Microsoft? A, to ta firma, która naprawia to, co zawalił Google
10 lat temu słysząc "Microsoft" myślałem "Windows i Office". W późniejszych latach amerykański gigant zaczął mi się coraz bardziej kojarzyć z chmurą Azure. Obecnie myśląc o Microsofcie mam przed oczyma... projekty Google'a.
Microsoft poległ na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Mimo że w 2017 roku ówczesny prezes firmy - Steve Ballmer - drwił z raczkującego iPhone'a chwaląc się milionami sprzedanych smartfonów z Windowsem Mobile, platforma błyskawicznie traciła udziały rynkowe na rzecz iOS-u, a następnie także Androida.
Windows Phone, który miał nawiązać równą walkę z konkurencyjnymi systemami, także okazał się niewypałem. Śmiercią naturalną umarł już dawno, a w grudniu 2019 wsparcie techniczne zostało oficjalnie zakończone.
Jeśli nie można stawić czoła problemowi, trzeba uczynić z niego rozwiązanie. Dziś Microsoft wykorzystuje Androida do dystrybuowania własnych usług. A nawet zdarza mu się naprawić to, co Google'owi nie do końca wyszło.
Microsoft wziął na siebie ciężar zbudowania ekosystemu Android-Windows
Youtuber Marques Brownlee zapytał kiedyś swoich kolegów po fachu, dlaczego tak chętnie korzystają z iPhone'ów. Przeważała jedna odpowiedź: ekosystem.
Niezaprzeczalną zaletą sprzętów Apple'a jest to, że perfekcyjnie ze sobą współpracują. iPhone i Mac doskonale się uzupełniają, pozwalając chociażby na rozpoczęcie pracy na jednym urządzeniu i kontynuowanie jej na innym czy uzyskanie dostępu do wybranych funkcji telefonu bezpośrednio z poziomu komputera.
Google nigdy specjalnie nie dbał o to, by Android był pod tym względem konkurencyjny. Zatroszczył się jednak o to Microsoft.
W Windowsie 10 pojawiła się aplikacja Twój telefon, która odpowiada za współpracę komputera ze smartfonem z Androidem. Początkowo pozwalała chociażby na uzyskanie z poziomu peceta dostępu do sms-ów czy zdjęć. Obecnie trwają zaawansowane prace nad funkcją wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, a także nad współdzielonym schowkiem.
Microsoft rozszerzył także możliwości windowsowej funkcji Widok zadań, dzięki czemu użytkownicy mogą zacząć pracę na telefonie, a następnie kontynuować ją na komputerze (lub odwrotnie).
Śmiem twierdzić, że to głównie dzięki Microsoftowi połączenie Androida i Windowsa stanowi dziś realną alternatywę dla ekosystemu Apple'a.
Microsoft naprawia Chrome'a
Przeglądarka Edge początkowo bazowała na autorskim silniku Spartan, ale Microsoft zdecydował się ostatnio na jego porzucenie na rzecz otwartego projektu Chromium, na którym bazuje m.in. rozwijany przez Google'a Chrome.
Idea projektu Chromium jest taka, że wszyscy jego członkowie mogą korzystać z kodu wprowadzonego przez partnerów. Gdy Microsoft przyłączył się do zabawy, zaczął w ilościach hurtowych dorzucać do puli autorskie rozwiązania i usprawnienia, których liczba już dawno przekroczyła 1000.
Microsoftowi udało się już m.in. zmniejszyć zużycie energii podczas odtwarzania wideo i usprawnić współpracę przeglądarki z ekranami dotykowymi czy rysikami. Odnotujmy, że wysoka energożerność to jedna z największych wad wytykanych Chrome'owi.
Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Chrome z dnia na dzień staje się coraz lepszy w dużej mierze dzięki Microsoftowi.
Nie lubisz standardowego interfejsu Androida? Microsoft ma alternatywę
W 2015 roku grupa pracowników Microsoftu w ramach pracy "po godzinach" wypuściła eksperymentalną aplikację Arrow Launcher. Ta z czasem przerodziła się w ważny dla firmy produkt, który został ostatecznie przemianowany na Microsoft Launcher.
Alternatywny interfejs Androida zyskał sympatię milionów użytkowników. Jego średnia ocen w Sklepie Play (4,6/5) jest dużo wyższa niż ta, którą może się poszczycić rozwijany przez Google'a Pixel Launcher (3,6/5).
Jak widać, nie brakuje osób, według których Microsoft nawet interfejs Androida zrobił lepiej niż sam Google.
Gdyby nie Microsoft, kluczowe produkty Google'a byłyby gorsze
Nie jest oczywiście tak, że Microsoft robi to wszystko bezinteresownie. Firmie zależy przede wszystkim na tym, by na własnym portfolio produktów w ten czy inny sposób zarabiać. Nie da się nie zauważyć, że w ostatnim czasie Google dużo na działaniach rywala zyskuje.
Odnoszę wręcz wrażenie, że Microsoft zwyczajnie wyręcza Google'a robiąc to, o czym ten powinien myśleć już dawno. Bo jak inaczej interpretować rozwój aplikacji Twój telefon? iOS jest przecież dla Androida o wiele poważniejszym rywalem niż macOS dla Windowsa. Czy to nie Google powinien podejmować działania mające na celu uatrakcyjnienie swojej platformy w oczach zwolenników konkurencyjnego ekosystemu?
Tak czy inaczej, musicie przyznać, że Microsoft i Google tworzą wyjątkowo zgrany duet jak na odwiecznych rywali.