LG G4 to idealny smartfon dla domorosłych majsterkowiczów
LG G4 to smartfon, który pod kilkoma względami wyróżnia się na tle konkurencji. Tylna klapka i wymienna bateria to nieczęsto spotykane elementy wśród flagowców. Czy dzięki temu będzie on łatwiejszy do samodzielnej naprawy niż chociażby Galaxy S6 czy też HTC One M9?
Samodzielna naprawa smartfona, który kosztuje 3000 złotych, często wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również dużych umiejętności. Dlatego zawsze z dużym zainteresowanie obserwuję ekipę iFixit, która tym razem wzięła pod lupę LG G4. Poza standardowym rozłożeniem modelu na części pierwsze udostępnili oni również zdjęcia rentgenowskie flagowca koreańskiej firmy.
LG G4 okazał się telefonem relatywnie łatwym do naprawy i zdobył za to aż 8 punktów na 10, co jest bardzo dobrym rezultatem (im więcej punktów, tym telefon łatwiejszy do naprawy). Plusem tego modelu jest oczywiście możliwość wymiany tylnego panelu oraz baterii bez użycia jakichkolwiek narządzi. Poza tym wiele modułów i komponentów może być wymieniane niezależnie, a standardowe śrubki nie wymagają narzędzi przeznaczonych konkretnie do tego smartfona. Minusem G4 jest fakt, że w przypadku zepsucia ekranu LCD lub szkła ochronnego muszą one być wymieniane za jednym razem.
Taki wynik stawia LG G4 dużo wyżej niż konkurencję. Galaxy S6 edge przyznano jedynie 3 punkty, a One'owi M9 raptem 2 oczka w dziesięciostopniowej skali. Wśród flagowców największych firm słabiej niż produkt LG poradził sobie także iPhone 6, któremu udało się zdobyć 7 punktów.
Warto również zwrócić uwagę na aparat w LG G4, który został prześwietlony promieniami rentgenowskimi. Flagowiec Koreańczyków ma 16-megapikselową matrycę o fizycznej wielkości 1/2.6 oraz przesłonie f/1.8, która wzbogacona jest o optyczną stabilizację obrazu w trzech osiach. Jego złożoność widać szczególnie gdy zestawi się go z przednim aparatem. G4 świetnie sobie poradził sobie zresztą w naszym fotograficznym pojedynku z Huaweiem P8 oraz LG G Flexem 2.
Dla przeciętnych użytkowników najważniejsze jest i tak to, że LG G4 jako nieliczny daje nam dostęp do baterii, dzięki czemu możemy sami ją zmienić, gdy czas pracy będzie spadnie. Jest to ogromny plus dla koreańskiej firmy i dla wielu osób może być kluczowy przy wyborze nowego smartfona. Jak wspominałem we wstępnie, samodzielna naprawa urządzenia za 3000 złotych wykracza poza moje możliwości, ale bardzo doceniam, że Koreańczycy nie starali się sztucznie utrudniać dostępu do podzespołów. W dzisiejszych czasach jest to dość niespotykany trend i tym bardziej należą im się brawa za takie podejście.
Źródło: ifixit.com via androidcentral.com