Masz telefon z Androidem? Oto 5 trików, które musisz znać

Masz telefon z Androidem? Oto 5 trików, które musisz znać
Miron Nurski

04.11.2021 14:53, aktual.: 05.11.2021 09:17

Chcesz ułatwić sobie życie i wycisnąć ze swojego telefonu więcej? Oto 5 mniej popularnych funkcji, które warto poznać.

Celowo wybrałem takie rozwiązania, które nie są powiązane z pojedynczymi nakładkami producentów i które działają także na starszych wersjach systemu. Te triki powinny zatem działać na większości smartfonów z Androidem dostępnych na rynku.

Zmieniaj rozmiar Map Google jedną dłonią

Główna metoda regulowania rozmiaru wyświetlanych na ekranie obiektów - w tym Map - to gest uszczypnięcia. Nie jest łatwo wykonać go bez pomocy drugiej ręki, ale jest na to sposób.

Wystarczy stuknąć dwukrotnie w ekran i - bez odrywania palca po drugim tapnięciu - przesunąć palec w górę lub w dół.

Co ciekawe, metoda ta działa także w zewnętrznych aplikacjach, które działają na silniku Map Google, jak Uber czy Wiedźmin: Pogromca Potworów.

Wybierz ostatni numer jednym kliknięciem

Większość użytkowników chcąc zadzwonić do osoby, z którą ostatnio rozmawiało, otwiera dialer, a następnie przechodzi do historii połączeń i wybiera konkretny numer. Jest jednak na to prostszy sposób.

Po otwarciu dialera wystarczy kliknąć w przycisk ze słuchawką. Ostatnio używany numer pojawi się na ekranie.

Wielu producentów smartfonów stosuje autorskie aplikacje telefonu, ale funkcja ta działa także z alternatywami dla aplikacji Google'a.

Nie pobieraj memów, tylko je kopiuj

Przed wysłaniem znajomym znalezionego w sieci mema lub zdjęcia pobierasz je na telefon? Można to zrobić wygodniej, a przy okazji nie zaśmiecać smartfonu plikami, które po kilku miesiącach mogą zapchać całą pamięć.

Stworzona przez Google'a klawiatura Gboard ma funkcję błyskawicznego wklejania zdjęć. Trzeba tylko wybrać w przeglądarce opcję "kopiuj obraz", a ten pojawi się na pasku podpowiedzi.

Gboard nie jest klawiaturą domyślną na wszystkich smartfonach z Androidem. Na niektórych trzeba ją pobrać samemu ze Sklepu Play.

Szybszy sposób na kopiuj/wklej

Otwieranie jednej aplikacji, zaznaczanie tekstu, kopiowanie go, otwieranie drugiej aplikacji i ręczne wklejanie to zbędna kombinacja. Zwłaszcza gdy ma się do skopiowania więcej niż jeden fragment.

Najprościej jest uruchomić dwie aplikacje w trybie dzielonego ekranu, zaznaczyć tekst w jednym oknie i przeciągnąć go do drugiej apki.

Ten sposób redukuje kliknięcia do minimum.

Umieszczaj skróty do aplikacji na pulpicie

Wiele aplikacji na Androida ma specjalne skróty do poszczególnych sekcji i funkcji, które wyświetlają się po przytrzymaniu ikony programu.

Nie każdy jednak wie, że wszystkie skróty da się umieścić bezpośrednio na pulpicie. Jeśli ktoś używa tylko pojedynczych funkcji aplikacji, skróty zaoszczędzą mu zbędnego klikania.

A wy znacie jakieś fajne triki związane z Androidem? Możecie śmiało dzielić się nimi w komentarzach.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)