Microsoft już pracuje nad 7‑calowym tabletem Surface?

Microsoft Surface
Microsoft Surface
Adrian Nowak

11.04.2013 11:10, aktual.: 11.04.2013 13:10

Walka o rynek mniejszych tabletów staje się coraz bardziej zacięta. Konkurentem dla bardzo tanich urządzeń z serii Nexus, konstrukcji Samsunga oraz iPadów ma być mniejszy Surface Microsoftu.

Walka o rynek mniejszych tabletów staje się coraz bardziej zacięta. Konkurentem dla bardzo tanich urządzeń z serii Nexus, konstrukcji Samsunga oraz iPadów ma być mniejszy Surface Microsoftu.

Według nowych doniesień "Wall Street Journal" koncern z Redmond już pracuje nad kolejną linią tabletów Surface. Jednym z głównych przedstawicieli tej serii ma być mniejsza konstrukcja z 7-calowym ekranem. Niestety, nie wiadomo dokładnie, kiedy urządzenie zadebiutuje, jednak do masowej produkcji powinno wejść jeszcze w tym roku.

Bez większego zaskoczenia WSJ zauważa, że prace Microsoftu nad mniejszymi gadżetami to odpowiedź na gigantyczną popularność iPada mini oraz Nexusa 7. Według źródeł gazety jeszcze w ubiegłym roku koncern nie planował mniejszego Surface'a, ale wyniki konkurentów okazały się motywujące.

Microsoft coraz lepiej zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma zbyt wielu dróg rozwoju poza urządzeniami mobilnymi. Rozwiązania dla firm jeszcze przez długi czas przeznaczone będą głównie dla pecetów, a od pewnego czasu można obserwować np. przechodzenie Office'a do modelu chmurowego, co jest ukłonem w stronę przenośnych zastosowań.

Ostatnie doniesienia IDC i Gartnera o kilkunastoprocentowych spadkach sprzedaży pecetów w ciągu kwartału są dodatkową motywacją do szukania przychodów na innych rodzajach urządzeń. Sytuacja Microsoftu wydaje się z jednej strony niezła, bo wciąż ma on ogromną bazę użytkowników, z drugiej - firma nie odniosła zbyt wielu sukcesów na rynku mobilnym - najważniejszym w perspektywie najbliższych lat.

Sprzedaż obecnej wersji Surface'a z Windowsem 8 okazała się dość słaba, jednak użytkowników najbardziej zawodzą maszyny z Windowsem RT. Platforma przygotowana dla urządzeń z procesorami ARM, choć z zewnątrz przypomina znane środowisko, w praktyce nie pozwala na uruchamianie pecetowych programów - do dyspozycji klientów pozostaje więc garstka narzędzi i słabo rozbudowany ekosystem.

Wydaje się, że Microsoft złapał jednak trochę wiatru w żagle (Windows Phone pozwolił Nokii przywrócić zyskowność). Nie ma większych wątpliwości co do tego, że w przyszłości będzie się starał ściślej zintegrować swoje różne platformy, być może nawet w jeden system. Nowe tablety Surface, nawet jeśli nie będą szczególnie popularne, pomogą zdobyć kolejne udziały w rynku - a to jest obecnie priorytetowa i jednocześnie bardzo trudna misja.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)