Lekarz zachwycony iPhone'em 13 Pro. Powód? Nowy aparat

Lekarz zachwycony iPhone'em 13 Pro. Powód? Nowy aparat

Lekarz zachwycony iPhone'em 13 Pro. Powód? Nowy aparat
Miron Nurski
30.09.2021 13:23, aktualizacja: 01.10.2021 12:14

Smarfony po raz kolejny udowadniają, że można je wykorzystać do diagnozowania pacjentów.

Lista nowości w iPhonie 13 Pro obejmuje zupełnie nowy aparat ultraszerokokątny z autofokusem. Apple wykorzystał jego zdolność do ostrzenia z odległości 2 cm do wprowadzenia funkcji makro. Okazuje się, że można ją wykorzystać w inny sposób niż do robienia artystycznych zdjęć owadów, kwiatów i ziaren kawy.

Amerykański okulista twierdzi, że fotografia makro w smartfonach może zrewolucjonizować telemedycynę

Tommy Korn - okulista z San Diego - zdradził, że od kilku dni wykorzystuje aparat iPhone'a 13 Pro do robienia zdjęć oczu pacjentów. W jego ocenie szczegółowa fotografia zrobiona z niewielkiej odległości może pomóc nawet we wczesnym zdiagnozowaniu raka.

Zdaniem amerykańskiego okulisty, popularyzacja aparatów makro w smartfonach może pozytywnie wpłynąć na rozwój telemedycyny. Pacjenci będą mogli sami wykonywać fotografie, a następnie wysyłać je do specjalistów.

412224496473604652
© linkedin.com/in/tommykornmd

Korn spekuluje także, że powszechny dostęp do aparatów makro ułatwi konsultowanie diagnoz z innymi lekarzami.

Oczywiście iPhone 13 Pro nie jest jedynym smartfonem z trybem makro

Huawei wpadł na pomysł wykorzystania obiektywu ultraszerokokątnego w trybie makro już w 2018 roku. Taką funkcję miał Mate 20 Pro.

Podobne rozwiązania można znaleźć także w takich popularnych smartfonach jak Samsung Galaxy S21 Ultra czy OnePlus 9 Pro. Z kolei wybrane smartfony Xiaomi mają specjalne soczewki telemakro, które pozwalają fotografować z bliska z optycznym przybliżeniem.

Can't Stop Laughing // iPhone 13 Pro Macro

Proste kamerki makro ma także masa smartfonów ze średniej i niskiej półki cenowej. Te są jednak zazwyczaj kiepskiej jakości i wymagają do prawidłowego działania dużej ilości światła.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)