Polak pracuje nad... najmniej szkodliwym telefonem na świecie

Polak pracuje nad... najmniej szkodliwym telefonem na świecie

Polak pracuje nad... najmniej szkodliwym telefonem na świecie
Miron Nurski
09.03.2017 15:53, aktualizacja: 09.03.2017 17:36

Michał Kiciński - współzałożyciel firmy CD Projekt i jeden z twórców gry "Wiedźmin" - wziął się za produkcję telefonu. Nie będzie to jednak zwykły telefon.

Postaje komórka cechująca się niskim poziomem promieniowania

Każdy dostępny na rynku telefon wydziela promieniowanie, którego siłę określa się współczynnikiem SAR. Odzwierciedla ona szybkość, z jaką ludzie ciało pochłania energię wydzielaną przez urządzenie.

W przypadku telefonu Michała Kicińskiego siła promieniowania ma być najniższa na świecie. Urządzenie zostanie wyprodukowane przez założoną przez niego firmę Midita, która zajmuje się produkcją bezpiecznej elektroniki.

Ma to być zwykła komórka ukrywająca się pod nazwą YogiFone. Jej funkcjonalność ograniczy się do możliwości prowadzenia rozmów głosowych oraz wysyłania i odbierania SMS-ów. O łączności z internetem można zapomnieć, bo przekłada się ona na wzrost wydzielanego promieniowania.

Czy promieniowanie telefonów faktycznie szkodzi? To kwestia dyskusyjna

Kiciński zlecił ponoć przeprowadzenie badań, które wykazały, że promieniowanie ma negatywny wpływ na organizm. W rozmowie z magazynem "Wprost" powołuje się on ponadto na badania amerykańskich naukowców, których wyniki nie zostały jeszcze co prawda ujawnione, ale ma się to zmienić wkrótce.

Lepsze od naszych [badania - dop. red.] zrobili i tak Amerykanie, ale opublikują je dopiero w połowie tego roku. Trwały wiele lat, kosztowały prawie 30 mln dolarów i były niezależne, a nie zlecone przez jakąś firmę telekomunikacyjną. Narażali szczury przez pół godziny dziennie na promieniowanie telefonów komórkowych. Okazało się, że po jakimś czasie zaczęły się u nich rozwijać dwa rodzaje nowotworów m.in. glejaki.

Osobiście podchodzę do tych rewelacji sceptycznie

Narodowa Agencja Zdrowia USA regularnie agreguje wyniki badań dotyczących szkodliwości telefonów komórkowych. Na chwilę obecną jedynym udowodnionym efektem ubocznym promieniowania jest minimalny wzrost temperatury narażonych na nie organów. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by delikatna zmiana temperatury miała wpływ na rozwój nowotworów.

Oczywiście jest też druga strona medalu - nie ma dowodów na to, że telefony nie szkodzą. Na takie stwierdzenia jest jeszcze za wcześnie. Telefonia komórkowa to stosunkowo młoda technologia, więc nikt nie zdążył jeszcze zbadać długofalowego wpływu promieniowania na ludzki organizm.

Czy warto zawracać sobie głowę bezpiecznymi telefonami?

Jeśli ktoś planuje kupić urządzenie wydzielające niewielką ilość promieniowania, musi wziąć poprawkę na jedną rzecz. Telefony komórkowe są w powszechnym użyciu od mniej więcej dwóch dekad. Gdyby w ciągu kilku lat mogły w odczuwalnym stopniu przyczynić się do rozwoju nowotworów, już byśmy o tym wiedzieli. Pod znakiem zapytania stoją tylko długofalowe skutki.

Przyjmijmy na moment, że telefony faktycznie szkodzą i w perspektywie kilku dekad mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. I tu rodzą się pytania:

  • czy w takim wypadku używanie bezpiecznego telefonu przez rok, dwa czy nawet pięć może cokolwiek zmienić?
  • czy YogiFone doczeka się kolejnych generacji, abyśmy mogli używać bezpiecznych telefonów przez dekady?
  • czy za kilka lat ktokolwiek będzie się trudził produkcją urządzeń o niskim promieniowaniu?
  • czy w ogóle jesteś gotowy na technologiczne wyrzeczenia przez całe życie?

Nawet jeśli jesteś zainteresowany kupnem bezpiecznego telefonu, nie jesteś skazany na urządzenie tak właśnie promowane. Komórek o niskim poziomie promieniowania jest mnóstwo.

W Europie dopuszczalna wartość współczynnika SAR to 2,0 W/kg. Każde dostępne na naszym kontynencie urządzenie elektroniczne jest pod tym kątem badane.

Sprawdź, jak dużo promieniowania wydziela twój telefon

Na stronie S21 znajduje się dość długa lista telefonów z przypisanym współczynnikiem SAR. Jeśli jakiegoś nie ma, łatwo wyszukasz stosowną informację, wpisując w Google'a hasło "nazwa modelu SAR".

Bardzo dobrze na tle konkurencji wypadają smartfony Samsunga. W przypadku wielu modeli mówimy o wartościach w granicach 0,5 W/kg, czyli czterokrotnie niższych niż maksymalne dopuszczalne normy.

Jakiś czas temu serwis PhonAndroid prześwietlił popularne telefony i sporządził listę najmniej bezpiecznych telefonów. Tutaj niechlubny prym wiodą Honor (marka należąca do Huaweia) i Apple, ale nawet Honor 8 z 1,5 W/kg spokojnie mieści się w europejskich normach.

[b]Pupularne smartfony z najwyższym współczynnikiem SAR:[/b]

  • [][url=http://komorkomania.pl/t/23310,honor-8]Honor 8[/url] - 1,5 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22847,huawei-p9]Huawei P9[/url] - 1,43 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22901,apple-iphone-7]Apple iPhone 7[/url] - 1,38 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23428,apple-iphone-7-plus]Apple iPhone 7 Plus[/url] - 1,24 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23135,honor-5c]Honor 5C[/url] - 1,14 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23396,sony-xperia-x-compact]Sony Xperia X Compact[/url] - 1,08 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23417,sony-xperia-xz]Sony Xperia XZ[/url] - 0,870 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22827,lg-g5]LG G5[/url] - 0,737 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23113,apple-iphone-se]Apple iPhone SE[/url] - 0,720 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23084,sony-xperia-x]Sony Xperia X[/url] - 0,720 W/kg

[b]Pupularne smartfony z najniższym współczynnikiem SAR:[/b]

  • [][url=http://komorkomania.pl/t/23077,samsung-galaxy-s7-edge]Samsung Galaxy S7 edge[/url] - 0,264 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23043,asus-zenfone-3]Asus ZenFone 3[/url] - 0,278 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22981,samsung-galaxy-a5-2016]Samsung Galaxy A5 2016[/url] - 0,290 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23244,lenovo-moto-z]Lenovo Moto Z[/url] - 0,304 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23117,oneplus-3]OnePlus 3[/url] - 0,394 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22640,samsung-galaxy-s7]Samsung Galaxy S7[/url] - 0,406 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23112,htc-10]HTC 10[/url] - 0,417 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/23087,sony-xperia-xa]Sony Xperia XA[/url] - 0,473 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22899,honor-5x]Honor 5X[/url] - 0,560 W/kg[][url=http://komorkomania.pl/t/22980,samsung-galaxy-a3-2016]Samsung Galaxy A3 2016[/url] - 0,621 W/kg

Jeśli panicznie boisz się promieniowania lub chociaż wolisz dmuchać na zimne, unikaj trzymania telefonu przy głowie:

  • zamiast dzwonić, pisz lub użyj zestawu słuchawkowego;
  • podczas spania nie trzymaj telefonu przy lub pod poduszką;
  • nie rozmawiaj przez telefon, gdy masz bardzo słaby sygnał, bo wtedy wydzielane promieniowanie jest najsilniejsze.

Jak już jednak wspomniałem, na razie nie ma żadnych dowodów na to, że telefony faktycznie szkodzą, a Michał Kiciński ma interes w tym, by przekonać nas, że jest inaczej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)