- System operacyjny: Android 6.0
- Wbudowana pamieć: 32 GB
- Pamięć RAM: 3 GB
- Wyświetlacz: 5.5″, 1440 x 2560
- Rozdzielczość aparatu: 16 Mpix
LG G4 – smartfon flagowy koreańskiego LG. Jego premiera miała miejsce w kwietniu 2015 roku. To kolejna generacja linii G, czyli najdroższych urządzeń w ofercie tej firmy. Model został usprawniony, dodano także zakrzywiony tył i świetnej jakości aparat. Telefon posiada też wymienną baterię, co pozwoliło rywalizować z głównym konkurentem – Samsungiem Galaxy S6.
LG G4 – historia
Linia LG G powstała w 2012 roku za sprawą smartfona LG Optimus G. Po roku koreańska firma zrezygnowała z nazwy „Optimus” dla swoich najdroższych urządzeń. Główny rywal producenta, czyli Samsung posiadał swoje telefony „S”, a dlatego szefowie LG postawili także na pojedynczą literę. Nazwa flagowców miała być równie prosta co u konkurencji. W 2013 roku światło dzienne ujrzał model LG G2.
LG G2 przyjęto ze sporym entuzjazmem. Miało dobry ekran i wysokiej jakości podzespoły, a już w samym 2013 roku sprzedano 3 mln. egzemplarzy smartfona. Koreański producent postanowił więc pozostać przy linii G. Po roku pojawił się następca, model LG G3. Zwrócono uwagę na jego jakość wykonania i po raz kolejny najlepsze dostępne podzespoły. Trójka zasłynęła także ze świetnego aparatu.
LG G4 - informacje ogólne
Od tamtej pory kolejne generacje LG G powstają co roku. Oprócz nich na półkach sklepowych pojawiają się także inne wersje urządzeń. Opierają się na flagowym modelu, lecz posiadają nieco inne zastosowania. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku czwartej generacji koreańskiego smartfona. LG G4 zadebiutowało w 2015 roku, a wraz z nim miała miejsce premiera kilku innych wersji. To np.:
- LG G4c - wersja budżetowa, z mniejszym ekranem i gorszymi parametrami
- LG G4 Stylus - z większym ekranem i rysikiem
- LG G4 Beat - nieco mniejszy od zwykłego modelu, lecz z lepszymi parametrami, niż G4c
LG G4 dostępne było także w wersji na dwie karty SIM (pod nazwą Dual). Podstawowa wersja modelu dostępna była tymczasem w wielu opcjach kolorystycznych - Grey, White, Gold, Leather Black, Leather Brown, Leather Red, White/Gold.
LG G4 – wygląd, budowa
Tworząc LG G4, inżynierowie firmy inspirowali się sukcesem modelu G Flex wydanym dwa lata wcześniej. Od innych smartfonów odróżniał go jeden szczegół – miał zakrzywiony tył. Podobnie LG postanowiło zrobić w przypadku najnowszego flagowca. LG G4 ma zakrzywioną tylną część obudowy. Tył możemy też zdemontować, co pozwoli dostać się do podzespołów urządzenia. We wcześniej wspomnianych kolorach kilkukrotnie pojawia się słowo „leather”. Model dostępny jest w wersji ze skórzanym tyłem.
Całość wykonana jest z plastiku, jednak telefon po raz kolejny odznacza się świetną jakością wykonania. Ramka dookoła przedniego panelu sprawia, że leży świetnie w dłoni. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń koreańskiego producenta, LG G4 posiada fizyczne przyciski umieszczone z tyłu pod kamerą. Posiada oczywiście także gniazdo słuchawkowe minijack 3.5 mm.
LG G4 – wyświetlacz, wymiary
Flagowy model koreańskiej firmy otrzymał najlepszy dostępny wtedy na rynku ekran Quantum Display. Przyciąga uwagę kontrastem kolorów i głębią czerni, posiada też świetną jasność i kąty widzenia. Wyświetlacz LG G4 to matryca IPS LCD QHD o przekątnej 5.5 cala. Ma rozdzielczość 2560x1440, co daje format obrazu 16:9 i zagęszczenie 538 pikseli na cal. Zajmuje 72,5 proc. powierzchni przedniego panelu i został pokryty dodatkową powłoką Corning Gorilla Glass 3. Urządzenie nie jest jednak wodoodporne.
LG G4 ma 148,9 mm wysokości, 76,1 mm szerokości i 6,3 mm grubości. Waży 155 gramów.
LG G4 – procesor, pamięć
LG G4 napędza chipset Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992. To wyjątkowy procesor z niestandardową ilością rdzeni, bo szóstką (4x1.4 GHz Cortex-A53 oraz 2x1.8 GHz Cortex-A5). To także układ grafiki Adreno 418. Razem mają zapewnić płynne użytkowanie systemu, a także obsługę nawet najbardziej wymagających gier. LG G4 ma 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej. Posiada także slot na karty pamięci microSD, dzięki którym dodatkowo rozszerzymy tę ostatnią (o nawet 256 GB).
LG G4 – system, łączność
W momencie premiery LG G4 posiadało Androida w wersji 5.1.1 (Lollipop). Od tamtej pory ukazał się jednak szereg aktualizacji, które podniosą wersję systemu do nawet 7.0 (Nougat). System smartfona posiada nakładkę od producenta o nazwie LG UX 4. To kilka preinstalowanych aplikacji, a także dodatkowe funkcje zabezpieczeń, jak Knock Code. Służy ona do odblokowywania telefonu za pomocą kodów, które „wstukiwać” możemy w jego ekran.
LG G4 obsługuje LTE, posiada też technologię NFC, którą możemy wykorzystać do płatności mobilnych. Znajdziemy tu oczywiście również Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA) z funkcją hotspotu, czyli udostępniania internetu innym.
LG G4 – aparat
Aparat jest jedną z najważniejszych funkcji każdego flagowego smartfona. Nie inaczej wygląda sytuacja w LG G4, który otrzymał chip, nad którym inżynierowie firmy pracowali przez lata. Opiera się na podzespołach Sony Exmor RS IMX234 i ma 16 Mpix rozdzielczości. Dzięki pozostałym parametrom, świetnie sprawdzi się w słabo oświetlonych warunkach. To f/1.8, przy sensorze 1/2.6", 1.12µm. Posiada też obiektyw szerokokątny 28 mm.
Po raz kolejny znajdziemy tu hybrydowego autofocusa PDAF (laser z podczerwienią), a także optyczną stabilizację obrazu OIS 2.0. Tylny aparat posiada oczywiście także lampę błyskową LED. Główna kamera pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K (30 fps). Z przodu znajduje się natomiast aparat do selfie o rozdzielczości 8 Mpix (f/2.0). Ten z kolei nagrywa w Full HD i umożliwia także połączenia wideo.
LG G4 to także zupełnie nowa aplikacja do obsługi aparatu. Pozwala na robienie zdjęć w trybie HDR, a także (po raz pierwszy) w manualnym. Dzięki niemu sami będziemy mogli wybrać odpowiednie dla danego zdjęcia parametry.
LG G4 – funkcje
Smartfon LG G4 to także m.in.:
- GPS (z A-GPS)
- port podczerwieni (dzięki aplikacji QRemote możemy sterować np. telewizorem)
- radio FM (stereo, z RDS)
- odtwarzanie audio nawet w jakości 24-bit/192kHz
- system audio Dolby
- aplikacja LG Health (model G4 nie posiada jednak czujnika rytmu serca)
- akcelerometr, czujnik zbliżenia, barometr, kompas, żyroskop
- wytłumianie hałasu w trakcie połączeń
- QMemo+, czyli szybkie robienie notatek
LG G4 – bateria, akcesoria
Bateria LG G4 jest wymienna, co odróżnia go od niemal wszystkich innych flagowych smartfonów na rynku. To akumulator Li-Ion o pojemności 3000 mAh, co ma zapewnić dzień pracy (w trybie ciągłym pół dnia, w trybie stand-by nawet do tygodnia). To jednak nie koniec zalet baterii smartfona. LG G4 posiada funkcję szybkiego ładowania Quick Charge 2.0, a w niektórych wersjach także ładowania bezprzewodowego Qi.
W zestawie znajdziemy tylko podstawową ładowarkę, która sama w sobie nie obsługuje nawet szybkiego ładowania. Taką musimy dokupić osobno. Dostępna jest także spora ilość wymiennych tylnych paneli, w tym wykonane z różnych rodzajów skóry.
LG G4 – cena
W momencie premiery cena LG G4 wynosiła w Polsce ok. 2500 złotych. Szybko jednak spadła, bo pierwsze promocje zaczęły się pojawiać po kilku miesiącach, telefon kosztował wtedy 2300 złotych. Dziś to już cena o wiele niższa. Wg danych z 2019 roku, za telefon trzeba było wtedy zapłacić nawet zaledwie 800 złotych.
Producent | LG |
---|---|
Segment | Smartfon flagowy |
System operacyjny | Android 6.0 |
Data premiery | 2015 |
Przekątna ekranu | 5.5″ |
Rozdzielczość ekranu | 1440 x 2560 |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 808 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 3 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 32 GB |
Rozdzielczość matrycy | 16 Mpix |
Pojemność akumulatora | 3000 mAh |