Magic Cube Celluon - Test

Magic Cube Celluon - Test
Grzegorz Krekin

31.03.2012 10:34, aktual.: 31.03.2012 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klawiatura ekranowa iPhone’a lub iPada, mimo że na krótki dystans bardzo wygodna, do dłuższych wiadomości i tekstów po prostu się nie nadaje. Z pomocą przychodzą producenci akcesoriów, takich jak pełnowymiarowe, sprzętowe klawiatury Bluetooth. Firma Celluon poszła o krok dalej, tworząc pełnowymiarową klawiaturę Bluetooth zamkniętą w kostce wielkości myszki do komputera. Postanowiliśmy przyjrzeć się Kostce Celluona nieco bliżej.

Magic Cube wykonany jest w znakomitej większości z plastiku. Z metalu jest jedynie kwadratowa ramka wokół obiektywu projektora. Wszystkie wykorzystane tworzywa są bardzo dobrej jakości, a design jest przyjemny dla oka. Plastik, z którego wykonana została rama, przypomina aluminium, co sprawia, że całość wygląda bardzo elegancko. W zagranicznych sklepach dostępne są też inne wersje kolorystyczne, takie jak czerwony, fioletowy czy zielony, dlatego użytkownicy chcący wyróżniać się z tłumu znajdą tu coś dla siebie.

Obraz

Magic Cube jest urządzeniem bardzo specyficznym. Z jednej strony jest to pełnowymiarowa klawiatura na której można się nauczyć szybko pisać, ale z drugiej nie jest pozbawiona wad. Co najbardziej przeszkadzało mi w Magic Cube? Przede wszystkim czujniki ruchu, mimo że nie są złe, czasami nie reagują na “wciskanie” klawisza. Daje się to we znaki przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy wprowadzić polskie znaki. Często Magic Cube wykrywa wciśnięty tylko klawisz litery, albo sam alt. Nie znaczy to oczywiście, że pracują źle, ponieważ w większości przypadków reagowały bezbłędnie.

Dla niektórych problemem może być również charakterystyczny wysoki dźwięk (pisk) wydawany przez urządzenie podczas wciśnięcia klawisza. Z jednej strony poprawnie zastępuje odgłos wciskania, ale z drugiej po jakimś czasie staje się to niesamowicie irytujące. Z tego typu wad warto nadmienić również, że wyświetlany obraz lekko drży. Po jakiejś godzinie pisania doprowadziło mnie to do bólu głowy. Może to stanowić problem dla ludzi z wrażliwym wzrokiem.

Obraz

Nie oznacza to oczywiście, że na “Kostce” pisze się niewygodnie. Mimo że nie tak komfortowe jak na klawiaturze sprzętowej, pisanie jest dużo wygodniejsze i przyjemniejsze niż na klawiaturze iPhone, czy innego telefonu ekranem dotykowym.

Jak już jesteśmy przy wygodzie użytkowania, to warto również napisać coś o układzie klawiszy. Otóż jest nieco inny, niż w znanych mi urządzeniach. Podstawowa sprawa, czyli układ liter na szczęście nie został zmieniony (stare dobre QWERTY), jednak z układem znaków jest już dużo gorzej. W każdym komputerze Mac i PC przy prawym Shifcie znajdują się trzy klawisze, których najczęściej używamy do robienia znaków [kropka], [przecinek] i [pytajnik]. W Magic Cube zostały one zastąpione dwoma służącymi do robienia dwukropka i ukośnika, zaś kropka i przecinek “wyrzucone” zostały do poziomu klawisza ESC razem z takimi znakami jak “plus”, “nawias kwadratowy” czy “myślnik”.

Obraz

Oznacza to brak jakichkolwiek klawiszy dodatkowych, a w rezultacie większy rozmiar klawiszy. Zabieg ten wydaje mi się całkiem zrozumiały, ponieważ w ten sposób producent zwiększył rozmiar klawiszy bez zwiększania rozmiaru całej klawiatury. Jednak do nowego układu klawiszy bardzo trudno jest się przyzwyczaić (mnie nie udało się to do dzisiaj). Dodam jeszcze, że Magic Cube posiada również funkcję “myszki”. W praktyce jest to po prostu mały gładzik działający w obrębie klawiatury. Rozwiązanie dosyć ciekawe, jednak nie za wygodne.

Celluon Magic Cube jest kompatybilne ze wszystkimi dużymi platformami dostępnymi na rynku. Oznacza to, że urządzenia z Windows 7, Androidem lub iOS-em nie powinny mieć z nim żadnego problemu. Postanowiłem to osobiście sprawdzić.

  • iOS (iPad 2, iPhone 4):  Parowanie przebiegło bez większych problemów. Czasami zdarzało się, że iUrządzenie nie wykrywało “Kostki”, zawsze pomagało jednak wyłączenie i ponowne włączenie obydwu urządzeń. Jeżeli chodzi o samo działanie, nie było większych problemów. Jedynym mankamentem było niedziałanie funkcji myszki.
  • Android (Samsung Galaxy Tab P1000):  Była to właściwie jedyna platforma, na której Magic Cube działał bez zarzutu. Szybkie, bezproblemowe parowanie i obecność wszystkich funkcji sprawiło, że Celluon Magic Cube na Androidzie używało się bardzo przyjemnie.
  • Windows 7 (komputer redaktora):  Ze względu na brak modułu Bluetooth w moim PC zmuszony byłem podłączyć Magic Cube przez port USB. Samo połączenie nie sprawiło problemów. Po wykryciu urządzenia Windows ściągnął sobie potrzebne sterowniki i “Kostka” była już gotowa do pracy. Zauważyłem jedynie jedną, ale za to bardzo dużą wadę. Otóż w ogóle nie obsługiwała polskich znaków. No więc na Windowsie za jej pomocą sobie nie popracujemy...

Pomimo wielu wad i niedoskonałości wymagających jeszcze poprawy Celluon Magic Cube jest bardzo dobrym urządzeniem. Problemy z czułością i niecodzienny układ klawiszy rekompensuje swoją kompaktowością i wszechstronnością. No i nie można się oszukiwać, “Kostka” pracuje w sposób bardzo efektowny. Osoby, którym NIE opadła szczęka, gdy zobaczyły że piszę dotykając blatu stołu mogę policzyć na palcach jednej ręki.

Obraz

Komu mogę polecić ten produkt? Na pewno osobom w ciągłym ruchu, które nie noszą przy sobie teczki, do której mogłyby włożyć dużą, sprzętową klawiaturę. Magic Cube spokojnie zmieści się do kieszeni spodni. Jest on bardzo dobrym uzupełnieniem każdego smartfona, ale niestety tylko smartfona. Używanie go z tabletem bądź komputerem mija się z celem, ponieważ klawiatury tych urządzeń są z reguły dużo wygodniejsze. Dlatego Magic Cube jest adresowany tylko do konkretnej grupy odbiorców, ale dla nich będzie on urządzeniem marzeń.

[plus] Małe rozmiary

[plus] Wygląd

[plus] Pełnowymiarowa klawiatura

[plus] Oryginalność

[plus] Dobra czułość klawiszy

[plus] Kompatybilność z większością dużych platform na rynku

[plus] Ciekawa funkcja myszki

[minus] Problemy z czułością czujników

[minus] Irytujący dźwięk wydawany podczas pisania

[minus] Drgania wyświetlanego obrazu.

[minus] Dziwny, rzadko spotykany układ klawiszy

[minus] Taka sobie, w porównaniu ze sprzętowymi klawiaturami, wygoda użytkowania

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)