MeeGo jednak nie umrze! Następców N9 wyprodukuje Jolla Mobile

Nokia N9
Nokia N9
Paweł Żołyniak

07.07.2012 14:00, aktual.: 07.07.2012 16:00

Kilka godzin po aktualizacji PR 1.3 dla Nokii N9 zespół odpowiedzialny za rozwój MeeGo/Harmattana zakończył pracę dla fińskiego giganta. Mogłoby się wydawać, że na tym zakończy się historia smartfonów z MeeGo. Jolla Mobile ma to zmienić!

Kilka godzin po aktualizacji PR 1.3 dla Nokii N9 zespół odpowiedzialny za rozwój MeeGo/Harmattana zakończył pracę dla fińskiego giganta. Mogłoby się wydawać, że na tym zakończy się historia smartfonów z MeeGo. Jolla Mobile ma to zmienić!

Nie tak dawno zadałem pytanie: Quo vadis, MeeGo? Dziś, po kasacji Meltemi, który nie został nawet oficjalnie potwierdzony, oraz zwolnieniu zespołu odpowiedzialnego za oprogramowanie dla N9 chyba znalazłem satysfakcjonującą odpowiedź.

Jak się okazuje, nawet najciemniejsza noc nie stłumi światła MeeGo. Jeden z najciekawszych OS-ów na rynku doczeka się kontynuacji dzięki firmie Jolla Mobile. Jeśli nie słyszeliście tej nazwy nigdy wcześniej, nie musicie się martwić, bo nie ma w tym nic dziwnego.

JollaMobile (fot. twitter)
JollaMobile (fot. twitter)

Jolla Ltd. stworzyli byli pracownicy Nokii, w tym byli dyrektorzy i najważniejsi programiści odpowiadający za dział MeeGo, jak również Maemo, framework Qt oraz wiele osób zaangażowanych w społeczność platformy. Oni wszyscy uważają, że Nokia stworzyła najlepszego smartfona do tej pory (mowa oczywiście o N9 z MeeGo), a dzieło to trzeba kontynuować.

Nazwa firmy oznacza po fińsku małą żaglówkę, która świetnie opisuje nową firmę. Mała, ale szybka i zwinna ma zająć się tworzeniem nowych telefonów opartych na MeeGo z pomocą międzynarodowych inwestorów i partnerów. Pomimo że MeeGo był zaprojektowany dla szerszej grupy urządzeń, Jolla będzie skupiać się przede wszystkim na smartfonach z tym systemem.

Więcej informacji Finowie obiecują ujawnić już w ciągu najbliższych tygodniach. Już teraz odpowiedzieli jednak na część pytań zadanych na Twitterze. Z najważniejszych informacji dowiedzieć można się, że Jolla nie będzie pracować nad aktualizacjami oprogramowania dla N9 i N950. Pomimo wielkiego sentymentu są to produkty konkurencyjnej firmy i nie mogą oni pracować na jej rzecz (patrząc na bardzo głęboką współpracę ze społecznością, nie można wykluczyć pomocy firmy przy pracach nad nieoficjalnymi aktualizacjami). Z podobnego powodu zabraknie również Swipe UX, które pozostanie własnością Nokii.

Nowe smartfony z MeeGo na pokładzie będą opierały się nie na wersji MeeGo/Harmattan znanej z N9, ale na otwartym projekcie MeeGo. Do tej pory pracował na nim głównie programiści z Mer Project, spośród których duża liczba współtworzy teraz nową firmę. Oznacza to przede wszystkim, że Jolla nie będzie tworzyć czegoś od zera, a jedynie wzbogaci i spopularyzuje obecny projekt.

Jedną z najważniejszych nowości ma być nowy interfejs. Twórcy Swipe UX nie mogą go wykorzystać, ale już teraz zapowiedzieli, że pracują nad jego nieoficjalną kontynuacją.

StevieElop - Holy moly (fot. twitter)
StevieElop - Holy moly (fot. twitter)

Kilka pytań nie doczekało się odpowiedzi. Finowie nie podzielili się żadnymi informacjami o specyfikacji nowych smartfonów z MeeGo. Nie ujawnili również danych o swoich partnerach ani nie odpowiedzieli, czy oficjalnie przejmą stronę i społeczność meego.com. Ma być jeszcze za wcześnie, aby odpowiedzieć na te pytania. Nie może to dziwić, szczególnie że firma istnieje oficjalnie dopiero od kilkunastu godzin.

Za wcześnie również, by zadać pytanie, czy nowe smartfony z MeeGo będą miały szansę na sukces oraz czy będą rywalizować z obecnymi liderami (Android i iOS). Jednak z całą pewnością znajdą się chętni na telefony nowej fińskiej firmy. Pozostaje mieć nadzieję, że Jolla Mobile zapewni jakość, z której kiedyś słynęła Nokia, a wszystko powinno się potoczyć bardzo dobrze dla fanów platformy MeeGo.

Źródło: Jolla Mobile@jollamobile

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)