LTE w Plusie - jak przebiegają testy?

LTE w Plusie - jak przebiegają testy?

LTE w Plusie | fot. wł.
LTE w Plusie | fot. wł.
Bartosz Dul
29.10.2011 12:00, aktualizacja: 29.10.2011 14:00

Mieliśmy okazję wstąpić do firmowego salonu Plusa w Warszawie i zobaczyć, jak przebiegają testy szybkiego Internetu LTE. Laptop uruchomiony, modem podłączony - jakie są efekty?

Całkiem niedawno informowaliśmy, że Plus rozpoczął testy LTE i umożliwia klientom i osobom zainteresowanym łącznością 4G sprawdzenie działania usług w tej technologii. Jak podaje biuro prasowe Plusa:

Od 20 października w kilkunastu miastach na terenie całej Polski, w wybranych punktach sprzedaży sieci Plus, znajdą się specjalne stanowiska z laptopami, na których każdy będzie mógł osobiście sprawdzić działanie usług w technologii LTE. Pierwsze testy zostaną zorganizowane w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie i Puławach. Każdy, kto w trakcie trwania akcji pojawi się w wytypowanych punktach sprzedaży, będzie miał możliwość zapoznać się z technologią oraz podzielić się swoją opinią na temat działania usługi, wypełniając krótką ankietę. Dla wszystkich osób, które wypełnią ankietę, zostały przygotowane upominki. Test jest realizowany na sieci Mobyland LTE 1800MHz.

LTE (Long Term Evolution) to standard telefonii komórkowej będący następcą systemów trzeciej generacji (3G). Określany jest jako 3.9G, a nawet 4G, na co zezwolił ostatnio Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Technologia LTE odznacza się dużą stabilnością połączenia oraz wysokimi prędkościami transferu danych (nawet do 100 Mbps). Gdzie konkretnie można przetestować LTE Plusa?

  • Warszawa: Al. Jerozolimskie 65/79 (LIM), Al. Jerozolimskie 179 (Blue City), ul. Grójecka 64, ul. Ostrobramska 75 (Promenada)
  • Kraków: ul. Bora Komorowskiego 37 (CH Krokus), ul. Zakopiańska 62 (CH Zakopianka)
  • Toruń: ul. Olsztyńska 8 (CH Bielawy), ul. Żółkiewskiego 15 (CH Copernicus), ul. Piekary 35/39
  • Łódź: ul. Karskiego 5 (Manufaktura), ul. Piotrkowska 153, ul. Piotrkowska 294, ul. Jana Pawła II 30 lok. B23 (CH Geant)
  • Poznań: ul. Zamenhofa 133 (CH Rondo Selgros), ul. Serbska 7 (CH Tesco)
  • Katowice: ul. Staromiejska 3
  • Dąbrowa Górnicza: ul. Bandrowskiego 7B
  • Lublin: Al. Spółdzielczości Pracy 30/32 (Galeria OLIMP)
  • Puławy: ul. Piłsudskiego 52

My wybraliśmy się do firmowego salonu Plusa w Warszawie i - niestety - byliśmy zawiedzeni testami. Na stanowisku testowym znajdował się laptop wraz z modemem 4G. Na czym polega sprawdzanie tej technologii przez zainteresowanych?

LTE w Plusie | fot. wł.
LTE w Plusie | fot. wł.

Otóż puszczana jest im prezentacja we Flashu dotycząca możliwości technologii LTE. W kilku częściach wyjaśniane są terminy techniczne, funkcjonowanie sieci i przede wszystkim przeprowadzana jest symulacja prędkości 4G. Na ekranie widać np. 3 filmiki z YouTube w rozdzielczości HD ładowane jednocześnie. Następnie porównywana jest prędkość LTE, HSPA+, HSPA i EDGE na przykładzie ściąganych plików MP3 czy filmów.

Porównanie szybkości pobierania danych w LTE i innych standardach
Porównanie szybkości pobierania danych w LTE i innych standardach

Niestety, komputery mają włączoną blokadę, która uniemożliwia wejście na inne strony internetowe niż Plus.pl czy YouTube.com. Co za tym idzie - nie udało się przeprowadzić realnego testu prędkości 4G w Plusie, dowiedzieliśmy się jednak, że w centrum Warszawy wynosi ona ok. 15-18 Mbps. Czy to dobry wynik? Oceńcie sami.

Testy zostaną przedłużone do grudnia. Kiedy klienci będą mogli na własną rękę przetestować LTE w Plusie - tego nie wiadomo. Postaramy się jednak w najbliższym czasie przygotować wywiad z osobą odpowiedzialną za wdrażanie LTE do sieci Plus i przedstawić Wam jak najwięcej szczegółów związanych z tym procesem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)