Katalog smartfonówLenovo Moto Z
Lenovo Moto Z
Lenovo Moto Z
  • System operacyjny: Android 6.0
  • Wbudowana pamieć: 32 GB
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Wyświetlacz: 5.5″, 2560 x 1440
  • Rozdzielczość aparatu: 13 Mpix
Ocena użytkowników
4.120 ocen
Twoja ocena

Lenovo Moto Z – flagowy smartfon stworzony przez Motorolę należącą do chińskiego Lenovo. Jego premiera miała miejsce we wrześniu 2016 roku i był głównym modelem obydwu marek na ten rok. Jego najważniejszą cechą jest modularna budowa. Za pomocą specjalnego złącza z tyłu podłączymy do niego różnego rodzaju akcesoria. Znany jest także jako Motorola Moto Z.

Lenovo Moto Z – informacje ogólne

W 2011 roku Motorola podzieliła się na dwie mniejsze firmy. Smartfonami od tej pory miała się zajmować zupełnie nowa Motorola Mobility. Z sytuacji skorzystał Google, który mógł pozwolić sobie na zakup mniejszego oddziału i zdobyć cenne dla siebie patenty na smartfony z Androidem. Nowi właściciele długo się jednak smartfonami Motoroli nie nacieszyli. W 2014 roku od Amerykanów wykupił ją chiński koncern Lenovo.

Od tamtej pory Motorola tworzy swoje smartfony dla Lenovo i niektóre z nich sprzedawane są zamiennie pod obydwoma markami. Podobnie stało się z urządzeniem o nazwie Lenovo Moto Z, które poza Europą znane jest jako Motorola Moto Z. Smartfon na rynku pojawił się wraz z dwoma wariantami przystosowanymi do specjalnych potrzeb – Moto Z Force (bardziej wytrzymały) i Moto Z Play (o słabszych parametrach i niższej cenie).

Lenovo Moto Z – wygląd, budowa

Lenovo Moto Z łączy w sobie cechy charakterystyczne obydwu firm odpowiedzialnych za jego powstanie. Ma okrągłą, aluminiową obudowę, która sprawia, że łatwo trzyma się go w ręce. Z przodu tymczasem znajdziemy logo "Moto", a pod nim dobrej jakości czytnik linii papilarnych. Smartfon dostępny był w czterech kolorach, to: czarny/szary, czarny/różowo-złoty, czarny/złoty, a także biały.

Uwagę przyciągają także wymiary tego smartfona. Lenovo Moto Z to urządzenie niezwykle cienkie. Ma 153,3 mm wysokości i 75,3 mm szerokości, a także zaledwie 5,2 mm grubości. Ta ostatnia cecha sprawia, że tylny aparat nieco w tym telefonie odstaje. Sytuacja zmienia się jednak po zamontowaniu dodatkowych modułów. Na dole tylnej części obudowy znajduje się magnetyczne złącze, które pozwala na podłączenie akcesoriów.

Lenovo Moto Z – moduły

Wraz z podłączonymi modułami Lenovo Moto Z przybiera na wadze, a tylny aparat "zrównuje się" z obudową. W momencie premiery smartfona do sprzedaży trafiło pięć modułów, które możemy dokupić do tego urządzenia. Pierwszy z nich to zwyczajne "wymienne plecki", czyli dodatkowy tylny panel o nazwie Moto Shell. Mamy tu do wyboru wiele wariantów materiału, z którego są wykonane. To na przykład skóra lub drewno oraz inne tkaniny.

Z tego typu tylną klapką Lenovo Moto Z nie odróżnia się wyglądem od innych smartfonów, a podstawowa dołączona jest w zestawie. Większą funkcjonalność Lenovo Moto Z zapewniają jednak inne, nieco droższe moduły dodatkowe. To na przykład:

  • dodatkowa bateria Incipio Offgrid, która zwiększa pojemność wbudowanego akumulatora
  • głośnik JBL Soundboost
  • aparat firmy Hasselblad, który dokupimy za około 1000 złotych
  • projektor Insta-Share, który umożliwia wyświetlanie obrazu ze smartfona na ścianie. Dzięki niemu w każdej sytuacji możemy oglądać na przykład zdjęcia.

Lenovo Moto Z – wyświetlacz

Oprócz samych modułów znajdziemy tu podzespoły, których możemy się spodziewać po smartfonach z górnej półki. Wyświetlacz Lenovo Moto Z to matryca AMOLED Quad HD o przekątnej 5,5 cala. Ma rozdzielczość 2560x1440, co zapewnia format obrazu 16:9 i zagęszczenie 535 pikseli na cal. Zajmuje 72 proc. powierzchni przedniego panelu i został pokryty warstwą zabezpieczającą przed zarysowaniami Corning Gorilla Glass 4. Ma dobre kąty widzenia i ze względu na użycie technologii AMOLED od Samsunga, jest bardzo jasny nawet w słonecznych warunkach.

Lenovo Moto Z – procesor, pamięć

Sercem Lenovo Moto Z jest chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820. To 4-rdzeniowy procesor Kryo (2x1.8 GHz, 2x1.6 GHz) oraz układ grafiki Adreno 530, które razem zapewniają płynne użytkowanie i z powodzeniem obsłużą też najbardziej wymagające gry. Urządzenie posiada aż 4 GB pamięci RAM oraz 32/64 GB pamięci wbudowanej (w zależności od wersji). Tę ostatnią możemy dodatkowo rozszerzyć. Lenovo Moto Z obsługuje karty microSD o pojemności do nawet 512 GB.

Lenovo Moto Z – system, łączność

W momencie premiery Lenovo Moto Z działało na Androidzie w wersji 6.0.1 (Marshmallow). Od tamtej pory ukazały się jednak aktualizacje, które pozwolą na uruchomienie go z wersją 8.0 (Oreo). Podobnie jak w przypadku innych smartfonów od Motoroli, system także i tu pozbawiony jest zbędnych nakładek i pre-instalowanych aplikacji. To jedynie aplikacja Moto Enhancements, która pozwala na skonfigurowanie obsługi Lenovo Moto Z gestami. Moduły można wymieniać przy włączonym telefonie. System sam wykrywa ich podłączenie.

Lenovo Moto Z dostępne było w wariancie Dual SIM, czyli z obsługą dwóch kart i dwóch numerów telefonu. W każdym wariancie to standardowe LTE, a także technologia NFC, Bluetooth i Wi-Fi z funkcją hot-spotu służącą do udostępniania internetu.

Lenovo Moto Z – aparat

Tylny aparat Lenovo Moto Z to matryca 13 Mpix (obiektyw f/1.8) z OIS, czyli optyczną stabilizacją obrazu, a także autofocusem. Robi zdjęcia w trybie HDR, posiada też podwójną lampę błyskową. Nagrywa wideo w rozdzielczości do 4K (HDR, 30fps), a także w trybie 60 klatek na sekundę (tylko w 1080p). Z przodu tymczasem znajdziemy aparat do selfie 5 Mpix (f/2.2, 1,4’’) z dodatkową lampą błyskową. Ten pozwala także na połączenia wideo i nagrywanie w rozdzielczości 1080p (30fps).

Jeśli podstawowe aparaty okażą się nie być wystarczające, z pomocą przychodzi dodatkowy moduł od firmy Hasselblad. True Zoom, bo tak się nazywa, zmienia Lenovo Moto Z w prawdziwy aparat cyfrowy. Ma matrycę większego formatu, niż zwyczajnie spotykana w telefonach oraz pozwala na jeszcze lepszą jakość zdjęć. Ma także świetny autofocus i robi dobre zdjęcia nawet przy mniej oświetlonych warunkach.

Lenovo Moto Z – bateria

Lenovo Moto Z posiada baterię Li-Ion o pojemności 2600 mAh. Ze względu na konstrukcję smartfona nie da się jej wymienić. Ma jednak zapewniać pracę przez cały dzień. Urządzenie naładujemy tymczasem za pomocą portu USB typu C i co ważne, posiada także funkcję szybkiego ładowania. Dzięki ładowarce 15W, Lenovo Moto Z może, jak podaje producent, po ładowaniu przez 15 minut pracować przez 7 godzin.

Za pomocą magnetycznego złącza do Lenovo Moto Z podłączymy także wcześniej wspomniana dodatkową baterię. incipio offGRID ma dodatkowe 2200 mAh i posiada funkcję ładowania bezprzewodowego Qi. Zdecydowanie zwiększa przy tym jednak wymiary urządzenia.

Lenovo Moto Z - cena

Cena Lenovo Moto Z w momencie premiery wynosiła ok. 3000 złotych. Od tamtej pory zdecydowanie jednak spadła. Wg danych z 2019 roku, smartfona można było kupić nawet za 900 złotych.

Dane techniczne
ProducentMotorola
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 6.0
Data premiery2016
Przekątna ekranu5.5″
Rozdzielczość ekranu2560 x 1440
Model procesoraQualcomm Snapdragon 820
Maksymalna pamięć operacyjna4 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna32 GB
Rozdzielczość matrycy13 Mpix
Pojemność akumulatora2600 mAh
Lenovo Moto Z - opinie (0)
Smartfony podobne do Lenovo Moto Z
Wybrane dla Ciebie