LG Swift 3D a HTC EVO 3D - starcie na szczycie [wideo]

Od pewnego czasu testuję LG Swift 3D oraz HTC EVO 3D i zdążyłem wyrobić sobie opinię na temat każdego z nich oraz oferowanej technologii 3D. Który smartfon jest lepszy?

LG Swift 3D i HTC EVO 3D
LG Swift 3D i HTC EVO 3D
Bartosz Dul

Technologia i wykonanie

LG Swift 3D oraz HTC EVO 3D to smartfony z najwyższej półki. Oba wyposażone są w dwurdzeniowe procesory o bardzo wysokim taktowaniu (Swift 3D - 1 GHz, EVO 3D - 1,2 GHz), podwójne aparaty cyfrowe z możliwością rejestrowania obrazu w 3D oraz ekrany LCD 3D.

Biorąc pod uwagę wykonanie, trudno wyłonić zwycięzcę. Zarówno Swift, jak i EVO są pod tym względem świetne - wszystkie elementy obudowy zostały dobrze spasowane i tworzą zwartą konstrukcję. Wyjątek stanowi spust aparatu w urządzeniu tajwańskiego producenta, delikatnie poluzowany względem obudowy.

Od góry: HTC EVO 3D i LG Swift 3D
Od góry: HTC EVO 3D i LG Swift 3D

Ekrany obu smartfonów mają wspólną wadę: kolory nieznacznie się oziębiają, gdy patrzy się na wyświetlacz pod ostrym kątem. Ekran w HTC EVO 3D poprawnie wyświetla barwy i trudno mu cokolwiek zarzucić, jednak ten w LG Swift 3D przewyższa go o klasę. Wyświetlacz w urządzeniu koreańskiego producenta świetnie radzi sobie z odwzorowaniem czerni i bieli, a jedynym jego mankamentem jest widoczna gołym okiem siatka, która przeszkadza w odbiorze treści.

Istotną wadą zarówno EVO 3D, i Swifta 3D jest praca baterii. Urządzenia mają akumulatory o pojemności odpowiednio 1730 mAh i 1500 mAh. Tę różnicę da się łatwo odczuć - produkt LG ledwo wytrzymuje na jednym ładowaniu od rana do wieczora, nawet przy standardowym używaniu. Intensywne wykorzystywanie jego multimedialnych funkcji wyczerpuje baterię w ciągu kilku godzin. HTC EVO 3D wytrzymuje zdecydowanie dłużej, chociaż też nie należy do najbardziej wytrwałych smartfonów.

LG Swift 3D - Interfejs
LG Swift 3D - Interfejs

System i wydajność

HTC EVO 3D działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu Android 2.3.4 Gingerbread i nakładki HTC Sense UI 3.0. LG Swift 3D z kolei opiera się na Androidzie w wersji 2.2.2 Froyo z nakładką LG Optimus UI.

HTC EVO 3D - Interfejs
HTC EVO 3D - Interfejs

Urządzenie koreańskiego producenta wypada pod tym względem dużo gorzej od konkurenta. Pomijając przestarzały system, Optimus UI to po prostu niedopracowana i przekoloryzowana nakładka, a zastosowane w niej rozwiązania są skopiowane z TouchWiza oraz Sense UI. Nakładka HTC jest bardziej dopracowana i wygodniejsza w obsłudze.

Cechą wspólną telefonów jest mało wydajna praca systemu. Ociężałe nakładki, wymagające efekty graficzne i słaba optymalizacja sprawiają, że system działa dość wolno, podczas przewijania pulpitów pojawiają się drobne przycięcia. Smartfony wyposażone są w potężne dwurdzeniowe procesory, ale podczas codziennych czynności to moc nie jest w ogóle odczuwalna.

LG Swift 3D i HTC EVO 3D - porównanie

Inaczej przedstawia się kwestia wydajności w wymagających grach 3D: telefony pokazują pazur i wykorzystują w pełni swoje układy. Z testów wynika, że LG Swift 3D oraz HTC EVO 3D są niemal tak samo wydajne, jednak trójwymiarowy Swift robi lepsze wrażenie. Zastosowany w nim procesor TI OMAP4 przewyższa osiągami nawet Nvidię Tegrę 2.

LG Swift 3D - Menu 3D | fot. lg.com
LG Swift 3D - Menu 3D | fot. lg.com

3D w telefonie

Na koniec zostawiłem najważniejszą cechę porównywanych smartfonów, czyli obsługę technologii 3D. Na pierwszy rzut oka możliwości trójwymiarowych EVO i Swifta są zbliżone. Oba wyświetlają i nagrywają wideo w 3D w rozdzielczości do 720 pikseli. Jakość materiałów 3D stworzonych za pomocą LG Swift 3D jest nieco lepsza od tych wykonanych przy użyciu EVO 3D. Największe różnice dotyczą obsługi samej technologii - atuty EVO 3D kończą się na wyżej wspomnianych funkcjach.

LG Swift 3D wyposażony jest w dedykowany przycisk 3D, który przenosi do specjalnego Menu 3D. Tam znajdują się wszystkie materiały związane z tą technologią: galeria, specjalny kanał YouTube, gry i aplikacje w 3D. Gry prezentują się bardzo dobrze; są to tytuły doskonale znane (N.O.V.A., Asphalt 6, Let's Golf2). Kolejną przewagę nad EVO 3D stanowi Galeria 3D, która konwertuje w locie zwykłe zdjęcia i grafiki do trybu 3D. W zakresie technologii trójwymiaru LG Swift 3D oferuje znacznie więcej niż swój konkurent.

LG Swift 3D
LG Swift 3D

Podsumowanie

Wbrew pozorom HTC EVO 3D nie jest złym urządzeniem - korzystało mi się z niego bardzo dobrze. Jednak klient, decydując się na telefon obsługujący technologię 3D, powinien mieć na uwadze, że dopiero LG Swift 3D może mu tak naprawdę coś zaoferować. Paradoksalnie zwycięzca tego starcia na szczycie jest tańszy od swojego konkurenta o ok. 1000 zł! Nie ma żadnego istotnego powodu, dla którego konsument powinien wybrać HTC EVO 3D. Jeśli bardzo zależy mu na aktualnym systemie i dopracowanej nakładce Sense UI, to lepiej zrobi, jeśli zdecyduje się na HTC Sensation.

Obecnie 3D w smartfonie tajwańskiego producenta to tylko chwyt marketingowy. Nie można tego powiedzieć o produkcie LG - w tym przypadku 3D w nazwie nie występuje przypadkowo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)