Historia lubi się powtarzać. Microsoft może znów kupić Nokię

Historia lubi się powtarzać. Microsoft może znów kupić Nokię

Historia lubi się powtarzać. Microsoft może znów kupić Nokię
Miron Nurski
06.10.2020 14:07, aktualizacja: 06.10.2020 16:09

Tym razem przejęcie miałoby się jednak odbyć na innych zasadach.

W 2013 roku Microsoft kupił od Nokii dział mobilny za 7 miliardów dolarów. Nowemu właścicielowi nie tylko nie udało się przywrócić legendarnej marce dawnego blasku, ale wręcz doprowadził ją do ruiny. Amerykański gigant nie radził sobie na rynku mobilnym tak bardzo, że całkowicie zaprzestał rozwoju autorskiego systemu Windows Phone.

Od 2016 roku prawa do wykorzystywania marki Nokia w branży mobilnej ma fińska spółka HMD Global, ale należy pamiętać, że Nokia to nie tylko smartfony. Niezależny dział od lat zajmuje się rozwojem technologii związanych z szeroko pojętą telekomunikacją, w tym budową sieci 5G. Właśnie na ten segment rynku zęby ma ostrzyć sobie Microsoft.

Nokia może trafić pod skrzydła Microsoftu już w 2021 roku

Jak donosi Forbes, firma analityczna CCS Insight przewiduje, że w 2021 roku Nokia zostanie kupiona przez "dużą amerykańską firmę technologiczną". Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest ponoć Microsoft, ale pod uwagę brany ma być także Intel.

Wojna handlowa USA z Chinami doprowadziła do tego, że amerykańskie przedsiębiorstwa - w tym operatorzy - zostały odcięte od telekomunikacyjnych rozwiązań z Państwa Środka. To utrudnia Amerykanom chociażby rozbudowę własnej sieci 5G.

Dlatego też dysponująca ogromnym zapleczem technologicznym fińska Nokia ma być łakomym kąskiem dla amerykańskich gigantów. CCS Insight zauważa, że Microsoft w ostatnim czasie dokonał kilku przejęć związanych z 5G, dlatego Nokia - firma stanowiąca solidną alternatywę dla umieszczonego na tzw. czarnej liście Huaweia - idealnie wpisywałaby się w jego rosnące portfolio.

Należy jednak podkreślić, że póki co mamy do czynienia jedynie z przewidywaniami analityków. Na razie żadna ze stron nie zabrała oficjalnego stanowiska w sprawie ewentualnego przejęcia.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)