MediaTek może namieszać nowym czterordzeniowcem

MediaTek może namieszać nowym czterordzeniowcem

Układ MediaTek (fot. wire.com)
Układ MediaTek (fot. wire.com)
Mateusz Żołyniak
31.07.2013 16:30, aktualizacja: 31.07.2013 18:30

Nowości MediaTeka coraz bardziej mi się podobają. Firma wkrótce ma oficjalnie zaprezentować "prawdziwy" 8-rdzeniowy układ, a już teraz pokazała niezwykle interesującego czterordzeniowca.

W tekście dotyczącym nowych wieści o nadchodzącym ośmiordzeniowym MT6592 wspominałem, że według części analityków tajwański producent może być liderem na rynku układów do smartfonów i tabletów. Czy tak się stanie, przekonamy się za parę lat. Już dziś natomiast pewne jest, że firma w ciągu najbliższych miesięcy może zmienić sytuację na rynku. I to nie tylko za sprawą wspomnianego ośmiordzeniowca.

Nietypowy czterordzeniowiec

MediaTek zaprezentował parę dni temu nowy czterordzeniowy chipset o oznaczeniu MT8135, który będzie pierwszym w portfolio firmy produktem opartym na technologii big.LITTLE. Będzie on wykorzystywał dwa wydajne rdzenie Cortex-A15 oraz dwa znacznie bardziej energooszczędne Cortexy-A7. Co ważniejsze, podobnie jak nadchodzący Exynos, będzie to rozwinięcie rozwiązania firmy ARM, czyli big.LITTLE MP. Oznacza to, że oba układy będą mogły pracować jednocześnie.

MediaTek 8135 - schemat układu
MediaTek 8135 - schemat układu

Według firmy ARM rozwiązanie "MP" ma gwarantować identyczną wydajność podczas standardowego użytkowania telefonu (np. przeglądanie sieci i słuchanie muzyki), a przy tym pobierać o połowę mniej energii.

Porównanie wydajności jednostek Cortex-A15 i big.LITTLE MP przy przeglądaniu sieci i słuchania muzyki (fot. arm)
Porównanie wydajności jednostek Cortex-A15 i big.LITTLE MP przy przeglądaniu sieci i słuchania muzyki (fot. arm)

Jego konkurencyjność ma pokazać porównanie z innymi popularnymi chipsetami, w tym z Exynosem 5 Dual z Nexusa 10 czy Tegrą 3 z Transformera Asusa. Wynika z nich, że MT8135 jest szybszy od obu konkurentów. Jak nietrudno się domyślić, pobiera też sporo mniej energii niż dwurdzeniowy Samsung, o Tegrze nie wspominając.

Nie ma jednak co liczyć na to, że rozwiązanie to pod względem szybkości będzie konkurować z czterordzeniowymi jednostkami opartymi na Cortexach-A15, takimi jak Tegra 4 czy nowe Exynosy 5 Octa.

PowerVR Roque wkrótce na rynku

MT8135 będzie również jednym z pierwszych (obok autorskiego układu LG H13 dla telewizorów i APE6 japońskiego producenta Renesas, który jest odpowiednikiem Exynosa 8 Octa) chipsetem wykorzystującym nową grafikę Imagination Technologies, czyli PowerVR serii Roque. Będzie to jednostka G6200, która ma zapewnić do czterech razy większą wydajność niż modele z serii SGX5xx (przynajmniej jeżeli chodzi o jednostki arytmetyczno-logiczne).

PowerVR G6200
PowerVR G6200

Więcej o wydajności nowego PoverVR powinniśmy dowiedzieć się zaraz po premierze nowego układu MediaTeka. Chipset ma mieć zintegrowane moduły GPS, WiFi, Bluetooth i radio FM i obsługiwać pamięć LPDDR2.

Według MediaTeka nowy układ trafi na pokład tabletów z wyższej i średniej półki cenowej. Jak na topowe rozwiązanie nie jest tak okazały jak konkurencja, ale i tak jego wydajność będzie co najmniej zadowalająca (Google Nexus 10 radzi sobie świetnie, a ma "tylko" dwurdzeniowego Exynosa). Można więc oczekiwać, że w przyszłości będzie to bardzo popularne rozwiązanie wśród producentów tabletów, przynajmniej tych azjatyckich. Zwłaszcza że cena MT8135 nie powinna być wygórowana.

Najciekawsze jest jednak to, że to mało znany MediaTek może okazać się producentem, który wprowadzi na rynek sporo nowych rozwiązań. Ośmiordzeniowy układ, big.LITTLE MP czy nowe grafiki IT z serii Roque to tylko wybrane przykłady ostatnich działań firmy z Tajwanu. Jeśli MediaTek chce pozbyć się metki producenta budżetowych układów, to jest na najlepszej drodze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)