Twórcy Photoshopa zatrudnili geniusza. Ma poprawić aparaty wszystkich smartfonów

Ojciec fotograficznego sukcesu smartfonów Google'a przeszedł do Adobe
Ojciec fotograficznego sukcesu smartfonów Google'a przeszedł do Adobe
Miron Nurski

23.07.2020 05:46, aktual.: 23.07.2020 07:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielka strata dla Google'a może się okazać ogromnym zyskiem dla wszystkich pozostałych.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że szeregi Google'a opuścił Marc Levoy - ceniony ekspert od technik przetwarzania obrazu i fotografii obliczeniowej, który pełnił funkcję szefa zespołu odpowiedzialnego m.in. za rozwój aparatów z rodziny Pixel.

Pixele - jak wiemy - pod względem jakości robionych zdjęć mają jedne z najlepiej ocenianych aparatów na rynku. To zasługa pracy zespołu Levoya, który opracował tonę algorytmów obchodzących fizyczne ograniczenia niewielkich komponentów.

Teraz były pracownik Google'a ma nowego pracodawcę.

Marc Levoy trafił do Adobe, gdzie zajmie się stworzeniem fotograficznej apki na smartfony

Adobe ogłosiło, że były pracownik Google'a wskoczył od razu na fotel wiceprezesa. Powierzono mu zadanie rozwoju technologii związanych z fotografią obliczeniową, a jego działania mają być "skoncentrowane na idei uniwersalnej aplikacji aparatu".

Brzmi to tak, jakby Adobe planowało stworzyć apkę na smartfony różnych marek, której będzie można używać zamiast domyślnej aplikacji aparatu. Ciężko o odpowiedniejszą osobę do jej opracowania niż Marc Levoy.

Jedno jest pewne: jest na co czekać

Adobe ma już fotograficzną aplikację Photoshop Camera, o dość imponujących możliwościach. Ta skupiona jest jednak bardziej na generowaniu efektownych filtrów i fotomontaży niż na poprawie jakości zdjęć.

Jeśli jednak Adobe wykorzysta swoje algorytmy sztucznej inteligencji Sensei oraz wiedzę i doświadczenie Marca Levoya, może z tego wyjść fotograficzna bomba. Niewykluczone, że firmie uda się opracować aplikację, która będzie w stanie poprawić aparat każdego telefonu.

Wiele osób używa już teraz owoców pracy Marca Levoya do poprawy jakości aparatów swoich smartfonów

W ostatnich latach popularną praktyką moderską jest portowanie aplikacji Google Camera z Pixeli na smartfony innych marek. Port - nazywany potocznie GCam - cieszy się gigantyczną popularnością, bo jest w stanie drastycznie poprawić szczegółowość czy rozpiętość tonalną zdjęć. Zwłaszcza w przypadku tańszych telefonów.

Redmi Note 8: porównanie zdjęć z apki GCam oraz domyślnej
Redmi Note 8: porównanie zdjęć z apki GCam oraz domyślnej© Technology Jock

GCam to jednak nic innego, jak apka nafaszerowana algorytmami opracowanymi przez zespół Levoya. Jeśli Adobe zrobi coś podobnego, ale dostępnego dla każdego bez żadnego kombinowania, będzie można mówić o małym przełomie. A wszystko wskazuje na to, że taki jest plan.

Oj, jest na co czekać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)