LG Swift Black – test cz. 2 [oprogramowanie]
04.08.2011 19:20, aktual.: 04.08.2011 21:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka dni temu na naszym blogu pojawiła się pierwsza część testu LG Swift Black, dotycząca strony technicznej urządzenia. Dzisiaj zapraszam Was na drugą część recenzji, w której opiszę oprogramowanie oraz możliwości multimedialne nowego modelu.
W LG Swift Black wykorzystany został system operacyjny Google’a, czyli Android 2.2, wraz z nakładką Optimus UI 2.0. Dodatkiem do interfejsu jest system Gesture UI 2.0, który pozwala na obsługę smartfona za pomocą prostych gestów.
Android 2.2, który czuwa nad pracą testowanego urządzenia, to nie najnowsze wydanie systemu Google’a. Ostatnia odsłona, czyli 2.3 Gingerbread, jest już dostępna od dłuższego czasu, a koreański producent zapewnia, że niebawem także ten smartfon zostanie zaktualizowany. Przyszli i obecni użytkownicy Swift Black mogą wypatrywać nowego oprogramowania poprzez wbudowaną aplikację o nazwie „Aktualizacja oprogramowania” bądź za pomocą programu LG PC Suite IV zainstalowanego na komputerze.
Nakładka LG, w porównaniu ze standardowym interfejsem Androida, wprowadza bardzo wiele zmian. Zmodyfikowany został ekran blokady, sposób edycji pulpitów, a także cały układ menu głównego. Koreański producent zainstalował również szereg dodatkowych widżetów. Przyglądając się interfejsowi przygotowanemu przez LG, można doszukać się wielu rozwiązań zaczerpniętych od konkurencji (duże podobieństwo do TouchWiz). Do najciekawszych gadżetów pulpitu zaliczają się:
- pogoda,
- najnowsze zdarzenia znajomych,
- wiadomości z portalu społecznościowego,
- szybki podgląd ostatnich wiadomości tekstowych i obrazkowych.
Sporym udogodnieniem w interfejsie Swift Black są tryby rozmieszczenia ikon w menu głównym. Użytkownik może zdecydować, czy aplikacje będą podzielone na kategorie, karty czy posegregowane alfabetycznie na liście. Koreański producent wyposażył swojego smartfona także w kilka dodatkowych programów, mianowicie:
- Co nowego – informacja o ostatnich wiadomościach i połączeniach.
- RemoteCall - zdalna diagnostyka urządzenia w momencie wykrycia przez użytkownika usterki smartfona.
- LG App Advisor – przeglądarka aplikacji polecanych przez producenta.
- SmartShare - umożliwia wysyłanie plików przez WiFi dzięki DLNA do domowego centrum multimedialnego lub kompatybilnego telewizora.
W menu smartfona znajdują się także specjalne wersje popularnych programów przygotowanych przez LG dla tego modelu. Mowa o aplikacjach portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Myspace. Cieszy fakt, że producent zdecydował się na dodanie tych programów już od samego początku, choć znacznie lepszym rozwiązaniem jest ręczne pobranie oryginalnych wersji dostępnych w Android Markecie, które są znacznie częściej aktualizowane, a co za tym idzie - oferują znacznie więcej możliwości.
Kontrola za pomocą gestów
LG Swift Black został wyposażony w Gesture UI 2.0 - muszę przyznać, że jest to jeden z najciekawszych dodatków tego telefonu. System gestów wykorzystuje do działania wbudowany czujnik ruchu. Za jego pomocą telefon interpretuje położenie telefonu, delikatne stuknięcia w obudowę oraz energiczne potrząśnięcia. Tego typu komendy pozwalają na sterowanie bez konieczności dotykania wyświetlacza. Do najciekawszych gestów dostępnych w smartfonie należą:
- odbieranie/kończenie połączenia przez potrząśniecie komórki;
- aktywacja drzemki przez położenie telefonu wyświetlaczem do dołu;
- przewijanie stron w przeglądarce przez pochylanie smarfona;
- przesuwanie kursora przez stuknięcie w odpowiedni bok telefonu (góra/dół/lewo/prawo).
Gesture UI znacząca ułatwia korzystanie z telefonu. Obsługa za pomocą specjalnych gestów to ciekawy i udany pomysł LG, który powinien spodobać się wielu użytkownikom. Osoby, którym jednak ten dodatek nie przypadnie do gustu, mogą go w każdej chwili dezaktywować lub uruchomić tylko wybrane funkcje.
Połączenia i wiadomości
Ikony dostępu do połączeń i wiadomości w Optimus UI 2.0 - podobnie jak w interfejsie Samsunga - zostały ulokowane na poziomej belce na ekranie głównym. Zapewniają one szybki dostęp do podstawowych funkcji telefonu. W smartfonie można przechowywać kontakty z karty SIM, konta Google, a także znajomych z portalu społecznościowego Facebook.
Kategoria Wiadomości wygląda prosto i przejrzyście. Interfejs jest pozbawiony zbędnych dodatków, a rozmowy tekstowe wyświetlane są w standardowej formie czatu. Okno rozmowy z graficznym przedstawieniem konwersacji prezentuje się bardzo dobrze, dzięki czemu odczytywanie wiadomości w słoneczne dni nie sprawia żadnego problemu.
Multimedia
LG Swift Black wyposażony jest w prosty, intuicyjny player, który bazuje na standardowym, znanym z systemu Google’a. W porównaniu do pierwowzoru wprowadzono kilka przydatnych udogodnień.
Utwory zapisane w pamięci telefonu oraz na karcie SD segregowane są według albumów, wykonawców oraz playlist. Wśród funkcji odtwarzacza nie zabrakło korektora dźwięku. Niestety, nie pozwala on na ręczne dostrajanie brzemienia, natomiast ma ponad 20 gotowych trybów. Opcją godną polecenia jest Dolby Mobile, zapewniająca świetne brzmienie niemal każdego rodzaju muzyki. Różnica słyszalna jest w przypadku dźwięku płynącego zarówno ze słuchawek, jak i głośnika zewnętrznego. Funkcja ta bardzo dobrze sprawdza się też podczas odtwarzania filmów.
Standardowy zestaw słuchawkowy dołączony do kompletu oferuje jakość dźwięku na dobrym poziomie. Słuchawki dokanałowe wytłumiają dźwięki dochodzące z zewnątrz, zapewniając komfort podczas słuchania utworów czy prowadzenia rozmowy. Na pochwałę zasługuje też odpowiednia głębia dźwięku.
Pod względem jakości dźwięku podstawowy zestaw słuchawkowy zadowoli większość odbiorców. Bardziej wymagający użytkownicy dzięki wyjściu 3,5 mm minijack będą mogli bez trudu podłączyć swój ulubiony komplet.
O głośniku zewnętrznym nie można powiedzieć już tyle dobrego. Dźwięki są nieco spłaszczone, a muzyka dobiegająca z jego wnętrza jest nieco gorszej jakości niż w przypadku Samsunga Galaxy S. Dość słabe odwzorowanie barw to skutek miniaturyzacji oraz bardzo płaskiej obudowy.
W oprogramowaniu telefonu jest również radio FM z obsługą RDS. Odbiornik pozwala na automatyczne wyszukiwanie stacji oraz ręczne dodawanie własnych pozycji. Kanały zapisane na liście można oznaczać również jako ulubione, dzięki czemu uruchamianie interesujących stacji jest jeszcze łatwiejsze. Radio FM wymaga podłączenia zestawu słuchawkowego, który służy jako antena.
Nowy koreański smartfon dobrze spisuje się w roli odtwarzacza filmów. Jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz bez zacięć obsługuje filmy .avi w standardzie 720p w formacie DivX HD. Zaletą prostego i intuicyjnego odtwarzacza jest również obsługa napisów (w tym polskich znaków) o rozszerzeniu .srt.
Internet
LG Swift Black został wyposażony w standardową dla systemu Google’a przeglądarkę o nazwie Webkit. W aplikacji można obsługiwać kilka kart, na przetwarzanych stronach prawidłowo uruchamiają się obiekty Java i Flash. Procesor o taktowaniu 1 GHz wraz z 512 MB pamięci podręcznej RAM bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem nawet bardzo rozbudowanych witryn. Podczas przewijania obraz jest płynny, a drobne klatkowanie można zauważyć na stronach przeładowanych obiektami Flash.
Przeglądarka - poza wspomnianymi wcześniej gestami - wspiera funkcję multitouch (wielodotyk). Dzięki temu możliwe jest łatwe skalowanie stron za pomocą dwóch palców. Dobre wrażenia z surfowania w Internecie zapewnia 4-calowy ekran NOVA Display o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Zaletę zastosowanej matrycy IPS LCD stanowi bardzo wysoka ostrość obrazu, co znacząco zwiększa komfort przeglądania stron WWW.
Smartfon LG Swift Black jest wyposażony w funkcję Hotspot Wi-Fi, umożliwiającą współdzielenie Internetu z innymi urządzeniami z modułem sieci bezprzewodowej. Należy jednak pamiętać, że ten wygodny dodatek ma również ogromne zapotrzebowanie na energię. W rezultacie działające w tle udostępnianie połączenia wyraźnie skraca czas działania baterii.
Aparat i kamera
W LG Swift Black nie zabrakło również funkcji fotograficznych. Na amatorów cyfrowej fotografii czeka aparat o rozdzielczości 5 Mpix, zapisujący obrazy o wielkości 2592 x 1944 pikseli, wraz z diodą doświetlającą. Można także rejestrować filmy HD (720p) z prędkością 23 kl./s.
Podczas testów aparatu pojawiały się sporadyczne problemy z prawidłowym dostrajaniem balansu bieli. Da się to łatwo wyeliminować przez ręczne wybranie odpowiedniego trybu. Na pochwałę zasługuje jakość zdjęć: obraz jest ostry, a szum na fotografiach wykonanych w słoneczny dzień - niemal niewidoczny.
LG Swift Black - video sample 720p
Osoby pokładające duże nadzieje w możliwościach filmowych smartfona LG, będą mocno rozczarowane. O ile statyczne kadry cechują się poprawną ostrością, to przy nieco szybszych ruchach widać poważną stratę jakości. W oczy rzuca się mocna kompresja obrazu, a maksymalna prędkość 23 kl./s nie pozwala na osiągnięcie płynnego ruchu tak jak w filmach nagrywanych za pomocą Xperii arc. Zaletą kamery jest funkcja ciągłego dostrajania ostrości, dzięki czemu można uchwycić ostre ujęcie zarówno z niewielkich, jak i dużych odległości.
Podsumowanie
LG Swift Black zalicza się do wyższej klasy urządzeń - zaraz po modelu 2X to kolejny udany produkt koreańskiego producenta. Na pochwałę zasługuje wyświetlacz NOVA Display cechujący się ponadprzeciętną jasnością i ostrością obrazu. Kolejnym atutem jest dobra jakość wykonania wyróżniająca tego smartfona spośród urządzeń z tego samego segmentu.
Oczywiście Swift Black nie jest idealny. Wady to dość krótki czas czuwania na jednym ładowaniu oraz słaba jakość rejestrowanych filmów. Podczas testów zdarzały się także sporadyczne spowolnienia podczas wyświetlania niektórych animacji interfejsu. Ten drobny błąd powinien zostać jednak wyeliminowany wraz z aktualizacją.
Niewielkie wpadki producenta nie zdołały jednak przyćmić dobrego wrażenia, jakie zrobił na mnie smartfon. Niedociągnięcia rekompensuje atrakcyjna cena, która czyni go jednym z najtańszych urządzeń w tym segmencie.
Plusy:
[plus]dobra jakość wykonania
[plus]świetny ekran w technologii NOVA
[plus]rozbudowane funkcje multimedialne
[plus]przemyślany interfejs Optimus UI
[plus]stosunkowo niska cena
Wady:
[minus]krótki czas pracy na baterii
[minus]słaba jakość nagranych materiałów wideo
[minus]chwilowe problemy z wydajnością