Microsoft pracuje nad nowym systemem dla tabletów i smartfonów

Microsoft pracuje nad nowym systemem dla tabletów i smartfonów

Koncept Windows Phone przygotowany przez Ghaniego Pradita z Indonezji
Koncept Windows Phone przygotowany przez Ghaniego Pradita z Indonezji
Jan Blinstrub
13.12.2013 10:44, aktualizacja: 13.01.2014 13:01

Zmiany w Windows Phone 9 mogą być radykalne.

Jakiś czas temu pisałem, że szybki rozwój Windows Phone mógł być Microsoftowi nie na rękę, a nowa edycja mobilnego OS-u, wydana już po przejęciu Nokii, wniesie dużo zmian. Coś jest na rzeczy.

Eldar Murtazin wspomniał na Twitterze, że nowy Windows Phone będzie miał zmodyfikowany interfejs. Nie wiadomo niestety, jak głębokie będą to zmiany. Na tym jednak nie koniec.

Windows Phone 9 ma być systemem dla smartfonów i tabletów.

Jeśli informacje Murtazina się potwierdzą, będzie to pierwsza tak duża zmiana w mobilnym OS-ie Microsoftu. Zmiana, która jest potrzebna.

Już przed premierą Windowsa 8 mówiło się, że Microsoft wprowadzi na rynek dwie wersje systemu: komputerową oraz mobilną, dedykowaną urządzeniom opartym na układach ARM. Oba systemy miały mieć wspólny ekosystem. Tymczasem Microsoft wprowadził kilka - z perspektywy użytkownika - mało istotnych zmian w Windows Phone 8 i odpalił Windowsa RT. Nie muszę chyba przypominać, jak nowy OS został przyjęty.

Wprowadzenie dwóch systemów dla urządzeń bazujących na procesorach ARM było błędem. Jeśli Eldar ma rację i w 2014 roku Microsoft ten błąd naprawi, będzie to pierwszy krok do poprawy pozycji firmy z Redmond w segmencie urządzeń mobilnych. Jeśli pójdą za tym odświeżenie nieco zakurzonego interfejsu oraz dodanie do niego nowych lub brakujących funkcji, Microsoft będzie mógł realnie konkurować z iOS i Androidem. Pod warunkiem, że po drodze czegoś nie spierniczy.

Oczywiście rewelacje Eldara nie zawsze się potwierdzają. O uśmierceniu Windowsa RT mówi się jednak nie od dziś. Między wierszami o takiej możliwości wspominają nawet przedstawicie Microsoftu.

Julie Larson-Green:

We have the Windows Phone OS. We have Windows RT and we have full Windows. We're not going to have three. We do think there's a world where there is a more mobile operating system that doesn't have the risks to battery life, or the risks to security. But, it also comes at the cost of flexibility. So we believe in that vision and that direction and we're continuing down that path.

Kluczowe jest drugie zdanie: "Nie będziemy mieć trzech [systemów]".

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)