MeeGo, czyli połączenie Maemo i Moblina!

MeeGo, czyli połączenie Maemo i Moblina!

MeeGo, czyli połączenie Maemo i Moblina!
Komórkomania.pl
15.02.2010 22:58, aktualizacja: 15.02.2010 23:58

Jak się okazuje, bada OS i Windows Phone 7 Series, nie są jedynymi nowymi komórkowymi OS-ami, które zostały zaprezentowane na targach Mobile World Congress 2010 w Barcelonie. Na dzisiejszej prezentacji Nokia wraz z Intelem zapowiedziały powstanie systemu MeeGo, czyli połączenia fińskiego Maemo z Moblinem.

Główną zaletą nowej dystrybucji Linuxa, ma być możliwość pracy zarówno na urządzeniach z procesorami ARM, jak i intelowskimi układami x86 (rdzeń Intel Atom). Co więcej, aplikacja pisane pod niego mają być kompatybilne z oboma typami urządzeń. Dodatkowe oprogramowanie będziemy mogli pobrać z dwóch głównych źródeł - w Ovi Store Nokii oraz internetowego sklepu Intela - AppUp Center. Według zapowiedzi, obu gigantów, nowy system z powodzeniem będzie mógł być stosowany nie tylko w telefonach komórkowych, ale także w tabletach, MID-ach, netbookach czy smartbookach.

MeeGo bazuje na jądrze Moblina (Fedora Core), a nie na Debianie, jak Maemo. Do tego, jego interfejs użytkownika będzie wykorzystywał framework Qt, dzięki czemu istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy mogli korzystać także z aplikacji pisanych pod najnowszego Symbiana^3 (bądź ^4). Powinien być on bardzo zbliżony to tego, znanego z intelowskiego Linuxa, a zarządzanie otwartymi programami będzie przeniesione z Maemo 5.

Już wkrótce (w ciągu kilku najbliższych tygodni) kod źródłowy systemu zostanie udostępniony i wtedy dowiemy się bardziej szczegółowych informacji.

Pierwsze urządzenia z MeeGo, mają pojawić się na rynku pod koniec tego roku. Obok co najmniej jednego telefonu, który prawdopodobnie będzie następcą N900, powinniśmy zobaczyć także kilka MID-ów i tabletów. Być może także Booklet 3G oraz kolejne netbooki Nokii dostaną nowy system operacyjny (z pewnością wpłynie to na niższą cenę tych urządzeń).

Poniżej znajdziecie krótką prezentację nowego komórkowego Pingwinka:

The Big Merge: A Message from Intel and Nokia

Więcej informacji o tym systemie znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Muszę przyznać, że system, szczególności wzmianka o kompatybilności programów, zapowiada się bardzo interesująco. Inicjatywa Intela i Nokii z pewnością przyspieszy, zapoczątkowany przez Maemo, proces adaptacji bardzo rozbudowanych systemów operacyjnych do rynku telefonów komórkowych. Do tego z pewnością będzie on bardzo mocną konkurencją dla Androida, który zdobywa coraz większą popularność wśrod producentów tabletów i smartbooków.

Źródło: SIMblog.pl

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)