC/Flickr/Roberta Zouain)
Wkrótce ładowarki będą zbędne? (fot. na licencji CC/Flickr/Roberta Zouain)
Kamil Homziak

22.08.2011 10:00, aktual.: 22.08.2011 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Duże zapotrzebowanie na prąd to pięta achillesowa nowoczesnych smartfonów z dużym ekranem. Producenci starają się ograniczyć pobór mocy oraz stosować coraz bardziej wytrzymałe ogniwa, ale czas pracy wciąż jest niewystarczający. A gdyby tak telefony ładowały się same...

Wkrótce ma to być możliwe. Zespół akademików z uniwersytetu w Los Angeles pracuje nad nową technologią, dzięki której konsumujący najwięcej prądu ekran LCD ładowałby się samodzielnie, za pomocą światła. Nie chodzi jednak tylko o światło naturalne, ale także to sztuczne czy wytwarzane przez... podświetlenie telefonu. Tego typu rozwiązanie odróżniałoby się od obecnie stosowanych, w których większość energii jest marnowana przez polaryzator.

Nowa metoda znalazłaby zastosowanie nie tylko w smartfonach, ale w każdym urządzeniu, które korzysta z polaryzatorów, np. telewizorach czy monitorach komputerowych. W przypadku telefonów aby odnowić zapasy energii, wystarczyłoby na chwilę skierować smartfona w stronę promieni słonecznych - czy to nie piękna perspektywa? Niestety, na jej wejście w życie trzeba jeszcze trochę poczekać, ponieważ prace nad nową technologią potrwają jeszcze co najmniej 5 lat.

Źródło: Ubergizmo

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także