Która aplikacja VOD jest najlepsza? Sprawdzamy na telefonach z Windows Phone'em

Która aplikacja VOD jest najlepsza? Sprawdzamy na telefonach z Windows Phone'em22.06.2015 13:23
Która aplikacja VOD jest najlepsza? Sprawdzamy na telefonach z Windows Phone'em
Konrad Błaszak

Wykrusza się liczba osób pamiętających czasy, gdy wypożyczalnie kaset VHS były na każdym roku. Teraz większość rozrywki przenosi się do sieci i podobnie jest z wypożyczaniem filmów.

Po kasetach VHS przyszła moda na CD/DVD i to je można było znaleźć w wypożyczalniach. One także znalazły swojego kata, a jest nim internet. Teraz zdecydowanie częściej słuchamy muzyki i oglądamy filmy w sieci. Zresztą napędy optyczne są coraz rzadziej instalowane w notebookach. Ja mam dwa komputery: hybryda nie ma go wcale, a w PC jest on niepodłączony. Od lat tak funkcjonuje i nie doskwiera mi jego brak, choć filmy oglądam regularnie.

Jeśli czegoś nie uda mi się obejrzeć w kinie, wtedy szukam tego w VOD, czyli wideo na życzenie. Zapewne większość z Was doskonale wie o co chodzi, ale dla ścisłości dodam, że to nic innego jak możliwość strumieniowania filmów bezpośrednio do komputera lub urządzenia mobilnego. Usług jest coraz więcej i są dostępne na wszystkie platformy. W tym przeglądzie skupimy się na Windows Phonie.

412148823662920236

Na pierwszy ogień idzie jedno z najpopularniejszych VOD, czyli propozycja Onetu. Jest w tej aplikacji sporo filmów (wybrane wyszczególnione są w infografice), ale dla fanów seriali produkcji TVP również się coś znajdzie. Warto wyróżnić chociażby Ojca Mateusza, Rodzinkę.pl oraz Ranczo. Niestety niedostępne są zagraniczne seriale jak Spartakus czy Hannibal, które można znaleźć na stronie internetowej Onet VOD. Oprócz tego warto dodać, że w WP nie ma możliwości oglądania materiałów płatnych, która jest dostępna w aplikacji dla Androida i na stronie internetowej. Mimo to VOD świetnie sprawdzi się przy nadrabianiu zaległości w ulubionych polskich serialach i filmach.

412148823663051308

Sama aplikacja jest przejrzysta i łatwo można nawigować między materiałami. Zostały one podzielone na kategorie, więc znalezienie produkcji z odpowiednich działów jak horrory czy bajki jest bardzo proste. Można także skorzystać z wyszukiwarki. Każdy film ma krótki opis oraz najważniejsze informacje. Oglądane materiały dostępne są w różnej jakości, co jest bardzo ważne, szczególnie podczas podróży, gdy idealny obraz nie jest potrzebny. Aplikacja działa płynnie i nawet przez chwilę nie miałem problemów z jej wydajnością. Nie trafiłem też na żadne reklamy.

412148823663247916

Konkurencją dla VOD Onetu jest aplikacja Polsatu - ipla. Jak można się domyślić, dostępne są w niej serialowe hity Polsatu, jak Świat według Kiepskich, Daleko od noszy czy Mamuśki. Oprócz tego w ipli znajdują się wybrane produkcje TVP (np. Rodzinka.pl). Niestety na smartfonach nie są dostępne programy rozrywkowe jak Piekielna kuchnia czy Taniec z gwiazdami, ale w zamian można obejrzeć całe Celebrity Splash. Jeśli chodzi o filmy to nie ma specjalnej zakładki, gdzie są one umieszczone i trzeba ich szukać ręcznie, co jest nieco uciążliwe. Wiele produkcji jak chociażby Hannibal można oglądać jedynie w płatnych pakietach.

412148823663378988

Aplikacja ipla jest mniej spójna niż propozycja Onetu, ale znalezienie większości produkcji nie jest trudne (wyjątkiem są filmy). Również pod względem wydajności nie jest idealnie, ponieważ na załadowanie większości materiałów musiałem czekać kilka sekund. Dostępna jest także wyszukiwarka, ale nie działa ona zbyt dobrze. Przed obejrzeniem programu emitowane są reklamy. Co więcej nie ma możliwości zmiany jakość oglądanych materiałów. Jeśli jesteście abonamentami Plusa to możecie ściągnąć aplikację Ipla Plus, ponieważ oferuje ona więcej darmowych materiałów.

412148823663575596

Oczywiście skoro swoje VOD ma Polsat to nie mogło zabraknąć podobnej usługi w wykonaniu TVNu. Tutaj nie zauważyłem żadnych ograniczeń w stosunku do przeglądarkowej wersji. W Playerze są wszystkie filmy jak i seriale tej stacji, które zobaczymy na komputerze. Dlatego dla wszystkich fanów Kuchennych rewolucji, Szkoły, Kuby Wojewódzkiego czy Brzyduli będzie to najlepszy wybór. Część tytułów zagranicznych jest niedostępna za darmo i dostęp do nich mogą jedynie wykupić użytkownicy T-Mobile. Po aktywacji specjalnej strefy różowego operatora za 14,99 złotych miesięcznie (pierwszy miesiąc darmowy i nie trzeba mieć abonamentu w tej sieci) usługa TVN oferuje darmowy transfer, więcej filmów, programy na żywo i brak reklam. Dostępne stają się również seriale jak Hannibal, The Walking Dead czy czy Sherlock.

412148823663706668

Aplikacja wizualnie przypomina mi propozycję Onetu, co dobrze o niej świadczy. Znalezienie czegokolwiek nie nastręczało mi żadnych problemów, a dodatkowo należy wyróżnić wyszukiwarkę, która działa fenomenalnie. Każdy film ma również opis. Niestety nie można ustawić jakości oglądanej produkcji, a w wersji darmowej reklamy trwają dość długo, ponieważ przeważnie około 2 minut. Podczas moich testów nie miałem także żadnych problemów z jej płynnością działania, a filmy ładowały się błyskawicznie.

412148823663903276

Kolejną aplikacją jest Kinoplex.pl, którą sam odkryłem całkiem niedawno. Za tę usługę odpowiada Agora. Wybór filmów w stosunku do wersji przeglądarkowej jest taki sam i znajdziemy tutaj całkiem sporo produkcji. Co ważne ceny płatnych propozycji nie wydają się wygórowane. Warto zauważyć, że nie ma tutaj seriali czy programów rozrywkowych dostępnych dostępnych w poprzednich usługach. Jeśli więc jest to dla Was kluczowe to Kinoplex nie jest dobrym wyjściem. Można również wykupić 30-dniowy pakiet, w którym dostępnych jest ponad 200 pozycji. Kosztuje on 15 złotych.

412148823664034348

Do aplikacji nie mam żadnych zastrzeżeń, ponieważ wszystko działało tak jak powinno. Jesto ona podobnoa do propozycji Onetu i TVN-u. Jest przejrzysta, a ciemne kolory nie przeszkadzają. Bardzo dobrze działa wyszukiwarka, a wszystkie produkcje są jasno podzielone na kategorie, więc nie ma żadnego problemu ze znalezieniem interesujących materiałów. W darmowych filmach są reklamy i jest ich czasem dość sporo (nawet ok. 3 minut). Ciekawym dodatkiem jest możliwość włączenia napisów podczas oglądania filmu, ale niestety nie można ustawić jego jakości.

412148823664230956

Duże nadzieje wiązałem z aplikacją przygotowaną przez Orange, ponieważ nie raz już korzystałem z ich oferty VOD na komputerze. Moje oczekiwania zostały spełnione tylko połowicznie. Pomarańczowy operator ma sporo filmów w swojej ofercie, kilka różnych pakietów (od 9,90 do 29,90 złotych) oraz zniżki dla osób korzystających z ich usług. Aplikacja oferuje dostęp do programów telewizyjnych na żywo, ale jest jeden minus, na początku dostępne są tylko niektóre kanały. Gdy chciałem wykupić jakiś pakiet lub film to pojawiał mi się komunikat, żeby zrobić to na stronie Orange. Jest to uciążliwe, a wypożyczenie filmu w podróży staje się bardzo utrudnione. Telewizja Tu i Tam również nie jest wyjściem dla ludzi szukających polskich seriali, ponieważ Orange nie ma ich w swoje ofercie. W zamian można obejrzeć chociażby Hannibala, ale jedynie po wykupieniu odpowiedniego pakietu.

412148823664362028

Podczas korzystania z aplikacji nie zauważyłem żadnych problemów, ale wizualnie moim zdaniem przegrywa ona nieznacznie z konkurencją. Poza tym, żeby ją uruchomić trzeba się zalogować kontem Orange. Bez niego jest to martwa usługa. Na plus można zaliczyć strony samych filmów, które wyglądają najlepiej w całej stawce. Wszystkie produkcje są podzielone na kategorie i dodatkowo znajdują się w odpowiednich działach (film, pakiety czy TV). Nie ma jednak możliwości zmiany jakości tego co oglądamy.

412148823664558636

Ostatnią propozycją jest HBO GO Poland. Jak łatwo można się domyślić, w ofercie znajdują się produkcje HBO, które dostępne są często równocześnie ze światową premierą (np. Gra o Tron). Niestety liczba darmowych materiałów jest bardzo ograniczona i są to przeważnie pierwsze odcinki wybranych seriali lub materiały z planu. Do reszty mogą uzyskać dostęp jedynie abonenci HBO. Nie jest to więc taka sama usługa VOD, jak w poprzednich przypadkach, ale serwis dla osób, które kupiły dostęp do pakietów tej telewizji. Warto przejrzeć dokładnie ofertę, ponieważ jest tutaj kilka perełek jak Rodzina Soprano czy Kompania braci.

412148823664689708

Aplikacja podczas testów nie sprawiła żadnych kłopotów, wszystkie materiały ładowały się szybko. Na plus trzeba zaliczyć jej przejrzystość, ponieważ znalezienie pożądanych materiałów jest bardzo proste. Wszystkie filmy i seriale są wzbogacone o opis oraz najważniejsze informacje. Ciekawym dodatkiem jest możliwość włączenia napisów oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

412148823664820780

Na koniec sprawdźmy, jakie są ceny filmów i pakietów w poszczególnych usługach oraz oczywiście temu, jakie w ogóle produkcje w nich znajdziemy.

Materiał powstał we współpracy z firmą

412148823665017388
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)