LG Optimus 2X - pierwsze wrażenia

LG Optimus 2X to najnowszej generacji smartfon z układem Tegra 2. Miałem okazję przez kilka dni testować to urządzenie. Android i dwa rdzenie to wspaniałe połączenie.

LG Optimus 2X 1
LG Optimus 2X 1
Jan Bilstrub

W konkursie na najbardziej podobny do iPhone'a koreański telefon bezsprzecznym liderem jest Samsung Galaxy S. Projektanci LG podjęli jednak wyzwanie - LG Optimus 2X z przodu wygląda jak urządzenie z kalifornijskim rodowodem. Prezentuje się jednak całkiem nieźle i designerom można wybaczyć pewne zapożyczenia.

Obudowa telefonu została zrobiona z matowych tworzyw sztucznych, a ramka wokół ekranu z metalu. Jakość wykonania jest dobra, ale do ideału trochę jej brakuje. Uwagę zwraca nie najlepiej spasowana pokrywa obudowy, która, choć mocowana jest podobnie jak w HTC Desire, przesuwa się pod naciskiem (trochę tak, jak zaślepka w HTC Desire HD).

Ekran

Klawiatura ekranowa LG została dobrze zaprojektowana, dzięki czemu szybkie pisanie nie stanowi problemu. Niestety, zabrakło na niej miejsca dla znaków interpunkcyjnych - pojawiają się one na pasku nad klawiaturą. Nie jest to najlepsze rozwiązanie.

W pozycji pionowej można wybrać klawiaturę QWERTY lub alfanumeryczną. Ponieważ LG Optimus 2X ma 4-calowy ekran, ta druga kierowana jest do skrajnych tradycjonalistów.

Interfejs LG Optimus 2X jest prosty i przejrzysty. Zarówno na pulpitach, jak i w karcie aplikacji znajduje się pasek ze skrótami do dialera, kontaktów czy wiadomości. Standardowy zegar na pulpicie wyświetla także informacje o pogodzie.

LG Optimus 2X interfejs
LG Optimus 2X interfejs

Interfejs zostanie dokładnie opisany w pełnej recenzji. W tym miejscu wspomnę tylko, że działa on bardzo szybko. Co dwa rdzenie, to nie jeden! Naprawdę widać różnicę.

Internet

Jestem bardzo zadowolony z przeglądarki w moim HTC Desire. Gdy ktoś mnie pytał o jej wydajność, zawsze odpowiadałem: "Jak na telefon komórkowy, działa świetnie". Opisując korzystanie z Sieci na LG Optimus 2X, mógłbym użyć tych samych słów, jednak bez dodawania: "jak na telefon komórkowy". Dzięki wydajnemu układowi nawet strony przeładowane flashem wyświetlały się bez zająknięcia. Optimus 2X sprawnie radzi sobie z odtwarzaniem wideo w przeglądarce (oczywiście nie tylko z YouTube), nie zacina się podczas przewijania treści i dobrze współpracuje z multitouch.

Szkoda tylko, że nie wprowadzono pewnych usprawnień w interfejsie. Często korzystam z funkcji kopiuj/wklej i wolałbym, żeby nie była ona schowana w menu, w zakładce Więcej. Do szewskiej pasji doprowadzało mnie natomiast restartowanie się aplikacji. Podczas kilkudniowych testów zdarzyło się to sześć razy. Trudno powiedzieć, z czego to wynika - jest jednak więcej niż prawdopodobne, że w urządzeniach, które trafią na rynek, problem ten nie będzie występować.

Jakość rozmów

Jakość rozmów jest przeciętna, dźwięk z głośnika - przytłumiony i nieco zniekształcony. Również rozmówcy zauważyli negatywną zmianę względem HTC Desire, z którego korzystam na co dzień. Choć o problemach w komunikacji nie może być mowy, od smartfona z najwyższej półki można oczekiwać czegoś więcej.

Tegra 2

Układ graficzny jest największą zaletą telefonu LG. Tegra 2 daje wielkie możliwości, ale trzeba będzie chwilkę poczekać, zanim w Markecie pojawią się aplikacje w pełni je wykorzystujące. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu na rynek smartfonów najnowszej generacji dystans dzielący App Store i Android Market będzie się szybciej zmniejszał. Zanim zaczniecie atakować autora w komentarzach, wyjaśnię - mam tu na myśli tylko gry. Dobrych aplikacji użytkowych jest dla Androida pod dostatkiem.

W Neocore LG Optimus 2X osiągnął prawie 76 klatek na sekundę, czyli o 20 więcej niż Samsung Galaxy S (na standardowym oprogramowaniu). Telefon bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w jakości HD. Oczywiście także gry działają świetnie, choć z przyczyn niezależnych ode mnie nie byłem w stanie sprawdzić wielu tytułów.

Aparat i galeria multimediów

Galeria multimediów jest dobrze zorganizowana. Wyświetlają się w niej zarówno grafiki zapisane w telefonie, jak i pliki z połączonych z telefonem serwisów społecznościowych (Picasa, Flickr itp.). Zdjęcia w folderach mogą być wyświetlane w postaci trójwymiarowej ściany. Do przeglądania można wykorzystać akcelerometr. Choć nie jestem zwolennikiem "udziwnień", ten sposób ekspozycji przypadł mi do gustu.

Bateria

Gdy światło dzienne ujrzały pierwsze telefony z dwurdzeniowymi układami, pojawiało się wiele pytań dotyczących czasu pracy baterii. Po krótkim teście LG Optimus 2X mogę z czystym sumieniem powiedzieć - nie jest źle. Bateria, mimo intensywnej eksploatacji, pozwalała na dzień pracy, czyli mniej więcej tyle samo, co w innych smartfonach, które testowałem. Może poza HD2 :). Jednak żeby rzetelnie ocenić wydajność ogniwa, należałoby przeprowadzić kilka dłuższych sesji z filmami w HD, grami 3D oraz Internetem (do tego przecież te urządzenia są stworzone). Na to niestety nie było czasu.

Dla dociekliwych - w trakcie testów wykonywałem średnio 20-25 połączeń głosowych dziennie, z różną intensywnością korzystałem z 3G, WiFi i GPS-u i bez litości sprawdzałem kolejne funkcje telefonu.

Quasi-podsumowanie

Dziękuję firmie Net Sport za udostępnienie telefonu do testów.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)