LG wykupuje webOS od HP. Co może z tego wyniknąć?

LG wykupuje webOS od HP. Co może z tego wyniknąć?

LG TV
LG TV
Adrian Nowak
27.02.2013 09:00, aktualizacja: 27.02.2013 10:00

Pomimo że LG bez trudu mogłoby wykorzystywać w swoich telewizorach Androida, zdecydowało się wykupić platformę webOS od konkurencyjnego HP. Czy rzeczywiście chodzi wyłącznie o telewizory?

W rozmowie z serwisem The Verge John Taylor, jeden z szefów LG, zapewnił o tym, że webOS czeka "szybki rozwój", a pierwszy telewizor z tym systemem pojawi się już na początku 2014 roku. Z webOS wiązane są naprawdę poważne plany, bo jak tłumaczy inny z szefów LG, oprogramowanie trafi do kluczowych telewizorów firmy:

Będzie sprzedawane w 82 krajach w urządzeniach z różnymi wielkościami ekranu i dostępnymi w różnych cenach.

Warto wspomnieć, że razem z webOS LG przejęło od HP także zespół inżynierów oraz zestaw patentów. Biorąc pod uwagę, że firma zamierza intensywnie pracować nad produktami z nową platformą, trudno jednak uznać, by transakcja została dokonana głównie z myślą o sporach patentowych.

Sama platforma wydaje się natomiast bardzo pechowa. webOS został swego czasu opracowany przez firmę Palm, której miał pomóc w restrukturyzacji biznesu. Urządzenia z nowoczesnym systemem nie przypadły jednak do gustu użytkownikom, nawet wspomnienie ich obłego kształtu nie jest przyjemne.

Pod skrzydłami HP webOS radził sobie nieco lepiej. Amerykańska spółka postanowiła uczynić z platformy podstawę dla swoich tabletów, jednak cena urządzeń odstraszyła potencjalnych nabywców. Ostatecznie HP zmuszone było sprzedać swoje urządzenia z webOS znacznie poniżej kosztów produkcji, co zniechęciło szefów firmy do dalszych eksperymentów z tą platformą.

Po co więc LG sprowadza na siebie potencjalne kłopoty, skoro w telewizorach bez trudu można byłoby wykorzystać na przykład Androida? Początkowo wydawało się, że firma jest po prostu zdezorientowana i uderza na oślep, licząc na łut szczęścia. Szefowie koncernu zapewniają jednak, że są przekonani do tej platformy:

Wierzymy, że technologia webOS zmieni to, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń. webOS naprawdę pozwoli przenieść informacje do telewizorów, tabletów, pecetów i innych produktów.

Na razie konkretów więc nie usłyszeliśmy, jednak szefowie LG wielokrotnie podkreślali dużą innowacyjność pilotów dla swoich zestawów Smart TV. Co ciekawe, Samuel Chang, szefujący w LG działowi nowoczesnych telewizorów, przyznał, że obecnie potencjał ten nie jest jeszcze widoczny, ale na tym właśnie polega jego innowacyjność.

Czy LG mogłoby w przyszłości wykorzystać webOS również w nowych smartfonach? Na razie jest to wątpliwe, ponieważ użytkownicy nowoczesnych telefonów już nieraz pokazali, jak dużą wagę przywiązują do znanego ekosystemu i dostępności najpopularniejszych aplikacji. Przeprowadzona transakcja faktycznie może więc nie mieć drugiego dna, a LG po prostu kupiło platformę webOS, żeby wyróżnić się na tle konkurentów. Przyszłość pokaże, czy pozytywnie.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)