Microsoft zapowiada pierwszy update dla Windows Phone 8.1. Zmian jest całkiem sporo
Dopiero co oficjalnie wypuszczono aktualizację do Windows Phone 8.1, a Microsoft już zapowiada pierwszy duży update tej platformy. Jakich nowości można się spodziewać?
30.07.2014 | aktual.: 30.07.2014 19:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zapowiedziane jako "Update 1 for Windows Phone 8.1" oprogramowanie nie wprowadza oczywiście tak wielu zmian jak ostatnia duża aktualizacja, ale użytkownicy smartfonów z mobilnymi okienkami nie powinni czuć się zawiedzeni. Pojawiło się bowiem kilka oczekiwanych od dawna funkcji/zmian.
Live Folders
Najważniejszą dla większości jest możliwość korzystania z folderów na ekranie głównym, które Microsoft przedstawił jako "Live Folders" ("żywe foldery"). Nazwa ta wynika z faktu, że żywe kafelki po umieszczeniu w folderze zachowywać mają się tak samo jak na ekranie głównym (prezentowanie różnych treści z aplikacji/usługi). Live Folders - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - będzie można tworzyć przez podniesienie jednego z kafelków i umieszczenie go nad drugim. Można będzie zmieniać nazwy folderów, a także wielkość zawartych w nich elementów.
Zmiany w Xbox Music, SMS-ach i ikonce Sklepu
W Update 1 nowe funkcje dodano do aplikacji do obsługi wiadomości tekstowych. Program do wysyłania SMS-ów zostanie wzbogacony o opcję zaznaczania poszczególnych wiadomości, a następnie ich łączenia lub przesyłania dalej innych kontaktom. Ułatwi to też szybkie usuwanie wybranych SMS-ów (nie trzeba będzie usuwać ich pojedynczo).
Małej, ale przydatnej zmiany doczekał się kafelek Sklepu Windows Phone. Pojawiać mają się na nim informacje o ostatnio udostępnianych aplikacjach i grach, które dostępne są dla danego urządzenia. Kliknięcie w kafelek niezmiennie będzie prowadzić do panelu z sugerowanymi/promowanymi w danej chwili programami. Wyświetlane na kafelku treści będą zmieniać się co sześć godzin (w ciągu dnia).
Microsoft poprawił także aplikację Xbox Music, która będzie miała teraz swój własny żywy kafelek. Możliwe ma być również wyświetlanie programu w Kąciku dziecięcym. Szkoda tylko, że minie jeszcze chwila zanim usługa będzie dostępna w Polsce.
Apps Corner
Ciekawie prezentuje się tzw. Apps Corner. Jest to nowy tryb, w którym można określić do jakich aplikacji mają mieć dostęp inni użytkownicy. Te będą wyświetlane na specjalnym ekranie głównym. Dzięki temu udostępniając komórkę znajomemu nie ma obawy, że będzie miał dostęp do prywatnych danych użytkownika. Rozwiązanie jest dość niszowe, ale może sprawdzić się w biznesie lub sklepach (prosta konfiguracja wystawowych telefonów).
Wiele innych dodatków
MS w Update 1 ma wprowadzić parę mniej widocznych zmian. Najbardziej ucieszyło mnie dodanie wsparcia dla większej liczy profili Bluetooth, w tym aptX z A2DP, AVRCP i PAN (Personal Area Network). Powinno przełożyć się to zarówno na lepszą obsługę słuchawek bezprzewodowych, jak i streamowania muzyki. Inne warte wzmianki nowości to:
- możliwość korzystania z funkcji VPN przez publiczną sieć Wi-Fi;
- ulepszone renderowanie stron w Internet Explorerze.
Producentów powinny ucieszyć informacje o dodaniu obsługi technologii Qualcomm Quick Charge 2.0, która pozwali na bardzo szybkie doładowywanie smartfonów opartych na Snapdragonie 800. Czas potrzebny na naładowanie telefonu może zostać skrócony nawet o 75%.
Wraz z Update 1 Windows Phone'y będą mogły obsługiwać inteligentne etui - wyświetlanie fragmentu obrazu w specjalnym okienku czy prezentowanie treści na całym ekranie. Możne więc potwierdzą się, że ostatnie plotki o Windows Phone'ie HTC z etui Dot View. MS dodał także obsługę nowych rozdzielczości (1280 x 800, 540 x 960) i ekranów o przekątnych powyżej 6 cali (do 7 cali o rozdzielczości co najmniej 1280 x 768).
Cortana na nowych rynkach, ale my musimy jeszcze poczekać
Microsoft ogłosił również, że Cortana zadebiutuje wkrótce na innych rynkach. Wersja beta usługi dostępna będzie w Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Alpha Cortany trafi z kolei do Kanady, Australii i Indii - dostępna w języku angielskim.
Program w wersji na rynek brytyjski ma cechować się obsługą różnych akcentów (pisowni i wymowy) oraz będzie sprzężony z tamtejszymi usługami (dane sportowe, akcje itp). W Chinach z kolei Cortana zadebiutuje pod nazwą "Xiao Na" i ma w pełni wspierać mandaryński (zarówno wypowiadane słowa, jak i wpisywane frazy). Zespół Microsoftu z Państwa Środka zadbał o nieco inny wygląd programu niż w wersji amerykańskiej i podpowiedzi przygotowane z myślą o Chińczykach.
Szybkie wprowadzenie Cortany w Chinach nie dziwi, gdyż to jeden z kluczowych rynku. Widać jednak, że Microsoft postarał się przy dostosowaniu usługi pod tamtejszy rynek. Przypomnę, że na naszym rynku asystent głosowy ma pojawić się na początku 2015 roku.
Dostępność
Gigant z Redmond nie zdradził kiedy dokładnie Update 1 trafi na pokłady dostępnych na rynku urządzeń. Przedstawiciele firmy ograniczyli się do zdawkowego "w ciągu kolejnych miesięcy". Można spodziewać się jednak, że proces wprowadzania nowego softu ruszy jesienią, najprawdopodobniej w okolicach końca września, początku października. Część użytkowników z Update 1 będzie mogła korzystać już od przyszłego tygodnia. Oprogramowanie zostanie udostępnione osobom z systemem w wersji Preview for Develeper (w zamyśle - twórców aplikacji ;).
Rozwój WP powinien wyglądać tak od zawsze
Widać, że po finalizacji przejęcia działu mobilnego Nokii, Microsoft ostro zabrał się za udoskonalanie mobilnych okienek. W kwietniu pokazano wersję Windows Phone 8.1, która niedawno została udostępniona użytkownikom, a już teraz pojawią się pierwsza jej aktualizacja. Do tego, pod koniec roku pojawić ma się Update 2, który wniesie kolejny zestaw nowych funkcji. Aż ciśnie się na usta, że gdyby firma z Redmond od wprowadzenia pierwszej wersji systemu w ten sposób podchodziła do jego rozwoju, pozycja Windows Phone mogłaby być inna.
Źródło: Windows Blog, WPCentral