5 modułów do LG G5, które aż się proszą o to, by ktoś je stworzył
Modularny charakter LG G5 otwiera przed Koreańczykami i ich partnerami ocean możliwości pozwalających w niebanalny sposób rozszerzyć funkcjonalność telefonu. Jakie moduły mogą i powinny pojawić się w sklepach?
Na razie, jak wiecie, LG wprowadziło do swojej oferty dwa moduły do LG G5:
- LG CAM Plus - moduł z wbudowanym powerbankiem oraz przyciskami i pokrętłami ułatwiającymi obsługę aparatu;
- LG HiFi Plus - moduł z 32-bitowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym firmy B&O PLAY, który poprawia jakość odtwarzanego przez słuchawki dźwięku.
Wiadomo jednak, że modułów będzie więcej. LG pracuje nad zestawem narzędzi, które pozwolą także innym producentom przygotować własne akcesoria w ramach projektu LG G5 & Friends. Oto moduły, które aż się proszą o to, by ktoś je stworzył.
Pikoprojektor
O tym, że pikoprojektor to moim zdaniem jedna z najlepszych rzeczy, jakie można wpakować do smartfona, pisałem już niejednokrotnie. W dobie wyścigu na ułamki milimetrów toporne telefony z wbudowanymi projektorami takie jak Galaxy Beam się nie przyjęły, ale nie wszystko stracone. Ten segment rynku ożywić mogą właśnie moduły.
Dzięki takiemu rozwiązaniu smartfon sam w sobie pozostawałby smukły, a napędzany przez jego podzespoły pikoprojektor powinien być tańszy niż całkowicie niezależne urządzenie z własnymi bebechami. Nadciąga lato, a ileż frajdy dawałoby oglądanie filmu wyświetlanego na ścianie domku letniskowego.
Kamera termowizyjna
Kilka tygodni temu swoją premierą miał CAT S60, czyli pierwszy na świecie smartfon z wbudowaną kamerą termowizyjną. Kontrolowanie działania urządzeń elektrycznych, lokalizowanie ludzi i zwierząt w zalanym mrokiem lesie - możliwe zastosowania, nomen omen, rozpalają wyobraźnię. LG G5 zdaje się niemalże błagać o taki moduł.
Cat S60 - pierwszy telefon z kamerą termowizyjną
Warto odnotować, że firma FLIR ma w swojej ofercie uniwersalne akcesoria tego typu, ale w przypadku G-piątki mogłoby być ono mniej inwazyjne.
Dodatkowy głośnik
Autobusowym DJ-em nie jestem, więc wbudowane w smartfona głośniki nie są dla mnie priorytetem, ale jako dodatkowe akcesorium? Czemu nie.
Relatywnie mocny głośnik z wbudowaną dodatkową baterią w niektórych sytuacjach mógłby się sprawdzić lepiej niż głośnik Bluetooth. Zwłaszcza że tak dopieszczony telefon mógłby grać lepiej od każdego innego smartfona, a przy tym w dalszym ciągu zmieścić się w kieszeni.
Aparat 3D
LG stworzyło smartfona robiącego trójwymiarowe zdjęcia już w 2011 roku, ale wówczas - nie licząc wbudowanego ekranu - nie bardzo było na czym takie treści oglądać, więc pomysł nie chwycił. Dziś telewizory z funkcją 3D są popularniejsze, a i gogle VR (nawet te kartonowe) świetnie nadają się do oglądania trójwymiarowych materiałów.
Aparat 3D bez wątpienia zasługuje na własny moduł. Poza tym dobrze napisane oprogramowanie mogłoby zrobić sensowny użytek z trzech wbudowanych oraz dwóch dodatkowych aparatów i pozwolić np. na robienie kolaży zdjęć zrobionych z kilku różnych ujęć.
Klawiatura QWERTY
Sam zdecydowanie preferuję klawiatury ekranowe, ale podejrzewam, że moduł z fizycznymi przyciskami powstanie jako jeden z pierwszych. Wielkiego wyboru wśród smartfonów z klawiaturami QWERTY dziś na rynku nie ma, więc wystarczy jedno małe akcesorium, aby uśmiechnąć się do garstki osób, która z utęsknieniem spogląda na czasy, kiedy to prym wiodły terminale BlackBerry.