Microsoft zabije nie tylko Nokię, ale i Windows Phone'a

Microsoft zabije nie tylko Nokię, ale i Windows Phone'a
Mateusz Żołyniak

11.09.2014 07:21, aktual.: 11.09.2014 09:35

O tym, że Microsoft chce pozbyć się nazwy Nokia ze swoich smartfonów wiadomo od dawna. Okazuje się jednak, że firma nie wiąże przyszłości także z inną marką. Gigant z Redmond rozpoczął już proces wymazywania z pamięci użytkowników "Windows Phone'a".

W ręce GeeksOnGadgets wpadły ostatnio wewnętrzne materiały Microsoftu, które wskazują, że firma chce zaprzestać wykorzystywania w komunikacji z użytkownikami nazw "Nokia" i "Windows Phone". Serwis The Verge potwierdza ich autentyczność, a przy tym dodaje, że MS będzie stawiać obecnie tylko na marki Lumia i Windows (jeżeli idzie o telefony oczywiście).

Gigant z Redmond już teraz rozpoczął proces odchodzenia od niechcianych nazw. W nowych spotach reklamowych i prezentacjach urządzeń nie pojawia się już wzmianki o Nokii czy Windows Phone'ie. Dotyczy to tak materiałów o nowych Lumiach 830 i 730/735, jak również ostatniej reklamy Cortany, na której MS naśmiewa się z Siri. System obecnie oznaczany jest wszędzie po prostu jako "Windows". To samo tyczy się zaprezentowanego ostatnio HTC (M8) for Windows.

Rezygnacja z marki Nokia jest w pełni zrozumiała i zapowiadano to zaraz po przejęciu działu mobilnego fińskiej firmy. Porzucenie marki Windows Phone może jednak wydawać się dziwne. Szczególnie biorąc pod uwagę nakłady finansowe, które włożone były w jej promocję. Czy jednak mamy powody by się dziwić?

Windows po pierwsze jest o wiele mocniejszą i głębiej zakorzenioną w świadomości użytkowników marką, która - jakby nie patrzeć - ma wyrobioną renomę. Nawiązanie do desktopowego systemu będzie znacznie więcej mówić zwykłemu użytkownikowi, który nawet do końca nie wiedział czym różni się on od Windows Phone'a. Po drugie - WP nawet wśród mniej zaawansowanych użytkowników zdążył sobie wyrobić opinię tworu niedopracowanego (aplikacje!), co raczej było już nie do uratowania.

Brak marki "Windows Phone" wcale mnie nie martwi. Można spodziewać się bowiem, że to pierwsze działania MS przed unifikacją dwóch mobilnych platform. Chodzi oczywiście o Windowsa RT i WP, które wiosną przyszłego roku mogą stać się jednym tworem. Zwiastuje to bardziej dynamiczny rozwój systemu dla telefonów, a także lepszą integrację z desktopową wersją okienek.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)