MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem?

MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem?

procesor
procesor
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
03.08.2015 07:33, aktualizacja: 03.08.2015 10:13

Nie trzeba być znawcą smartfonów, żeby zobaczyć, że w kwestii procesorów już nie tylko chińskie firmy dały się ponieść szaleństwu polegającemu na wykorzystywaniu procesorów z coraz większą liczbą rdzeni. Odpowiedzą Qualcomma na ten pęd jest Snapdragon 810, a MediaTek idzie jeszcze dalej.

W komentarzach już od kilku lub nawet kilkunastu miesięcy regularnie czytam, że producenci procesorów powinni skupić się na wydajności pojedynczych rdzeni, a nie montowaniu jak największej ich liczby. To byłaby bardzo sensowna droga, którą nawet przez jakiś czas szedł Qualcomm. Przecież swego czasu śmiał się, że "8 silników od kosiarki nigdy nie będzie jak Ferrari". Snapdragon 810 dobitnie pokazał, że Amerykanie stworzyli niezwykle gorącą kosiarkę, ale jeśli chodzi o ilość to Azjaci zawsze byli niezrównani. Jak informuje użytkownik portalu Weibo o nicku @Kuro_Ne_Ko, MediaTek pracuje nad nowym, potężnym układem. Co ciekawe, mimo absurdalnej liczby rdzeni, on może mieć sens, gdyż jego konfiguracja ma się prezentować następująco:

  • 4 x Cortex-A72 o taktowaniu 2.5 GHz
  • 2 x Cortex-A72 o taktowaniu 2.0 GHz
  • 2 x Cortex-A53 o taktowaniu 1.5 GHz
  • 2 x Cortex-A53 o taktowaniu 1.0 GHz

Dla porównania Helio X20, czyli pierwszy 10-rdzeniowiec MediaTeka, ma taką konfigurację:

  • 2 ARM Cortex-A72 cores clocked at 2.5 GHz
  • 4 ARM Cortex-A53 cores clocked at 2 GHz
  • 4 ARM Cortex-A53 cores clocked at 1.4 GHz

Liczba najwydajniejszych Cortexów-A72 została zatem potrojona, a taktowanie tych najsłabszych mocno podkręcone. Poza tym układ ma zostać wykonany w 16 nm procesie technologicznym FinFET, a wspierać go będzie układ graficzny Mali-T880 o taktowaniu 800 MHz. Oferować on ma także wsparcie dla 4 GB pamięci RAM oraz pamięci eMMC 5.1. Ten układ ma pozwolić na obsługę nawet 40-megapikselowych aparatów.

Pewnie wielu z Was patrzy na liczbę rdzeni i myśli, że takie układy są bez sensu, ale producenci uważają zupełnie inaczej. Według wcześniejszych przecieków największe firmy na świecie są zainteresowane 10-rdzeniowymi procesorami. Co więcej, ma to sens, ponieważ dzięki takiej konstrukcji można zadbać o lepsze gospodarowanie mocą, a przez to energią, co powinno wpłynąć pozytywnie na czas pracy smartfonów. W przypadku opisywanego Helio X30 zapewne przez większość czasu pracowałyby najmniej wydajne rdzenie Cortex-A53, dzięki czemu reszta nie pobierałaby żadnej energii.

Wspomniany Helio X20 także ma się doczekać odświeżenia. Model X22 nie będzie tak ciekawy jak wyżej opisywana "trzydziestka", ponieważ będzie tylko mocniejszą wersją aktualnego topowego układu, w której zostanie zwiększone taktowanie rdzeni. Nie wiadomo na razie, kiedy na rynek trafią pierwsze urządzenia z układem Helio X30. Pierwszy smartfon z Helio X20, czyli Elephone P9000 ma pojawić się na rynku w jeszcze w październiku tego roku, ale inni producenci mogą zainteresować się nim dopiero na początku 2016.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)