Microsoft Surface - najlepszy tablet na rynku! [wideo]

Microsoft Surface - najlepszy tablet na rynku! [wideo]

Microsoft Surface
Microsoft Surface
Mateusz Żołyniak
19.06.2012 02:00, aktualizacja: 19.06.2012 04:00

O tym, że Microsoft może zaprezentować własny tablet, wiadomo było od dawna, a wczoraj przypomniał o tym Paweł. Urządzenie pokazane w Los Angeles prezentuje się lepiej, niż mogłem przypuszczać. Poznajcie Microsoft Surface, czyli najlepszy tablet na rynku.

O tym, że Microsoft może zaprezentować własny tablet, wiadomo było od dawna, a wczoraj przypomniał o tym Paweł. Urządzenie pokazane w Los Angeles prezentuje się lepiej, niż mogłem przypuszczać. Poznajcie Microsoft Surface, czyli najlepszy tablet na rynku.

Dwa lata temu podczas przedstawiciele Microsoftu stwierdzili, że interaktywny stół Microsoft wkrótce będzie dostępny dla wszystkich. Większość wyśmiała ówczesne zapowiedzi, ale gigant z Redmond poniekąd dotrzymał słowa. Dzisiaj, na specjalnej prezentacji poprzedzonej powtórką historii MS, pokazano bowiem dwa tablety, które są początkiem projektu Surface 2.0. Produkty te mają być dopełnieniem ekosystemu MS, a nawet stać się małą rewolucją w podejściu użytkowników do słowa "komputer". Czym mają się charakteryzować?

Zaprezentowane przez Microsoft urządzenia nazywają się po prostu Surface for Windows RT i Surface for Windows 8 Pro. Oba cechują się prostym, stylowym i eleganckim designem oraz unikalną obudową, która została wykonana ze specjalnego stopu magnezu o nazwie VaporMg (ciekły metal). Ma on gwarantować lekkość, świetne odczucie podczas trzymania tabletu w dłoni oraz dużą wytrzymałość dzięki pokryciu powłoką PDV (proces próżniowego nakładania warstwy ochronnej).

Charakterystyczną cechą modeli jest również wbudowana podstawka, która - jak donoszą obecni na konferencji dziennikarze - dzięki magnetycznym zatrzaskom dobrze przylega do pozostałej części obudowy, a jej otwarcie umożliwia specjalne wyżłobienie na boku tabletów. Tablety wyposażone są w powłokę Gorilla Glass na przednim panelu i złącze magnetyczne do podłączenia specjalnych akcesoriów, o których napiszę niżej. Pozostałe wspólne elementy specyfikacji to kamera HD, slot kart MicroSD, porty USB czy - jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu - bardzo dobry moduł WiFi.

Microsoft Surface
Microsoft Surface

Surface for Windows RT, jak nietrudno się domyślić, działa na procesorze ARM - Nvidia Tegra 3+. Tablet ma 9,3 mm grubości i 10,6-calowy ekran ClearType HD o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Wersja ta będzie sprzedawana w dwóch wariantach pojemnościowych - 32 GB i 64 GB. Cena ma być zbliżona do podobnych ARM-owych tabletów z Androidem.

Z kolei Surface for Windows 8 Pro oparto na układzie Intel Ivy Bridge Core i5. Jest on wykonany w technologii 22 nm i ma oferować wydajność na poziomie ultrabooków. Wyposażenie obejmuje także 10,6-calowy ekran ClearType, ale jego rozdzielczość jest wyższa (prawdopodobnie Full HD 1920 x 1080 pikseli). Będzie on oferowany w wersjach o pojemności 64 GB i 128 GB. Ze względu na zastosowany układ jego grubość wynosi 13,5 mm, ale są też tego dobre strony.

Microsoft Surface
Microsoft Surface

Tablet ma port USB 3.0, DisplayPort, specjalny mechanizm chłodzenia (ma się mniej grzać niż ultrabooki) oraz obsługuje cyfrowy atrament. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów czujników w panelu - pierwszych obsługujących dotyk (do 10 punktów) i drugich do stylusa, którym można będzie rysować na tablecie. Co ciekawe, w Surface for Windows 8 Pro można go przymocować dzięki magnetycznemu złączu do obudowy. Nie będzie dostępny dla wersji ARM-owej. Ta wersja będzie kosztowała tyle co ultrabooki, ale należy pamiętać, że jest to w zasadzie prawdziwy komputer.

Microsoft Surface
Microsoft Surface

Do obu tabletów przygotowano specjalne pokrywy z wbudowanymi klawiaturami - Touch Cover i Type Cover. Pierwsza wygląda imponująco (i to nie ze względu na liczne wersje kolorystyczne). Pełną klawiaturę z trackpadem zamknięto bowiem w osłonie, która ma jedynie 3 mm grubości! Co więcej, ma oba obsługiwać multitouch (do 10 palców), a pisanie na niej powinno być dwa razy szybsze niż na ekranie dowolnego tabletu.

Zapewni to specjalna technologia wyczuwania nacisków. Nie zabrakło również akcelerometru, który po obróceniu osłony wyłączy klawiaturę. Type Cover to produkt podobny, ale jest nieco grubszy (5 mm) i ma laptopową klawiaturę z touchpadem. Niestety, na konferencji nie ujawniono, czy będą to dodatkowe akcesoria, czy pojawią się w zestawach (np. Surface for Windows RT + Type Cover).

Microsoftowi udało się mnie zaskoczyć. Ba, jestem teraz gotowy zaryzykować stwierdzenie, że będą to zdecydowanie najlepsze tablety dostępne na rynku. Przemawia za nimi nie tylko wygląd, jakość wykonania czy mocna specyfikacja, ale przede wszystkim system. Surface for Windows RT z pewnością będzie ogromną konkurencją dla iPada i tabletów z Androidem mimo ograniczeń ARM-owej wersji nowych okienek. W standardzie oferuje on bowiem pełny pakiet MS Office'a, aplikacje multimedialne Microsoftu i dostęp do sklepu Windows Store, w którym wkrótce masowo zaczną się pojawiać odpowiedniki większości znanych z telefonów, tabletów i komputerów aplikacji.

Microsoft Surface
Microsoft Surface

Surface for Windows 8 Pro to jeszcze ciekawsza propozycja, która w zasadzie jest "prawdziwym" komputerem. Urządzenie może być bowiem stosowane jako tablet, laptop, a nawet podstawowa stacja robocza o niezłej mocy obliczeniowej (Display Port). Największą jego zaletą może okazać się - przynajmniej początkowo - dostęp do wszystkich aplikacji x86/x64 pisanych dla poprzednich wersji Windowsa. Świetnie zapowiada się opcja korzystania z cyfrowego atramentu, dzięki której tablet wyróżnia się na tle zaprezentowanych na Computex urządzeń.

Microsoft wyraźnie wzoruje się na Apple'u, a jego produkt jest równie bezkompromisowy jak iPad. Z tą jednak różnicą, że oba Surface'y wykorzystują Windowsa, który daje dużo większe możliwości. Zanosi się na to, że Microsoft może mieć bardzo mocne wejście na rynek tabletów. Ciekawe, jak zareagują wszyscy partnerzy sprzętowi giganta z Redmond, którzy dostali dzisiaj niezłego prztyczka w nos. Mowa o producentach nie tylko tabletów i hybryd, ale także ultrabooków, od których Surface'y mają być lepsze.

Źródło: Microsoft • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)