Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię

Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię

mężczyzna z tabletem
mężczyzna z tabletem
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
08.07.2015 08:13, aktualizacja: 08.07.2015 10:48

Urządzenia z ekranami dotykowymi, nawet te ze słabszej półki radzą sobie już całkiem przyzwoicie z odpowiednim reagowaniem na obsługę palcem. Z każdą generacją jest to coraz dokładniejsze, ale tak naprawdę zmiany nie są duże, więc firmy muszą myśleć nad innymi sposobami ulepszania dotykowych ekranów i wie o tym Microsoft... ponieważ podpatrywał Apple'a.

Jak zapewne wiecie, zegarek firmy z Cupertino został wyposażony w technologię Force Touche. Dzięki niej smartwatch wykrywa nie tylko sam dotyk, ale i siłę nacisku, aby dostosować do niej reakcję interfejsu. Nadchodzące iPhone'y również mogą zostać wyposażone w tę technologię, ale wygląda na to, że nie tylko fani Apple'a będą korzystać z czegoś takiego.

Do sieci trafił wniosek patentowy Microsoftu, który opisuje działanie bardzo podobnej technologii. Według niego w ekranach dotykowych lub innych powierzchniach jak np. klawiatura do Surface'a Pro 3 może zostać użyte bliźniacze rozwiązanie, które ma obsługiwać nawet 10 palców jednocześnie. Każdy nacisk będzie sprawdzany również pod kątem jego siły, a samo rozwiązanie może być tańsze niż Force Touch Apple.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście taka technologia mogłaby okazać się bardzo przydatna zarówno na ekranach dotykowych jak i wspomnianej wcześniej klawiaturze do Surface. Dzięki niej moglibyśmy korzystać z wcześniej ustalonych czynności, który byłyby przypisane konkretnemu naciskowi palca. Pozwoliłoby to chociażby na zniknięcie lub ograniczenie menu, które pojawia się podczas przytrzymania palca nad konkretnym elementem, ponieważ poszczególne opcje uruchamiałyby się automatycznie, zależnie od sił nacisku.

Oprócz tego warto przyjrzeć się także technologii Apple'a, dzięki której dotykowy ekran mógłby symulować różne powierzchnie jak skóra czy metal. Połączenie tych technologii otworzyłoby przed nami zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o korzystanie z dotykowych urządzeń. Pozostaje nam tylko poczekać, aż takie rozwiązania pojawią się w smartfonach.

Warto również dodać, że wczoraj pisaliśmy o odpowiedzi Microsoftu na Apple Music, a dzisiaj jest to Force Touch. Jakiemu rozwiązaniu producenta z Cupertino firma odpowiedzialna za Windowsa przyjrzy się jutro?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)