LG Swift 2X - interfejs Optimus UI

Optimus UI
Optimus UI
Komórkomania.pl

24.06.2011 21:00, aktual.: 24.06.2011 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

LG Swift 2X oparty jest na systemie Android w wersji 2.2 Froyo. Dodatkowo, LG zdecydowało się na zastosowanie autorskiego interfejsu, który dodatkowo ma usprawnić korzystanie z systemu Google'a. Co wnosi UI przygotowane przez LG?

W Androidach z serii Swift (Optimus) firma LG stosuje nakładkę o nazwie Optimus UI (2.0). Wprowadza ono nie tylko nowe widżety i zmiany w wyglądzie menu. Interfejs LG to także autorskie aplikacje i nowe funkcje. Zacznę jednak od początku.

Zmiany w wyglądzie

Pierwszą zmianą w porównaniu do standardowego Androida jest ekran blokady. Swift 2X został wyposażony w ekran, na którym widoczne są informacje o godzinie i aktualnej dacie, dane o sieci komórkowej, a także przypomnienie o nieodebranych połączeniach i wiadomościach SMS. Dodatkowo, przy włączonym odtwarzaczu audio, u góry ekranu pojawia się panel z wykonawcą i tytułem aktualnie odtwarzanej piosenki, a po rozsunięciu widżetu można skorzystać z kontrolerów odtwarzacza (pauza, po przodu i do tyłu). Aby odblokować ekran wystarczy przesunąć go do góry - nie trzeba korzystać z ekranowych pasków odblokowania.

Zmiana liczby ekranów
Zmiana liczby ekranów

W Swift 2X użytkownicy mogą wybrać liczbę pulpitów, z których chcą korzystać. W zależności od upodobań skróty i widżety można ustawiać na 3, 5 lub 7 ekranach. Z kolei u dołu ekranu dostępny jest dock z uniwersalnymi skrótami, które dostępne są z każdego pulpitu. Są to: Telefon, Kontakty, SMS/MMS i skrót do menu z aplikacjami. Innym dodatkiem jest widok wszystkich pulpitów w jednym oknie, który wywołuje się poprzez uszczypnięcie ekranu. Dzięki niemu szybko można przechodzić między pulpitami.

Ekrany w Optimus UI
Ekrany w Optimus UI

Optimus UI wnosi także kilka zmian w panelu powiadomień. W Swift 2X dostępne są tam przyciski do zarządzania profilem głośności oraz modułami łączności bezprzewodowej - WiFi, Bluetooth i GPS. Przy ich pomocy można szybko aktywować/wyłączyć dany moduł lub wyciszyć telefon. Z poziomu panelu powiadomień dostępny jest również kontroler odtwarzacza, który umożliwia pauzowanie utworów lub wybieranie kolejnych/poprzednich bez konieczności otwierania playera.

Panel powiadomień
Panel powiadomień

Zmiano uległo również menu z aplikacjami. LG wprowadziło możliwość segregacji zainstalowanych programów, które można grupować dzięki odpowiednim belkom dodawanym do menu. W standardzie zostało ono podzielona na aplikacje firmowo zainstalowane, których nie można usunąć oraz programy pobrane z Android Marketu. Użytkownicy mogą sami tworzyć dodatkowe belki, według własnego uznania, który przypisywane mogą być różne nazwy. Dodatkowo, w czasie edycji menu z aplikacjami obok ikon pojawi się charakterystyczny "x". Służy on do szybkiego usuwania wybranych aplikacji.

Widżety LG

Optimus UI to także autorskie widżety LG. W Swift 2X można znaleźć takie applety jak:

 • Budzik analogowy,
 • Czas globalny, wyświetlający czas w dwóch różnych lokacjach,
 • Dzisiejsze informacje, czyli zegar z pogodą i informacjami z kalendarza (po kliknięciu na zegar wyświetlana jest lista wpisów z kalendarza),
 • Dzisiejszy termin, czyli prosty widżet z terminami z kalendarza,
 • E-mail, wyświetlający najnowsze wiadomości email
 • Kalendarz z wyświetlonymi terminami na aktualny dzień,
 • Kontakty, czyli widżet wyświetlający ulubione kontakty oraz najczęściej używanych,
 • Mój status, umożliwiający szybkie aktualizowanie statusu na Facebooku,
 • Muzyka, ładny widżet kontrolera odtwarzacza,
 • Notatki, wyświetlający ostatnio dodane notatki,
 • Pogoda i zegar, czyli zegar z aktualną pogodą i prognozą na najbliższy tydzień (po kliknięciu na widżet)
 • Radio FM - prosty widżet służący do zarządzania radiem,
 • Ramka obrazu - prosta ramka wyświetlająca wybrane zdjęcia z galerii,
 • Wiadomości,
 • Wiadomość z portalu społecznościowego (Social Feeds), wyświetlający wpisy znajomych z portali społecznych
 • Yahoo! NEWS, zbiór najnowszych informacji z serwisu Yahoo!
 • Zakładki, wyświetlający ulubione zakładki,
 • Zegar cyfrowy - dwa proste zegary cyfrowe LG.
Widżety LG
Widżety LG

Wszystkie widżety LG zostały starannie dopracowane. Oznacza to, że nie tylko wyglądem wkomponowane są w wygląd interfejsu Optimus UI, ale i odznaczają się dużą funkcjonalnością, jak choćby: Social Feeds, Kontakty, zegar z pogodą i animacjami czy przejrzysty widżet kalendarza.

Dodatkowe aplikacje

Wraz z Optimus UI Swift 2X otrzymał również kilka firmowych aplikacji, które są zamiennikami standardowych programów Google. Wśród nich można znaleźć odpowiedniki LG dla: zegara, programu pocztowego (E-mail), dyktafonu, kalendarza,notatnika, programu do wiadomości SMS/MMS, odtwarzacza wideo, radia FM czy książki adresowej. Programu pod względem możliwości nie różnią się zasadniczo od aplikacji przygotowanych przez Google, ale doskonale komponują się z interfejsem Optimus UI.

Kopia zapasowa
Kopia zapasowa

To jednak nie wszystko. Użytkownicy Swift 2X mogą korzystać z dodatkowych aplikacji, których nie oferują inni producenci. Jedną z najciekawszych jest App Advisor, która wyświetla listę polecanych przez LG programów z Android Marketu. Aplikacje dostosowane są do użytkowników telefonów LG w danym kraju, a ich lista jest przygotowywana osobno dla każdego z nich. W App Advisor co tydzień pojawi się nowa lista polecanych aplikacji, a poprzednie dostępne są z poziomu historii. Użytkownicy zainteresowani gustem LG mogą przeglądać listy polecanych aplikacji dla innych krajów, a także uniwersalną listę (część może nie być dostępna w polskim Markecie).

Smart Share
Smart Share

Kolejny ciekawy program to Kopia zapasowa. Dzięki niemu można robić backup (także automatyczny) najważniejszych danych w telefonie, danych prywatnych oraz ustawień. Wystarczy włączyć aplikację i wybrać elementy, których kopia ma być utworzona. Z poziomu programu można w łatwy sposób przywracać zgubione elementy. Kopia zapasowa dane zapisuje na karcie pamięci, dlatego jest ona wymagana do działania.

Wydarzenia i pogoda
Wydarzenia i pogoda

Inne ciekawe aplikacje to:

 • SmartShare, czyli klient DLNA dla telefonów LG. Umożliwia on wysyłanie plików po WiFi do domowego centrum multimedialnego lub kompatybilnego telewizora. Jest on także sprzężony z odtwarzaczem audio i playerem wideo.
 • Wiadomości i pogoda - aplikacja znana części użytkowników telefonów z Androidem to uniwersalne źródło informacji z kraju i ze świata. W programie dostępne są najważniejsze newsy ze znanych polskich serwisów informacyjnych, jak: Rzeczpospolita, Onet.pl, Gazeta.pl, Wirtualne Polska, TVP, fakt.pl, Dziennik, TVN24 czy Sport.pl. informacje w programie podzielona są na: najważniejsze, Polska, Sport i Rozrywka, a dodatkowo na pierwszym ekranie dostępna jest aktualna pogoda i prognoza na najbliższe dni.
 • Lustro - prosty program wyświetlajacy obraz z przedniej kamery
 • Wybór ekranu głównego, służący do szybkiej zmiany launchera w przypadku zainstalowania kilku różnych programów,
 • RemoteCall, który umożliwia przeprowadzenie przedstawicielowi LG zdalnej diagnostyki urządzenia. Aplikacja ma pomóc w szybki sprawdzaniu telefonów przez support LG.
Dodatkowe aplikacje
Dodatkowe aplikacje

LG przygotowało ponadto dedykowane programy do obsługi serwisów społecznościowych Facebook, Twitter i MySpace oraz zakładkę Dodatkowe aplikacje. Dzięki niej użytkownicy mogą w każdej chwili zainstalować w telefonie dodatkowe programy, które zostały przez LG wrzucone na kartę pamięci. Wśród nich można znaleźć cztery świetne gry: Spider-Man Total Mayhen HD, Shrek Karting HD, Guitar Hero WoR i Real Dart. inne programy to: czytnik eBooków Kindle, edytor zdjeć PicSay, Movie Finder, wyszukiwarkę AR Layar, Compass i Calorific, czyli kalkulator kalorii.

Jak widać Optimus UI to nie tylko zmiany w wyglądzie ekranu blokady i pulpitu. Interfejs przygotowany przez LG wnosi także sporo przydatnych widżatów, aplikacji i możliwość korzystania z gestów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)