LG Swift 3D - test cz. 2 [oprogramowanie]

Mogliście się już przekonać, że LG Swift 3D to nie tylko obsługa technologii 3D – to także bardzo wydajne urządzenie. Czy wysoka wydajność przekłada się również na pracę systemu? Jak smartfon radzi sobie z funkcjami internetowymi i multimedialnymi?

LG Swift 3D | fot. wł.
LG Swift 3D | fot. wł.
Bartosz Dul

Mogliście się już przekonać, że LG Swift 3D to nie tylko obsługa technologii 3D – to także bardzo wydajne urządzenie. Czy wysoka wydajność przekłada się również na pracę systemu? Jak smartfon radzi sobie z funkcjami internetowymi i multimedialnymi?

System i wydajność

LG Swift 3D pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.2.2 oraz nakładki LG Optimus UI. Android Froyo nie jest najnowszą wersją oprogramowania Google'a. Na szczęście główne różnice między Androidem 2.2 a 2.3 dotyczą wyglądu i interfejsu, które zostały zastąpione autorskimi rozwiązaniami LG.

Wersja systemu
Wersja systemu

Mimo to producentowi należy się duży minus za wydawanie wszystkich trzech smartfonów z rodziny Swift (2X, Black i 3D) z przestarzałą wersją Androida. W najbliższym czasie użytkownicy tych telefonów będą mogli je zaktualizować do nowej wersji systemu. Nie należy się spodziewać dużych zmian w interfejsie i wyglądzie, jednak LG Swift 3D wraz z aktualizacją ma otrzymać szereg nowych rozwiązań związanych z technologią 3D – w tym konwerter gier 2D/3D.

Wyniki w Neocore i CF-Bench
Wyniki w Neocore i CF-Bench

Dwurdzeniowy układ TI OMAP 4 świetnie radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D. Podczas testowania urządzenia nie spotkałem się z grą, która by sprawiała mu kłopoty. Wyniki benchmarków (w tym CF-Bench, przystosowanego do 2 rdzeni) oraz własne doświadczenia udowadniają, że LG Swift 3D, to jeden z najwydajniejszych smartfonów dwurdzeniowych z Androidem na rynku.

Zdecydowanie lepiej radzi sobie z grami niż jego konkurent HTC EVO 3D, jednak daleko mu do najwydajniejszego smartfona z Androidem, czyli do Samsunga Galaxy S II.

Interfejs Optimus UI

W porównaniu do standardowego interfejsu Androida autorska nakładka LG wprowadza kilka ciekawych zmian. Zmodyfikowany ekran blokady, układ menu głównego, sposób wypełniania pulpitów widżetami i skrótami do aplikaji. Inaczej prezentują się też górna i dolna belka, które teraz zawierają najważniejsze skróty do często używanych funkcji.

Nakładka wprowadza do systemu wiele przydatnych widżetów, które można umieścić na pulpitach telefonu. Trzeba przyznać, że ich wykonanie stoi na wysokim poziomie.

Najciekawsze z nich to:

  • pogoda,
  • aktywność znajomych,
  • szybki podgląd ostatnich wiadomości tekstowych i obrazkowych,
  • galeria zdjęć,
  • bateria.

LG Swift 3D pozwala na rozmieszczenie ikon w menu aplikacji w kilku trybach. Użytkownik ma możliwość posortowania programów alfabetycznie lub według kategorii. Koreański producent wyposażył telefon w kilka dodatkowych aplikacji:

  • Co nowego – informacja o ostatnich wiadomościach i połączeniach.
  • RemoteCall – zdalna diagnostyka urządzenia.
  • LG App Advisor – przeglądarka aplikacji polecanych przez producenta.
  • SmartShare – umożliwia wysyłanie plików po Wi-Fi dzięki DLNA do domowego centrum multimedialnego lub kompatybilnego telewizora.

Pomimo wielu zmian w interfejsie nakładkę Optimus UI oceniam negatywnie. Co prawda nowe smartfony LG zaczęły w końcu wyglądać inaczej niż do tej pory, to jednak trudno nie odnieść wrażenia, że twórcy nakładki wzorowali się TouchWizem. Skopiowano większość rozwiązań, które teraz znajdują się w Optimus UI.

Widżet kalendarza i galerii
Widżet kalendarza i galerii

Również stylistyka i kolory nie przypadły mi do gustu w LG Optimus UI. Niemal wszystkie elementy systemu są różnego koloru – zróżnicowanie kolorystycznie nie wygląda dobrze. Widżety są przezroczyste, białe lub czarne, kolory ikon aplikacji i skrótów na dolnej belce przechodzą od zieleni, przez róż aż po fiolet. Górna belka notyfikacji zawiera białe, czerwone, niebieskie i zielone elementy.

Na szczęście górna belka po aktualizacji do Androida Gingerbread będzie prawdopodobnie nieco bardziej ujednolicona kolorystycznie i będzie przypominać czystego Androida.

Zmieniony wygląd w LG Swift 2X po aktualizacji do Androida 2.3 | fot. Jakub 'Bobiko' Dominik
Zmieniony wygląd w LG Swift 2X po aktualizacji do Androida 2.3 | fot. Jakub 'Bobiko' Dominik

Po kilku tygodniach korzystania z LG Swift 3D odniosłem wrażenie, że LG Optimus UI bardziej przeszkadza, niż ułatwia korzystanie z systemu. Jest mało oryginalna, niejednolita i przeładowana aplikacjami, do których zwykły użytkownik prawdopodobnie nawet nie zajrzy.

LG Swift 3D | fot. wł.
LG Swift 3D | fot. wł.

Portale społecznościowe

Mateusz w recenzji LG Swift 2X negatywnie ocenił integrację Optimus UI z portalami społecznościowymi. Jednak moim zdaniem LG rozwiązało tę kwestię wzorowo w swojej nakładce. Nie imponuje ona takimi możliwościami jak HTC Sense czy TouchWiz jednak ze swoich podstawowych zadań Optimus UI wywiązuje się znakomicie.

System można połączyć z trzema  portalami społecznościowymi: Facebookiem, Twitterem oraz Myspace. Użytkownik ma możliwość umieszczenia na pulpicie widżetu, który podobnie jak HTC FriendStream, wyświetla wpisy znajomych z Facebooka i Twittera. Z jego poziomu można też dodać własne posty.

Widżet portali społecznościowych
Widżet portali społecznościowych

Widżet LG ma tę przewagę nad FriendStream, że strumienie wiadomości są rozdzielone na zakładki danego portalu, a co za tym idzie są dużo bardziej przejrzyste. Oprócz tego można przełączać się między Stream, wiadomościami prywatnymi i notyfikacjami.

Nie zabrakło też integracji kontaktów z Facebooka/Twittera z książką kontaktową czy możliwości przesyłania zdjęć na portale społecznościowe prosto z galerii.

Połączenia i wiadomości

Skróty do najważniejszych funkcji telefonu, czyli menu wybierania połączeń, książki adresowej i aplikacji SMS znajdują się na dolnej belce ekranu.

Menu wybierania połączeń jest intuicyjne, pozwala na łatwe przechodzenie między rejestrem połączeń, kontaktami i grupami. Niestety brakuje mi w nim szybkiego wybierania kontaktów w trybie T9, znanym z HTC Sense UI czy Samsung TouchWiz.

Aplikacja wiadomości SMS/MMS jest bardzo prosta i pozbawiona zbędnych dodatków. Rozmowy tekstowe wyświetlane są w postaci czatu. Łatwo stworzyć wiadomość MMS – wystarczy wybrać guzik ze spinacz, tuż obok pola tekstowego.

Galeria zdjęć i wideo
Galeria zdjęć i wideo

Multimedia

LG Swift 3D wyposażony jest w prosty i intuicyjny odtwarzacz plików wideo, który bazuje na standardowym playerze, znanym z systemu Google’a. LG dodało do niego możliwość przełączania się między trybem 2D a 3D oraz funkcję dostrajania głębi obrazu.

Obsługiwane przez LG Swift standardy wideo to m.in.: MP4, DivX, XviD, H.264, H.263, WMV-9, AVI, 3GP.

Podstawowy player muzyczny przypomina ten znany z czystego, pozbawionego nakładek systemowych Androida. Jest jednak od niego bardziej funkcjonalny i intuicyjny w obsłudze - menu odtwarzacza daje dostęp do wszystkich najważniejszych jego funkcji na głównym ekranie aplikacji.

Utwory segregowane są alfabetycznie, według albumów, playlist oraz wykonawców. Odtwarzacz pozwala na bezprzewodowe przesyłanie piosenek dzięki obsłudze technologii DLNA.

Odtwarzacz muzyczny
Odtwarzacz muzyczny

Zestaw słuchawkowy dołączony to telefonu zapewnia jakość dźwięku na przyzwoitym poziomie. Słuchawki dokanałowe tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, co pozwala na komfortowe słuchanie muzyki. Nie jest to jednak najlepszy typ słuchawek do prowadzenia rozmów telefonicznych - użytkownik nie słyszy siebie podczas rozmowy.

Niestety smartfon pozbawiony jest funkcji radia FM. Możliwość słuchania radia w LG Swift 3D zapewniają aplikacje dostępne w Android Markecie. Umożliwiają one słuchanie radia internetowego lub nawet tego klasycznego (Polskie Radio) za pomoca połączenia sieciowego.

Przeglądarka - landscape
Przeglądarka - landscape

Internet

Dużą zaletą dwurdzeniowych smartfonów z Androidem, w porównaniu z modelami jednordzeniowymi, jest większy komfort korzystania z przeglądarki internetowej.

Strony WWW w LG Swift 3D przewijają się płynnie, są stosunkowo szybko renderowane, technologia Flash nie sprawia żadnych kłopotów. Nie miałem żadnych zastrzeżeń do pracy przeglądarki w telefonie.

Przeglądarka - portrait
Przeglądarka - portrait

Przeglądarka bazuje na tej z systemu Android, czyli WebKit. Wyświetla strony w kartach oraz funkcję multitouch, pozwalającą na przybliżanie i oddalanie treści stron WWW za pomocą gestów dwóch palców.

LG Swift 3D można wykorzystać jako mobilny hotspot WiFi, który pozwala na udostępnianie połączenia internetowego innym urządzeniom, np. laptopom czy innym smartfonom.

LG Swift 3D - aparat | fot. lg.com
LG Swift 3D - aparat | fot. lg.com

Aparat i kamera

LG Swift 3D wyposażony jest w podwójny aparat o rozdzielczości 5 Mpix, umożliwiający rejestrację obrazu w trójwymiarze z funkcją autofocus.

Kamera nagrywa wideo w rozdzielczości 1080 p (24 fps) w przypadku 2D oraz w rozdzielczości 720 p (30 fps), kiedy rejestrowany jest trójwymiarowy obraz.

W telefonie nie brakuje też wbudowanej diody doświetlającej LED, której zasięg wystarczy, by oświetlić sceny w trybie makro oraz w przypadku tworzenia zdjęć portretowych.

Zdjęcie (1) | fot. wł.
Zdjęcie (1) | fot. wł.
Zdjęcie (2) | fot. wł.
Zdjęcie (2) | fot. wł.
Zdjęcie (3)| fot. wł.
Zdjęcie (3)| fot. wł.
Zdjęcie (4) | fot. wł.
Zdjęcie (4) | fot. wł.
Zdjęcie (5) wykonane w ciemnym pokoju z doświetleniem diody | fot. wł.
Zdjęcie (5) wykonane w ciemnym pokoju z doświetleniem diody | fot. wł.

LG Swift 3D - video sample 1080p (1)

LG Swift 3D - video sample 1080p (2)

Jakość zdjęć zrobionych za pomocą LG Swift 3D jest całkiem dobra. W warunkach wystarczającego oświetlenia kolory są dobrze odwzorowane, zadowalająca jest też ostrość obrazu. Zdjęcia bliskich obiektów wychodzą poprawnie, smartfon nieco gorzej radzi sobie z robieniem zdjęć krajobrazom. Duże wrażenie robią fotografie wykonane w trójwymiarze, to jednak trzeba samemu zobaczyć i ocenić. Jakość trójwymiarowych materiałów wykonanych przez LG Swift 3D i HTC Evo 3D jest do siebie zbliżona.

Zadowalający poziom prezentują też filmy nakręcone w rozdzielczości Full HD, chociaż trudno je porównywać do tych zrobionych za pomocą Samsunga Galaxy S II.

Podsumowanie

Wady związane z oprogramowaniem powinna przynajmniej częściowo wyeliminować nadchodząca aktualizacja. Inne można łatwo naprawić, np. zastępując interfejs odpowiednią aplikacją z Android Marketu.

Trójwymiarowy Swift to obecnie najlepszy smartfon obsługujący technologię 3D i - co istotne – dużo tańszy od HTC EVO 3D. Jest to dobrze wykonany dwurdzeniowiec, stanowiący świetną alternatywę dla pozostałych smartfonów z najwyższej półki.

Plusy:

[plus]wysoka jakość wykonania

[plus]duża wydajność

[plus]dostęp do specjalnych wersji gier w 3D

[plus]obsługa technologii 3D

[plus]rozbudowane funkcje multimedialne

[plus]stosunkowo niska cena

[plus]możliwości i wykonanie Optimus UI

Minusy:

[minus]przestarzała wersja Androida

[minus]wygląd Optimus UI

[minus]ascetyczny wygląd

[minus]krótki czas pracy baterii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)