Layar 3.0 - the Beatles w rozszerzonej rzeczywistości

Layar 3.0 - the Beatles w rozszerzonej rzeczywistości03.12.2009 13:56
Layar 3.0 - the Beatles w rozszerzonej rzeczywistości
Paweł Żmuda

Developerzy popularnej aplikacji Layar, umożliwiającej nam korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej na telefonach iPhone oraz tych opartych o Androida, zapowiedzieli powstanie nowej wersji. Popatrzmy więc na największe zmiany w wersji 3.0 oraz przykłady praktycznych zastosowań rozszerzonej rzeczywistości.

Architektura

Rzeczywistość rozszerzona to nie tylko informacje o najbliższej kawiarni czy stacji benzynowej. Wczoraj pisaliśmy o możliwości lokalizowania swoich twittujących znajomach, a dzisiaj popatrzymy jak rzeczywistość rozszerzona pomaga w wizualizacjach architektonicznych.

411637483076649894

Dzięki najnowszej wersji Layar, każdy kto odwiedza Rotterdam może przyjrzeć się powstającej właśnie Market Hall w całej okazałości już dziś, mimo, że jej ukończenie zaplanowano dopiero na 2014 rok. Trójwymiarowy model hali pozwala nie tylko na spacer dookoła budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zajrzeć do środka.

Powrót do przeszłości

411637483076846502

Rozszerzona rzeczywistość może służyć również jako pomoc edukacyjna. Interaktywna lekcja historii Rzymu lub Nowego Jorku? Bez problemu, dzięki specjalnej warstwie, bez trudu możemy obejrzeć jak wyglądało słynne Koloseum w czasach największej świetności.

Kultura, sztuka i rozrwka

411637483077043110

Najnowsza wersja Layar 3.0 dostępna jest w Android Market dla wszystkich telefonów opartych o Androida 1.5 i 1.6. Już wkrótce pojawi się klien przeznaczony dla Motoroli Droid. Klient czeka również na akceptację w App Store.

Rzeczywistość rozszerzona to nie tylko Layar 3.0, ale trzeba przyznać, że całość zapowiada się ciekawie. Wszystkie opisywane powyżej zastosowania to tylko niektóre z możliwości wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki AR reklamować najnowszy samochód czy też wzbogacić wiedzę turystów o Kościele Maryjackim. Miejmy nadzieję, że technologia AR szybko rozwinie się także w naszym kraju.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)