Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem

Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem

Zmodyfikowane zdjęcie: Man shows a shining digital chip
Zmodyfikowane zdjęcie: Man shows a shining digital chip
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak
11.01.2016 16:17, aktualizacja: 25.07.2016 15:26

Gigant z Redmond pracuje obecnie nad wieloma rozwiązaniami, które mają usprawnić korzystanie z Windowsa 10. Jednym z nich ma być podobno własna karta SIM Microsoftu, która będzie dawać dostęp do sieci LTE.

Nowe wydania okienek tworzone są z myślą nie tylko o komputerach i laptopach, ale także tabletach, hybrydach 2w1 czy smartfonach. Microsoft kładzie nacisk szczególnie na synchronizację danych między różnymi urządzeniami oraz integrację systemu z usługami w chmurze. Niestety, w większości przypadków z rozwiązań tych pożytek jest niewielki, gdy użytkownicy nie mają dostępu do sieci Wi-Fi.

The Verge donosi, że firma z Redmond zdaje sobie z tego sprawę i w niedalekiej przyszłości ma ułatwić użytkownikom urządzeń w Windowsem 10 dostęp do komórkowej transmisji danych. Potwierdzać ma to pojawienie się w sklepie giganta aplikacji Cellular Data. Ta do działania wymaga karty SIM Microosftu, którą firma podobno już testuje.

Rozwiązanie zakłada korzystanie z łączności komórkowej bez konieczności podpisywania długoterminowej umowy z operatorem. Kart SIM Microsoftu ma zapewnić dostęp do sieci LTE różnych operatorów, a Cellular Data ma umożliwić wybór odpowiedniego pakietu danych. Aplikacja będzie sprzężona z kontem Microsoftu, które przypisane jest do urządzenia. Opłaty za plany taryfowe będą najprawdopodobniej pobierane ze zgromadzonych na nim środków.

Aplikacja Cellular Data
Aplikacja Cellular Data© microsoft

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy firma z Redmond może wprowadzić własne karty SIM, ale pewne jest, że będą one dostępne w sklepie giganta (możliwość dokupienia jej do wybranego urządzenia). Nie wiadomo również czy gigant chce stworzyć rozwiązanie podobne do SIM-ów Apple'a, które umożliwiają wybór sieci z poziomu urządzenia, czy myśli może o przygotowaniu - wspólnie z różnymi operatorami - własnej sieci o zasięgu obejmującym cały kraj.

Gigant z Redmond już wkrótce może stać się wirtualnym operatorem, który będzie dawał możliwość dokupienia pakietów danych do sprzedawanych urządzeń z Windowsem 10. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest fakt, że firma nie będzie wymagała od użytkowników podpisywania umów. MS może postarać się również o to, że karta SIM zapewni dostęp do sieci różnych operatorów - do wyboru pozostanie jedynie wielkość pakietu danych.

Rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w wielkich krajach z roamingiem wewnętrznym, jak Stany Zjednoczone, gdzie usługa powinna zostać wprowadzona w pierwszej kolejności. Nie ma co oczywiście liczyć, że Microsoft wejdzie do Polski jako wirtualny operator, ale nikomu nie powinno być z tego powodu przykro. U nas choćby Play daje spory wybór prepaidowych pakietów internetowych, a do tego umożliwia korzystanie z nadajników innych operatorów (no, może poza łącznością LTE).

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)