Microsoft i ARM podpisały umowę! Co z tego może wyniknąć?

Niedawno Microsoft i brytyjski ARM podpisały umowę, w myśl której gigant z Redmond (za odpowiednią opłatą) może wykorzystywać technologię ARM na szeroką skalę. Fakt ten jest niezwykle ciekawy i myślę, że warto zastanowić się co może wyniknąć ze wzmożonej współpracy obu firm.

Microsoft i ARM podpisały umowę! Co z tego może wyniknąć?
Mateusz Żołyniak

28.07.2010 | aktual.: 28.07.2010 16:02

Na wstępie należy zaznaczyć, wykupione od ARM licencje umożliwią Microsoftowi zarówno tworzenie własnych układów SoC (System on Chip), jak i wykorzystanie konkretnych rozwiązań związanych z obsługą procesorów ARM. Do czego gigant wykorzysta nowe zdobycze?

Po pierwsze, firma z Redmond idąc w ślady Apple może zapragnąć stworzenia własnego układu ARM, który trafi do nowej generacji konsl Xbox czy smartfonów, opartych na nadchodzącym systemie Windows Phone 7. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, gdyż wiązałoby się to z koniecznością wykupienia kolejnej firmy, która zajęłaby się produkcją tych procesorów pod banderą Microsoftu. Zresztą układy te zapewne nie miałyby nawet szansy trafić do urządzeń innych firm, gdyż najwięksi producenci telefonów albo sami wytwarzają procesory (Samsung, Apple), albo od lat korzystają z układów Qualcomma, Marvela czy Texas Instruments, z którymi często maja podpisane długoletnie umowy. Do tego, dochodzą jeszcze doskonałe stosunki z NVIDIĄ (Zune HD i telefony KIN oparte są na Tegrze), których zapewne Microsoft nie chciałbym za szybko ochładzać, przez wprowadzenie własnych procesorów.

Być może jednak w tym przypadku gigant nie chce produkować procesorów ARM, a jedynie projektować układy, które różni producenci mogliby wykorzystać tworząc procesory dla smartfonów z Windows Phone 7 lub co bardziej prawdopodobne kieszonkowej wersji konsoli Xbox. O tym ostatnim urządzeniu mówi się sporo już od czasu pierwszego PSP Portable i mogłoby być ono oparte na jadrze Windowsa CE 7.0 (jak WP7) oraz obsługiwać wszystkie gry pisane pod Windows Phone 7, dzięki frameworkowi XNA.

Gra na WP7 oparta na frameworku XNA
Gra na WP7 oparta na frameworku XNA

Inną możliwością wykorzystania technologii brytyjskiego ARM jest dostosowanie systemu Windows 7, do procesorów ARM. Dzięki temu, desktopowy system mógłby zagościć także na coraz popularniejszych tabletach i smartbookach. Producenci w nowych urządzeniach mobilnych coraz częściej rezygnują z procesorów x86 Intela (Atom, CULV) na rzecz układów ARM, które są dużo mniej energożerne i świetnie radzą sobie z obsługą multimediów (w tym sieciowych). Potwierdził to ostatnio m.in. Samsung, który zaprezentował całą nową gamę procesorów ARM z linii Hummingbird, które wkrótce będą masowo wykorzystywane w różnych smartbookach.

Niemniej, gdyby miało okazać się to prawdą, prace nad Windows Embedded Compact 7, który ma być konkurencją dla Androida i iOS w segmencie tabletów, byłyby nieco dziwne, w szczególności gdy OS Microsoftu ma pojawić się dopiero w 2011 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że ARM to przyszłość i być może już kolejne wersje Okienek (Windows 8) będą mogły pracować zarówno na chipach x86 jak i procesorach ARM.

Asus Eee Pad z Widows Embedded Compact 7
Asus Eee Pad z Widows Embedded Compact 7

W końcu nie można wykluczyć, że Microsoft nie chce produkować/projektować własnych układów, a jedynie wykorzystać część technologii do ulepszenia obsługi procesorów ARM, w nadchodzącym Windows Phone 7 oraz konsoli Xbox. Dzięki temu urządzenia będą mogły w pełni wykorzystywać potencjał nowych układów ARM i multimedialnych rozszerzeń, jak np. wielordzeniowe procesory Cortex A9.

O tym, czy któreś z moich spekulacji okażą się prawdą, zapewne przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pewne jest jednak to, że układy ARM to przyszłość, a Microsoft w doskonałym momencie zwrócił swoje oczy ku nowych, niezbadanym jeszcze możliwościom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)