Smartfon z aparatem 100 Mpix? Niestety tej firmie ciężko zaufać

Smartfon z aparatem 100 Mpix? Niestety tej firmie ciężko zaufać

Lenovo Z5 Pro GT
Lenovo Z5 Pro GT
Mateusz Żołyniak
28.03.2019 13:34, aktualizacja: 28.03.2019 17:22

Najnowsze przecieki wskazują, że Lenovo Z6 Pro może być pierwszym smartfonem wyposażonym w aparat 100 Mpix. Szkoda tylko, że chińskiej firmie nie można ufać, gdy idzie o zapowiedzi nowych urządzeń.

Lenovo Z6 Pro może mieć aparat 100 Mpix

Firma Lenovo podczas targów Mobile World Congress 2019 w Barcelonie zorganizowała konferencję dla prasy, na której zapowiedziała model Z6 Pro. Urządzenie na rynek ma trafić w okolicach połowy roku, więc póki co nie pojawiło się wiele konkretów na jego temat.

Zapowiedź Lenovo Z6 Pro
Zapowiedź Lenovo Z6 Pro© notebookitalia

Chińczycy wskazali jednak, że smartfon może być wyposażony w aparat z sensorem 100 Mpix, a do tego będzie obsługiwał łączność 5G, która umożliwi wykorzystanie potencjału nowego standardu nagrań Hypervideo, o czym doniósł NotebookItalia.

Teraz pojawiły się kolejne doniesienia w sprawie aparatu. Serwis GizChina zauważył na chińskim serwisie mikroblogowym Weibo wzmiankę na temat Lenovo Z6 Pro, którą zamieścił Chang Cheng (wiceszef Lenovo).

Lenovo Z6 Pro na Weibo
Lenovo Z6 Pro na Weibo© GizChina

W opisie padł hashtag "亿级像素", który przetłumaczyć można jako miliard pikseli. Ma być to kolejnym potwierdzeniem tego, że firma wykorzysta aparat 100 Mpix. Tym bardziej, że o nadejściu urządzeń z aparatami tego typu mówili nawet przedstawiciele Qualcomma.

Jakie korzyści może dać aparat 100 Mpix?

Póki co nie pojawiło się wiele szczegółów na temat sensorów o wielkości 100 Mpix, które można wykorzystywać w smartfonach. Można jednak spodziewać się, że będą one mieć budowę typu Quad Bayer, co umożliwi łączenie danych z sąsiadujących pikseli, na wzór choćby matrycy Sony IMX586 o rozdzielczości 48 Mpix.

Schemat układu Quad Bayer
Schemat układu Quad Bayer

Umożliwi to w teorii przechwytywanie większej ilości światła w słabych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia finalnie powinny mieć 25 Mpix, dzięki czemu powinny gwarantować wysoki poziom detali. Lenovo wspomina, że Z6 Pro ma mieć funkcję Super Macro, która również może wykorzystywać funkcję "łączenia pikseli".

Chińczycy w Barcelonie mówili sporo o wspomnianym Hypervideo, który ma być nowym standardem nagrań. Póki co można spodziewać się, że chodzi o rejestrowanie obrazu w rozdzielczości wyższej niż 4K, co będzie zapewne wymagało dedykowanego układu ISP (Image Signal Processor).

Byłoby super, gdyby nie chodziło o Lenovo

Czy aparaty z sensorami 100 Mpix mają sens w smartfonach? To pokaże czas, ale pewne jest to, że pobudzają wyobraźnie. Szkoda tylko, że nie jest powiedziane, iż Lenovo na pewno wprowadzi takie rozwiązanie. Ciężko wierzyć bowiem zapowiedziom chińskiej firmy.

Lenovo Z5 — szkic koncepcyjny
Lenovo Z5 — szkic koncepcyjny© Chang Cheng / weibo.com

W 2018 roku chwalili się ona bezramkowym smartfonem Lenovo Z5, który finalnie miał tak wyraźne ramki, że zostały one zmniejszone na grafikach promocyjnych. Firma później zapowiadała z kolei "poczwórny aparat", a skończyło się na dwóch podwójnych modułach w Z5 Pro.

Nie można więc wykluczyć, że Lenovo i tym razem w komunikacji używa projektu, którego nie myśli wcale wprowadzić na rynek.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)